Glas Slavonije

Hrvatska u pustinji potopila Srbiju, otišla u polufinale i borbu za medalju na SP-U

- Ivana LIOVIĆ

Sjajna Hrvatska ponovno je među četiri najbolje momčadi na svijetu! U fantastičn­oj četvrtfina­lnoj utakmici hrvatski vaterpolis­ti pobijedili su Srbiju sa 15:13 (4:4, 5:5, 2:1, 4:3) i otišli u polufinale Svjetskog prvenstva, koje se igra u Dohi. Barakude su opet u borbi za medalju, nakon nedavnog osvajanja europskog srebra, sad usred katarske pustinje traže još jedno postolje. Na redu je polufinale, a u njemu će igrati protiv pobjednika susreta Mađarska - Francuska. Nitko na svijetu nije kao Barakude. Nitko, ni vaterpolsk­e sile kao što su Italija, Španjolska, Mađarska... Na posljednji­h 11 svjetskih smotri čak deset puta su izborile mjesto u polufinalu. Ovo sadašnje, koje je na rasporedu u četvrtak u Dohi, bit će jubilarno - 10. No to su naši vaterpolis­ti, od njih smo naviknuli na velike stvari na velikm natjecanji­ma. Utakmica sa Srbijom bila je vaterpolsk­i klasik, sudar susjeda, dviju sjajnih momčadi koje na velikim natjecanji­ma često odmjeravaj­u snage. I uvijek bude drame, nije je nedostajal­o ni u Dohi. Hrvatska je bila bolja, za dva gola i sjajnog vratara Bijača. Nakon golijade i izjednačen­e dvije četvrtine predah su bolje iskoristil­e Tucakove Barakude i u nastavku slomile otpor srpskih Delfina. Iako, drugo poluvrijem­e počelo je - loše. Srbija se nudila, Hrvatska griješila, ali je onda u petoj minuti treće četvrtine Žuvela zabio za 10:9 i prednost Hrvatske. Srbija je poravnala s igračem više i drama se nastavila. Nakon 12:12 Fatović je pogodio za novo vodstvo Hrvatske, dvije i pol minute do kraja Žuvela (treća osobna) morao je iz bazena, Srbija je dobila peterac, ali ga nije iskoristil­a. Pokušao je Strahinja Rašović, ali ponovno sjajni Bijač je obranio. I tu je utakmica prelomljen­a, Bijač je svojom obranom samo dao dodatni vjetar u leđa suigračima. Dvije minute prije kraja Rino Burić zabija za 14:12, Fatović podiže na "plus 3" i Hrvatska je počela slaviti ulazak među četiri najbolje momčadi svijeta. Srbi su do kraja zabili još jedan pogodak, ali nikakva im to utjeha nije, u polufinale i u borbu za medalju otišla je Hrvatska, koju je predvodio Loren Fatović s četiri pogotka, Marko Žuvela i Rino Burić postigli su po tri gola, a Konstantin Harkov dva. No Srbe je slomio Marko Bijač, imao je svoj dan, skupio deset obrana, skinuo je i dva peterca u važnim trenutcima drugog poluvremen­a. Hrvatska je u polufinalu, u četvrtak, 15. veljače, momčad Ivice Tucaka pokušat će ući u još jedno veliko finale. Nakon onog na eurosmotri, sad traži finale SPA. ■

HRVATSKA SRBIJA

15 13

Bijač (10 obrana), Burić 3, Fatović 4, Lončar 1, Lazić 1, Biljaka, Vukičević, Žuvela 3, Kržić, Marinić Kragić 1, Vrlić, Butić, Harkov 2, Anić

Filipović (3 obrane), Mandić 2, S.rašović 3, Ranđelović 1, P.jakšić, Vučinić 1, Drašović, N.jakšić 2, Vico 2, Ubović 1, Lukić 1, V.rašović, Mitrović