Glas Slavonije

Najboljim je proglašen roman ”MJESEČARI MONTERIERA”

Na ovogodišnj­i je natječaj pristiglo 27 knjiga različitih vrsta i žanrova

- Tomislav Prusina

Osječka knjižara Nova, kao i svih prethodnih, i ove je godine bila domaćin dodjeli 17. Hrvatske književne nagrade "Anto Gardaš" najboljoj knjizi pripovjeda­ka ili romana za djecu i mlade u 2022. godinu koja je prema jednoglasn­oj ocijeni povjerenst­va uručena autorici Morei Banićević za njezin roman "Mjesečari Monteriera" u izdanju Naklade Ljevak i uz ilustracij­e Petre Brnardić.

Riječ je o fantastičn­o-pustolovno­m romanu koji svojom fabularnom sukcesijom podsjeća na strukturu videoigric­a, pa tako svako poglavlje predstavlj­a novi level, odnosno novu razinu koju likovi moraju prijeći kako bi došli do konačnog cilja - u ovom slučaju oporavka i spašavanja Monteriera, odnosno cijelog svijeta, od propasti izazvane kolektivno­m hipnozom, krađom snova i općim zaboravom. U obrazložen­ju žirija stoji da je Morea Banićević odlična poznavatel­jica žanra i nastavlja se na dugu tradiciju Tolkiena, Lewisa Carrolla, Georgea Martina i Narnijskih kronika, a u njezinim Dormima (fantastičn­a mala bića s krilima) kao da odjekuje suvremena varijanta Bjesova i Domaćih Ivane Brlić-mažuranić.

Autorica je, pak, izrazila izuzetno zadovoljst­vo primiti nagradu kojom se potiče tradicija hrvatske dječje književnos­ti i kojom se autorima daje prilika da svojim radom pridonesu toj tradiciji i kulturi te potaknu djecu na čitanje. - Tijekom odrastanja jako sam puno igrala računalne igre i smatram da dječja književnos­t ne bi trebala biti odvojeni identitet od igranja, već samo nadopuna. Ljudi obično misle da se djeca trebaju kaniti videoigara i baviti se samo čitanjem, što je do jedne mjere i točno, međutim zašto jedno ne bi nadopunjav­alo drugo. Igre su dio današnje dječje kulture i ne bi ih trebalo gledati kao tabu-zonu jer postoji jako puno računalnih igara koje razvijaju dječju maštu i otkrivaju levele - istaknula je Banićević, dodajući da djeci treba približiti književnos­t tako da autori uđu u njihov svijet, a ne da očekuju da djeca ulaze u njihov.

Na upit može li se živjeti u Hrvatskoj od pisanja Banićević tvrdi da nije još došla do toga da se može baviti samo pisanjem, ali bi se vrlo rado bavila samo pisanjem.

- Imamo domaćih autora koji doista rade dobra djela i trude se na tome što rade, stoga mislim da se ne trebamo isključivo pouzdati u prevođenje anglosanks­onskih djela na hrvatski, posebno u dječjoj književnos­ti - poručila je. Na ovogodišnj­i je natječaj u organizaci­ji Društva hrvatskih književnik­a Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski Osijek i Društva hrvatskih književnik­a Zagreb, a pod pokrovitel­jstvom Ministarst­va kulture i medija pristiglo 27 knjiga različitih vrsta i žanrova. Povjerenst­vo koje već tra

Knjige za djecu čitaju više nego one za odrasle a što se vidi po nakladama i posudbama

dicionalno čine književnic­i Branka Primorac, Stjepan Tomaš i dr. sc. Tomislav Zagoda, uz nagrađeni roman u uži je izbor izdvojilo još zbirku priča Tamare Brkan "Ja Zmajica", zbirku priča Mladena Kopjara "Petrin Pin" i "Gonič kroz lektiru" autorice Andrijane Grgičević.

Predsjedni­k Društva hrvatskih književnik­a Ogranka slavonsko-baranjsko-srijemskog Osijek Mirko Ćurić ocijenio je književnos­t za djecu i mladež u Hrvatskoj prilično raznovrsno­m i plodnom.

- Čini mi se da su slikovnice posljednji­h nekoliko godina najopsežni­je, dok se prozni dio drži na istim razinama od 30-ak djela godišnje. Knjige za djecu čitaju se više nego one za odrasle, a što se vidi po nakladama i posudbama. Naime, najveći broj autora koji su u dječjoj lektiri dobiva novac za posudbe - pojasnio je Ćurić.

Svečanoj dodjeli nagrade, koja se sastoji od povelje i novčanog dijela u vrijednost­i od 10.000 kuna, nazočila je i obitelj pokojnog osječkog književnik­a Ante Gardaša. ■

POTAKNUTI DJECU NA ČITANJE

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia