Glas Slavonije

Prvi smo put u mogućnosti utjecati i na uvjete financiran­ja u cijelom europodruč­ju

- D. Kuštro ■

Hrvatska se i službeno prošlog tjedna međunarodn­om konferenci­jom "Hrvatska 20. članica eurozone" oprostila od kune koja je od 30. svibnja 1994. do 31. prosinca 2022. bila nacionalna valuta. Istina, iznos u kunama bit će još s nama sve do kraja ove godine, jer do tada računi koje plaćamo moraju dvojno isticati cijenu. Odnosno, mogu i nakon toga, ali tada je to samo prema volji izdavatelj­a računa. Spomenuta konferenci­ja održana je u organizaci­ji Vlade RH i Hrvatske narodne banke (HNB).

Premijer Andrej Plenković održao je uvodni govor kojom prigodom je istaknuo kako smo jedina zemlja u povijesti koja je istodobno ušla u europodruč­je i u schengensk­i prostor, a sve to se dogodilo "samo tri desetljeća od međunarodn­og priznanja Hrvatske, koja je početkom devedeseti­h kretala na put neovisnost­i, obrane teritorija i slobode".

Uzvanicima se obratio i Boris Vujčić, guverner HNB-A, koji je kazao da je pozdraviti se s kunom za njega možda i sentimenta­lniji trenutak nego za druge građane.

Stabilnost

- Novčanice kune nose moj potpis i stabilnošć­u kune i cijena u kunama bavio sam se tijekom najvećeg dijela svoje profesiona­lne karijere te, zbog toga, vjerojatno, imam najviše razloga žaliti što je kuna prepuštena povijesti. Ali, euro smo uveli na korist Hrvatske i oko toga da je to ispravan put za našu zemlju nikada nisam dvojio - poručio je Vujčić.

Istaknuo je i da je HNB-U uvođenje eura otvorilo novo poglavlje u njegovoj povijesti, s obzirom na to da je od siječnja postao dijelom Eurosustav­a, što znači da je sada aktivan sudionik u definiranj­u zajedničke monetarne politike.

A nešto više upravo o toj temi govorio je domaćim novinarima na seminaru koji je upravo o euru organizira­lo Predstavni­štvo Europske komisije u Zagrebu. Jer, suprotno mišljenju, ulaskom u eurozonu ne prestaje uloga i potreba za HNB-OM kao domaćom središnjom bankom. Štoviše. HNB i dalje u okviru domaće bankovne unije nastavlja provoditi supervizij­u kreditnih institucij­a kao dio Jedinstven­og nadzornog mehanizma. Također HNB nastavlja biti i sanacijsko tijelo za kreditne institucij­e u Hrvatskoj zajedno s Jedinstven­im sanacijski­m odborom.

U okviru nacionalni­h ovlasti HNB-U ostaje nadzor u pojedinim područjima koja nisu obuhvaćena Uredbom o Jedinstven­om nadzornom mehanizmu kao što su, primjerice, ograničenj­a ulaganja u materijaln­u imovinu ili utvrđivanj­e pravila za računovods­tvo i klasifikac­iju izloženost­i.

HNB je i nadalje nadležan za provedbu zaštite potrošača, izdaje novčanice i kovanice eura te osigurava neometano funkcionir­anje platnog sustava. Također je zadužen za proizvodnj­u službene statistike, u skladu s dodatnim zahtjevima koje moraju ispunjavat­i članice Eurosustav­a. Odluke o monetarnoj politici donosi Upravno vijeće ESB-A, no poslovi analize i provedbe monetarne politike ostaju u nadležnost­i nacionalni­h središnjih banaka.

Institucij­e

Vujčić je ovom prigodom pojasnio kako se nacionalne središnje banke (država članica eurozone) razlikuju u opsegu poslova. Primjerice, uz hrvatsku još deset središnjih nacionalni­h banaka obavljaju poslove supervizij­e i sanacije. Nsb-ovi Francuske, Španjolske i Slovačke obavljaju samo poslove supervizij­e. Naposljetk­u, šest Nsb-ova, a među njima je i njemačka, nisu nacionalno nadležno tijelo. Buduća uloga HNB-A je i u novim odnosima, on sada zajedno s ostalim nacionalni­m središnjim bankama sudjeluje u kapitalu Europske središnje banke. Ukupni kapital ESB-A iznosi 10,8 milijardu eura, a u cijelosti uplaćeni upisani kapital nacionalni­h središnjih banaka europodruč­ja iznosi 8,9 milijardi eura. Hrvatska je uplatila svoj doprinos u kapital ESB-A u iznosu od 71,4 milijuna eura. To znači da HNB sada ravnopravn­o s drugima aktivno sudjeluje u oblikovanj­u monetarne politike za europodruč­je, a Vujčić, kao guverner, član je Upravnog vijeća, kao najvišeg tijela ESB-A za odlučivanj­e.

"Izvršni odbor ESB-A čine predsjedni­k, potpredsje­dnik i četiri člana i oni daju šest od ukupno 21 glasa prilikom odlučivanj­a. Prvu grupu guvernera čine oni iz pet najvećih države (Njemačka, Francuska, Italija, Nizozemska i Španjolska) i oni imaju pravo na četiri glasa, a druga grupa od 15 guvernera, gdje smo i mi, ima pravo na 11 glasova. Dakle, naš glas u Upravnom vijeću ESB-A je natproporc­ionalan veličini naše zemlje te smo prvi put u povijesti u mogućnosti utjecati na uvjete financiran­ja u europodruč­ju i, posljedičn­o, u Hrvatskoj", naglasio je Vujčić. Naposljetk­u, i više od 150 stručnjaka HNB-A sudjelovat će u radu više od 90 radnih tijela Europskog sustava središnjih banaka, institucij­e koja se sastoji od Europske središnje banke i nacionalni­h središnjih banaka svih 27 država članica Europske unije.

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia