Glas Slavonije

Hrvatska u drugi krug ide bez poraza, rekord Domagoja Duvnjaka

Odlični su bili Klarica i Kušan, kojem je ovo bio debi na velikom natjecanju. Prigodu dobio Kuzmanović

- Krešimir Lacković

Hrvatska je svladala Rumunjsku sa 31:25 za kraj prvoga kruga na Europskom prvenstvu, koji su naši rukometaši zaključili bez poraza. Slijedi selidba iz Mannheima u Koeln.

Za susret s Rumunjskom dogodile su se promjene u hrvatskoj momčadi u odnosu prema onoj koja je odigrala prve dvije utakmice. Umjesto ozlijeđeno­g Ivana Martinović­a uskočio je Mateo Maraš. Naš stup obrane Veron Načinović dobio je temperatur­u, pa će ga do oporavka mijenjati Tomislav Kušan, koji je imao debitantsk­i nastup na velikim natjecanji­ma za Hrvatsku. Radi se o 29-godišnjem pivotu, članu francuskog Limogesa. Od bolesti se potpuno oporavio Dominik Kuzmanović. Izbornik Goran Perkovac odlučio je vratara NEXE-A ne samo pozvati za prvi krug nego ga i uvr

MANNHEIM – SAP Arena. Suci: Amar konjičanin i Dino konjičanin, oba Bih

HRVATSKA: kuzmanović 5+0, M. Mandić 1+0, Mihić, Duvnjak, Šoštarić 4-1, karačić 3, Maraš, kušan 4, Mamić, Cindrić 2, lučin 1, Šipić, Glavaš 3, Srna 3, klarica 7 i Jelinić 4

RUMUNJSKA: iancu 1+1, vasile 6+0, ilie, Stanciuc 2, nistor 2, ionita, Militaru, Cumpanici 2, rotaru, Grigoras 3, racotea, Sadoveac 1, Caba, Constantin­a, Dedu 2, negru 8-7, Dragan 1 i Buzle 3

SEDMERCI: hrvatska 2-1, rumunjska 7-7; ISKLJUČENJ­A: hrvatska 4 minute – Srna 2+2+2, lučin 2, rumunjska 10 minuta – racotea 2, Buzle 2, nistor 2, Militaru 2, Caba 2. Crveni karton: Srna, hrvatska stiti u sastav, zajedno s Matejom Mandićem. Na neki način to je promocija mladog vratarskog para koji bi trebao obilježiti hrvatski rukomet u budućnosti. Jer i Mandiću i Kuzmanović­u tek je 21 godina. Kušan je zajedno sa Srnom činio sredinu naše 6-0 obrane, u kojoj je na "dvojci" novi bio Klarica. U napadu je Kušana na crti povremeno mijenjao Šipić.

Odlični Klarica

Hrvatska je vodila cijelo prvo poluvrijem­e, ali je tek u samoj završnici prvog poluvremen­a došla do opipljivij­ih četiri pogotka prednosti, s koliko se otišlo na odmor - 16:12. Imali smo u 21. minuti tri pogotka prednosti. Strijelac je bio protiv Rumunja odlični Luka Lovre Klarica, kojeg je odmah nakon njegova petog pogotka nakratko zamijenio Mateo Maraš. Ušli su u igru i Lučin i Karačić, a Kuzmanović je na vratima zamijenio Mandića. Kod vodstva Hrvatske 12:9 Rumunjska ima u jednom trenutku i dva igrača više. Serijom od 3-0 dolazi u 28. minuti do izjednačen­ja. Srećom, odmah u sljedećem brzom hrvatskom napadu svoj šesti pogodak postigao je Klarica. Lučin je iz teške pozicije pogodio za 14:12, Jelinić prvi pogodak na utakmici postiže iz kontre, a Karačić preuzima odgovornos­t u završnici prvog poluvremen­a za vodstvo od 16:12. Rumunji stižu jedino uputiti udarac gotovo sa sredine igrališta. Dovoljno da Kuzmanović lako upiše svoju prvu obranu. Vratari nam u prvom poluvremen­u nisu briljirali. Mandić je također upisao samo jednu obranu, koliko je u prvom poluvremen­u imao i rumunjski vratar Ciprian Iancu.

Srna se fotografir­ao

U prvom napadu u nastavku Nistor je s desnog krila pogodio Kuzmanović­a ravno u lice. Nakon VAR intervenci­je rumunjski igrač zaradio je dvije minute isključenj­a. Srna i Jelinić donijeli su Hrvatskoj šest pogodaka prednosti. Šoštarić pogotkom iz sedmerca sačuvao je i nakon utakmice s Rumunjima titulu "Mr. 100 posto". Hrvatska je tada povela 21:14, pa je izbornik Rumunjske Xavi Pasqual u 39. minuti zatražio time-out ne bi li spriječio ponor svoje momčadi. Hrvatska je u 44. minuti, nakon pogotka Jelinića iz kontre, vodila sa 24:17. Slijedilo je jedino krizno razdoblje u našoj momčadi. Rumunjska je postigla tri uzastopna pogotka, bila je u prilici i za dolazak na "minus tri". No njihov napad presjekla je naša obrana, pa je u kontri zabio Filip Glavaš za 25:20. Klarica je u 48. minuti postigao svoj sedmi pogodak na utakmici, a Glavaš je egzekutor nakon Karačićeve piruete. Srna je zbog simuliranj­a zaradio treće isključenj­e. Završio je na tribini, pa je to bila prigoda brojnim hrvatskim navijačima za fotografir­anje s hrvatskim reprezenta­tivcem. U 51. minuti zbio se događaj za pamćenje. Domagoj Duvnjak 247. put zaigrao je za Hrvatsku, s čime je postao rekorder po broju nastupa za našu reprezenta­ciju. I po tome ćemo pamtiti susret s Rumunjskom. ■