Glas Slavonije

Ostajemo mušterije, nije nam pomogao ni sjajni Kuzmanović

Prvi poraz na Europskom prvenstvu Hrvatska je doživjela od Francuza

- Nino BENČINA

Četvrta utakmica i prvi poraz hrvatskih rukometaša na Europskom prvenstvu u Njemačkoj. Selidba iz Manheima u Koeln i početak drugog kruga donijeli su nam za protivnike stare "krvnike", koji možda više nisu tako moćni kao nekada, ali su nas opet dobili. Francuska nije briljirala, ali je ipak pronašla način kako da nam umanji nadu u borbi za polufinale.

Bez pomoći kapetana

Kako se i najavljiva­lo, u ovaj smo dvoboj ušli bez našeg kapetana. Viroza je Domagoja Duvnjaka ostavila u hotelu, a izvan zapisnika ostao je vratar Filip Ivić. Već od početka je bilo jasno da Francuzi od naših rukometaša neće dobiti prevelik respekt. Već u uvodnom dijelu stekli smo prednost od dva pogotka, nakon što smo imali čak dva igrača više u razmaku od 7. do 9. minute. Vodstvo smo držali do 11., a onda su slijedile tri izgubljene lopte zaredom, što je suparniku omogućilo za preuzimanj­e rezultatsk­e kontrole. Dosta lako su francuske lopte pronalazil­e put do naše mreže, pa je tako u 18. minuti naš zaostatak prvi puta izražen s tri pogotka (9:12). Ubrzo je izbornik Goran Perkovac odlučio promijenit­i vratara i to se pokazalo dobrim potezom. Umjesto Mateja Mandića mjesto među vratnicama zauzeo je Dominik Kuzmanović, koji je u dva navrata spriječio suparnika da ode i na rekordnih +4. Vratar Nexea je u tim trenutcima skinuo čiste "zicere", a, što je još važnije, slijedile su i dobre napadačke reakcije, stoga je semafor ubrzo pokazivao da je izjednačen­o. Tri pogotka u nizu zabio je Mateo Maraš, Hrvatska je imala bolju reakciju igrača s klupe, pa je tako do odlaska na odmor stabilizir­ala svoje redove, nije dopustila Francuskoj da se odlijepi, a mogla je. Stoga je 18:18 bilo i više nego zadovoljav­ajuće nakon 30 minuta utakmice, koja nije imala intenzitet na koji smo naviknuli kada igraju ove dvije reprezenta­cije. Kuzmanović je nanizao šest obrana, jedino su probleme stvarali krilni igrači Yannis Lene i Hugo Descat, koji su bili na stopostotn­om učinku (4+3).

Moglo je i bolje

Nije nastavak donio nikakve velike promjene na parketu. Francuzi su vodili, mi smo ih pratili, a u 45. minuti smo se našli u najvećem zaostatku na utakmicu. Nikola Karabatić zabio je za 22:26, te je tako postao najefikasn­iji igrač u povijesti Eura. Nismo dopustili protivniku da prelomi utakmicu, prije svih Kuzmanović, koji je nastavio sa sjajnim obranama (13). Kod 26:27 smo na igrača više dvaput izgubili loptu, za što smo kažnjeni. Iako, u 57. minuti smo na 30:31, a ubrzo smo ostali s igračem manje, stoga je bilo jasno da ćemo teško sve preokrenut­i. Nicolas Tournat je bio neumoljiv s crte, kaznio je svaku obrambeni propust i tako potvrdio pobjedu Francuske. Zaslužene? Nije da nismo mogli izvući i bolji rezultat. Tražit ćemo ga već u subotu protiv Mađarske, kada moramo uzeti bodove ako želimo ostati u igri za polufinale. ■

HRVATSKA FRANCUSKA 32 (18) 34(18)

KÖLN – Lanxess Arena. Gledatelja: 19.750. Suci: Lars Jorum i Havard Kleven (Norveška)

HRVATSKA: Kuzmanović (12+1), Mandić (2+0), Mihić, Šoštarić 3 (1), Karačić 4, Maraš 4, Načinović 1, Kušan 3, Mamić, Cindrić 2, Lučin, Šipić, Glavaš 1 (1), Srna 6, Klarica 4, Jelinić 4

FRANCUSKA: Bellahcene (5+1), Desbonnet (2+0), Lenne 3, Remili 3, Prandi 1, Richardson, Mem 6, Tournat 1, N. Karabatić 5, Mahe 2, L. Karabatić 1, Fabregas 3, Descat 3, Porte 1, Nahi 2, Konan

SEDMERCI: Hrvatska 3(2), Francuska 2(1); ISKLJUČENJ­A: Hrvatska 10 minuta(načinović 2+2, Lučin, Glavaš, Srna), Francuska 10 minuta (L. Karabatić, Fabregas 2+2+2, Mem); CRVENI KARTON: Fabregas (42.)