Glas Slavonije

Potrošnja ubrzava kako se inflacija smanjuje, a zaposlenos­t i plaće rastu

- Hina/d.pav.

Europska komisija u četvrtak je blago povećala procjene rasta hrvatskog BDP-A za ovu godinu.

Komisija je u zimskim ekonomskim prognozama, u kojima procjenjuj­e kretanje BDP-A i inflacije, zadržala procjenu rasta za 2023. godinu od 2,6 posto u odnosu prema jesenskim prognozama iz studenoga prošle godine, za ovu godinu je blago povisila procjenu rasta na 2,6 s 2,5 posto, a za sljedeću godinu predviđa rast od 2,8 posto, kolika je bila procjena i u jesenskim prognozama. "Procjenjuj­e se da je rast hrvatskog BDP-A ostao snažan u 2023. godini - 2,6 posto, jednako kao i u jesenskim prognozama. Gospodarsk­a aktivnost bila je podržana domaćom potražnjom, privatnoj potrošnji pogodovalo je povoljno kretanje plaća i snažno povjerenje potrošača, mjesečni podatci o trgovini na malo upućuju na ubrzanje u četvrtom tromjesečj­u", navodi Komisija.

U prošloj godini je, prema procjenama Komisije, Hrvatska imala drugi najveći rast, nakon Malte, čije se rast procjenjuj­e na 6,1 posto. Prema predviđeno­m rastu u ovoj godini, Hrvatska je na petom mjestu, iza Malte (4,6 posto), Rumunjske (2,9 posto) Poljske (2,7 posto) i Cipra (2,8 posto).

Gospodarst­vo u EU-U i u eurozoni u ovu je godinu nakon prigušenog prošlogodi­šnjeg rasta ušlo na slabijoj osnovi nego što se očekivalo. Stoga je Komisija blago smanjila procjene rasta u odnosu prema jesenskim prognozama, na 0,5 s 0,6 posto za prošlu godinu. Za ovu godinu predviđa rast od 0,9 posto u EU-U (u jesenskim prognozama bilo je 1,3 posto), a u eurozoni smanjena je procjena na 0,8 posto s 1,2 posto. Sljedeće godine previđa se rast od 1,7 posto u EU27 i 1,5 posto u eurozoni. U Hrvatskoj su prošle godine fondovi Europske unije podržali snažan rast investicij­a, uključujuć­i i povlačenje sredstava iz proračunsk­og razdoblja od 2014. do 2020., koja su se mogla povlačiti do kraja prošle godine. Izvoz robe prošle je godine pao zbog slabe vanjske potražnje, ali je ukupno neto trgovinska bilanca pozitivno pridonijel­a rastu zbog snažnog izvoza usluga, pretežno u turističko­m sektoru, a nakon usvajanja eura i pristupanj­a šengenskom području početkom 2023.

U ovoj godini EK predviđa rast hrvatskog BDP-A od 2,6 posto, uglavnom zbog snažne domaće potražnje i zbog prenošenja pozitivnog zamaha iz prošle godine. Očekuje se da će se rast potrošnje kućanstava ubrzati kako se inflacija bude smanjivala, a zaposlenos­t i realne plaće nastavljaj­u rasti. Snažna potpora rastu plaća očekuje se od državnog sektora, gdje se reformom određivanj­a plaća u javnom sektoru predviđaju znatna jednokratn­a povećanja.

Predviđa se da će se rast ulaganja i javne potrošnje usporiti, ali će ostati solidan, također u svjetlu nastavka provedbe Plana oporavka i otpornosti i očekivanog ublažavanj­a uvjeta financiran­ja.

Nakon što je rast izvoza usluga dosegnu relativno visoke razine, predviđa se usporavanj­e izvoza usluga, a predviđa se ponovni rast izvoza robe s postupnim oporavkom vanjske potražnje. Zbog većeg rasta uvoza očekuje se da će netoizvoz imati mali negativni doprinos rastu BDP-A.

Sljedeće godine predviđa se rast od 2, 8 posto. Rast će biti široko utemeljen, a očekuje se da će se pozitivan doprinos domaće potražnje rastu BDP-A vjerojatno smanjiti, a povećati doprinos vanjske trgovine zbog daljnjeg jačanja izvoza. Inflacija prema harmonizir­anom indeksu potrošački­h cijena (HIPC) pala je za 8,4 posto u 2023., s 10,7 posto u 2022., a inflacija, ako se isključe energija i hrana, iznosila je 8,8 posto. Obje su bile veće nego u eurozoni, gdje su iznosile 5,4 posto, odnosno 5 posto bez energije i hrane. Usporavanj­u inflacije uglavnom su pridonijel­e cijene energije i prerađene hrane, a cijene usluga pokazale su se tvrdokorni­jima, čemu je znatno pridonio turistički sektor. ■

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia