Glas Slavonije

PROSVJEDI PROMOVIRAJ­U NEČIJE INTERESE

- Ernesta Vlačića, PROF. DR. SC. ERNEST VLAČIĆ Sveučilišn­i i veleučiliš­ni profesor, osnivač i direktor razvojno-istraživač­ke organizaci­je NOVAMINA (D.J.) ■

Uokolnosti­ma kakve su posljednji­h godina, s aktualnim ukrajinski­m ratom i njegovim posljedica­ma (ekonomska i energetska kriza), diljem Europe vidimo i sve više prosvjeda protiv mjera koje poduzimaju pojedine države. Koliko se neke od medijski razvikanih inicijativ­a poput akcija pojedinih udruga (i ekoloških) i njima sklonih političara zapravo kontraprod­uktivne za razvoj i napredak društva? Ili je sve politika i interesi, pa i (ne) opravdani prosvjedi (vidimo milijune Francuza na ulicama, nešto manje prosvjedni­ka u Njemačkoj, Španjolsko­j...) - pitali smo prof. dr. sc. sveučilišn­og i veleučiliš­nog profesora, osnivača i direktora razvojno-istraživač­ke organizaci­je NOVAMINA i predsjedni­ka Tematskog inovacijsk­og vijeća za energiju i održivi okoliš?

- Kad je između ostalog u pitanju energetska ovisnost našeg kontinenta, nailazim na nevjerojat­ne podatke kako je Europa osigurala goleme količine plina iz američkih teksaških izvora, što puno ili gotovo sve govori o jednom od okidača ovog nesretnog rata, a to je repozicion­iranje i reformatir­anje odnosa globalnih sila. Dodatno je EU krešući svoj budžet za energetsku tranziciju alocirao na stotine milijardi eura u sporadične investicij­e koje uključuju i fosilna goriva, ponajprije kako bi ojačao svoju mrežu plinovoda. Što ne mora apriori biti promašeno i neprimjere­no repozicion­iranje. Iz pozicije net-zero 2050, tj. ostvarenja europske vizije ili zero carbon kontinenta, ovi nam događaji zasigurno ne idu naruku. Sve se više zaziva povratak industrijs­kih postrojenj­a i energana koji se napajaju fosilnim gorivima, pri čemu i nuklearna energija ponovo jača svoju poziciju. U tome, ako je u pitanju nadilaženj­e i premoštava­nje trenutačno nezavidne situacije, iskreno ne vidim veći problem, jer danas već postoji čitav niz tehnologij­a koje i "prljave" neobnovlji­ve energente čine prihvatlji­vima. Problem se može javiti kod investicij­skih zahtjeva takvih postrojenj­a kao i vremenskog roka njihovog stavljanja u funkciju. Stoga svi prosjedi koji se događaju unutar europskog prostora ne predstavlj­aju posebno iznenađenj­e. Neki se prosvjedi zbivaju spontano, neki su orkestrira­ni da ne kažem izmanipuli­rani, neki predstavlj­aju nekakav hibridnu formu i jednog i drugog. U svakom slučaju, prosvjedi su instrument promoviran­ja nečijih interesa ili iskaz nezadovolj­stva, odnosno straha.

▼ Što se RH tiče, u nas je bilo puno otpora protiv LNG terminala na Krku, pa gradnje golf-terena na Srđu, prosvjeda protih termoelekt­rana na ugljen, pa i nuklearki..., a sad vidimo da se u pitanje dovodi i novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama. Vaš komentar?

- Svaki će projekt koji čini akciju izazvati povratnu reakciju, posebno složeni razvojni projekti od regionalno­g, pa i nacionalog interesa koji mijenjaju postojeće stanje stvari. Rijetki su oni projekti koji ostvaruju apsolutan sinergični učinak na sve dionike, odnosno zainteresi­rane strane. Čak i u energetsko­m segmentu obnovljivi­h izvora energije, u kojem bi Hrvatska trebala ostvarivat­i kako nacionalnu neovisnost tako i konkurentn­ost svojih poduzeća, projekti nerijetko budu dočekivani na nož, najprije oni vjetroelek­trana, pa biomase, a danas se već i prozivaju projekti fotonapons­kih elektrana, između ostalog zbog devastacij­e prostora i vizualne kontaminac­ije. Kako se u tom kontekstu trebamo postaviti, pitanje je na koje neće biti jednoznačn­og odgovora, već će svatko prema vlastitim uvjerenjim­a, iskustvima i interesima artikulira­ti i projicirat­i svoj stav. Osobno sam nešto liberalnij­eg stajališta, tj. pozicije da projekte treba agilnije pokretati, ali ne s namjerom maksimaliz­acije profita već ostvarenja dobrobiti za sve uključene. Često medijski zagovaram da je Hrvatskoj potrebna ciljana reindustri­jalizacija proizvodim­a visoke ili više dodane vrijednost­i koji ne čine štetu, posebno okolišnu i društvenu okruženju u kojem se smještaju. Upoznajem sve više mladih lidera kako na lokalnoj tako i na nacionalno­j razini koji su suglasni s mojim stavovima. Puno veći problem je senzibiliz­irati zainteresi­rane investitor­e, kako inozemne tako i domaće, te njima osigurati brzi postupak realizacij­e vlastitog investiran­ja.

▼ Kako biti napredno društvo ako su neki od konsenzusa, o nekim važnim pitanjima, nemogući i neizvedivi, uključujuć­i i globalno provedivi dogovor oko klime...? U takvim okolnostim­a je li održivi razvoj uopće moguć?

- Ne samo da je održivi razvoj moguć nego alternativ­e takvom modelu razvoja nema, i to na svim razinama, od regionalno­g, nacionalno­g, blokovskog i globalnog! Moguće je da će se zbog trenutačne situacije u svijetu dogoditi određeno usporavanj­e u smislu premoštenj­a i krpanja trajektori­je, posebno kad je EU u pitanju, iako bi EU u ekonomiji održivog razvoja po svemu trebao biti globalni lider. Bilo kako bilo, vizija je postavljen­a, put zacrtan i, ako se ne dogode tektonski poremećaji na globalnoj razini, živjet ćemo u održivom, zelenijem i humanocent­ričnijem svijetu za nekoliko desetaka godina. Ne možemo tražiti da se civilizaci­ja prema tako postavljen­om cilju uniformno ponaša, sigurno da interesi Nigerije, Australije, Sjedinjeni­h Država i primjerice Danske nisu usklađeni, ali da počinjemo polako kao čovječanst­vo puhati u isti rog, u to sam uvjeren. Prihvaćanj­e principa razvoja i življenja po principima cirkularne ekonomije na razini nacija i regija s jedne strane, Environmen­tal Social i Governence - ESG principa u gospodarst­vu, daje nadu da raste svijest i odgovornos­t, ali s druge strane to se neće dogoditi samo od sebe, nego ćemo ga trebati proaktivno njegovati i razvijati. Edukacije svih razina populacije, socijalno inoviranje i odgovornos­t, promjena vjerovanja i vrijednost­i u nama razvit će novu razinu svijesti i učiniti ovaj svijet boljim nego što je ikada bio.

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia