Glas Slavonije

Nakon četiri dana stanke Hrvatska bez igre i rezultata

Drugi poraz doživjeli smo u Gdanjsku, u tri seta lako nas je nadvisila Dominikans­ka Republika

- Nino Benčina

Drugi poraz naših odbojkašic­a na Svjetskom prvenstvu. Nakon što je na otvaranju Hrvatska ostala kratkih ruku u Arnhemu, ni prva utakmica u Gdanjsku u sklopu skupine B nije završila dobro za izabranice Ferhata Akbasa.

Četiri dana prošlo je od poraza od Poljakinja, dovoljno vremena usprkos selidbi (prva utakmica odigrana je u Nizozemsko­j) da se pokuša napraviti priprema za dvoboj s reprezenta­cijom koja je trenutno osma na Svjetskoj FIVB ljestvici. Opravdala je Dominikans­ka Republika visok rejting, te je i drugu utakmicu zaredom riješila u tri seta. Igrale su te dvije selekcije i prije osam godina na SP-U, a tada je u Rimu bilo daleko zanimljivi­je i neizvjesni­je. Hrvatska je izgubila u pet setova, ali realnost je ipak drukčija, sada je sve bilo brzo gotovo.

Krenuo je Akbas s istom postavom kao i protiv Poljakinja (Deak, Mlinar, Miloš, Šamadan, Butigan Fabris i libero Štimac), a ona se dobro držala do 17:18, iako je zsoatatak često iznosio i četiri poena. Kada su suparnice uzele četiri poena u nizu, naš izbornik je posegnuo za prvim izmjenama (na tehničaru Perić umjesto Deak i Grbavica na dijagonali umjesto Fabris), ali ništa nije moglo spriječiti Dominikank­e da steknu početno vodstvo. Igra naših bila je

GDANJSK - Ergo Arena. Gledatelja: 500. Suci: Andrea Puecher (Francuska) i Wim Cambre (Belgija)

HRVATSKA: Grbavica 6, Strunjak, Butigan 5, Perić,

Miloš 7, Mlinar 8, Karatović, Dumančić, Marković (L),

Fabris 11, Šamadan 4, Deak, Štimac (L), Tomić

DOMINIKANS­KA REPUBLIKA: Rodriguez (L), Castillo (L), Dominguez, Marte Frica 1, Arias, Hinojosa, Guillen, Pena Isabel 15, De La Cruz, Martinez Brayelin 15, Martinez Jineiry 11, Gonzalez Lopez 13, Gonzalez Geraldine 2, Martinez Caro

REZULTAT PO SETOVIMA: 20:25, 15:25, 21:25 klimava, najbolja igračica Fabris imala je samo dva poena na kontu, a toliko je, primjerice, Grbaica osvojila u završnici prvog seta. U drugi je Hrvatska ušla s početnim snagama i nije bilo dobro. Djevojke s Karipskog mora brzo su stekle prednost, koja je u završnici čak postala i dvoznamenk­asta, Hrvatska je završila set sa samo 15 osvojenih poena. U trećem je Akbas napravio izmjenu, primačicu Minar zamijenio je Grbavicom, a napokon se malo razigrala i Fabris, koja je zaradila čak devet poena u setu u kojem smo imali dvije miniprigod­e. Kod zaostatka 13:18 slijedila je serija od tri naša poena, imali smo kontru i za priključak, ali ostala je neiskorišt­ena, kao i još jedna poslije. Suparnice ionako nisu previše darovale, a potom su i potvrdile zasluženu pobjedu. ■

DOM. REPUBLIKA

DANAS PROTIV TAJLANDA U 14 Sati

Čudan je raspored utakmica na ovom SP-U. Nakon prve utakmice Hrvatska je na drugu čekala četiri dana, a sada će igrati tri dana zaredom. Slijedi nam danas (srijeda) dvoboj 3. kola skupine B, koji stiže samo 18 sati nakon ogleda s Dominikans­kom Republikom. Od 14 sati igramo s Tajlandom, koji je imao još manje vremena za rekuperaci­ju. Tajlanđank­e su jučer kasno navečer završile svoj ogled s Poljakinja­ma, ali sumnjam da će Fabris i suigračice moći računati na eventulani umor suparnica. Rana poslijepod­nevna matineja jako je važna za Hrvatsku, koja u slučaju pobjede ostaje u igri za drugi krug, koji će nakon eventulano­g trećeg poraza biti jako teško dostižan. Tajland je inače u prvom kolu dobio Tursku (3:2), koja se pak prve pobjede dočepala jučer protiv Koreje (3:0).