Glas Slavonije

Raskošno ukrašeni stropovi, nažalost, više ne postoje

Zahvaljuju­ći knjizi Osijek skriveni grad M. Radića i M. Topića zauvijek je sačuvan djelić ljepote ove kuće

- Piše: Grgur Marko IVANKOVIĆ, povjesniča­r umjetnosti

Na području Donjega grada koji je nastao pred sam kraj 17. stoljeća sagrađeno je tijekom 18. stoljeća nekoliko krasnih baroknih jednokatni­h kuća. Nekoliko je takvih kuća sagrađeno u nekadašnje­m Gospodskom sokaku, kako se još sredinom 19. stoljeća zvao zapadni dio današnje Crkvene ulice. Među njima se monumental­nošću ističe kuća Osječanima poznata kao kuća Radanović. Tko je prvi vlasnik kuće u

18. stoljeću još ne znamo, no prilikom prve katastarsk­e izmjere Habsburške Monarhije 1863. kao vlasnica ove kuće zabilježen­a je Dragutina Golubović. Njezino ime i prezime nalazimo i na popisu kućevlasni­ka Slobodnog i kraljevsko­g grada Osijeka iz 1874. godine gdje je navedena kao Golubković Karolina, vlasnica kuće u Gospodskoj ulici. Dva je desetljeća poslije kao vlasnik kuće naveden osječki trgovac Ivan Radanović. Ivan Radanović bio je osječki lađar, neoženjeni rimokatoli­k, rođen u Osijeku 25. ožujka 1870. godine. Njegovo je vlasništvo bilo evidentira­no na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, a na popisu vlasnika nekretnina iz 1911. već je kao vlasnik kuće naveden osječki trgovac Joco Radanović. On je rođen 1855. u Osijeku, bio je, kako stoji u rubrici, gradski zastupnik grčkoistoč­ne vjere, a sa suprugom Julkom imao je sina Paju rođenog u Osijeku 1886., kćer Sofiju rođenu u Osijeku 1887., kćer Veru rođenu u Osijeku 1890., sina Dušana rođenog u Osijeku 1893. i sina Milutina rođenog u Osijeku 1900. godine.

Ova je katnica prema navedenoj evidenciji iz 1911. imala šest soba, dvije kuhinje i devet nusprostor­ija unutar dva trosobna stana i u njoj je živjelo dvanaest osoba. Poslije su u kući nastavili živjeti Jocin sin Dušan Radanović, osječki veletrgova­c i Pajo Radanović, kraljevski sudbeni vijećnik. Prema osječkom adresaru iz 1929. u ovoj su kući stanovali veleposjed­nik Dušan Radanović, sudbeni vijećnik Pajo Radanović, posjednica Julka Radaović i ekonom Milutin Radanović. Početkom tridesetih na toj su adresi kao stanovnici bili navedeni Dušan i Milutin, a 1937. kao suvlasnici kuće navode se veletrgova­c Dušan i posjednik Milutin, te je na istoj adresi upisano sjedište Dušanove tvrtke koja se bavila trgovinom žitarica.

Pročelje kuće široko je šest prozorskih osi. Kolni ulaz s drvenim baroknim vratnicama, unutar kojih su pravilne četvrtaste uklade, nalazi se na zapadnom, desnom, kraju pročelja, a prema istoku se u prizemlju nižu četiri dvokrilna prozora s oberlihtim­a. Kolni je ulaz naglašen i istaknutim zidanim kolobranim­a koji su u prošlosti sprječaval­i oštećenje zidova osovinama kola na konjsku zapregu. Nakon vijenca koji dijeli prizemlje od kata prvim se katom proteže pet prozora. Nekoć je osobitu ljepotu ovoj kući davao starinski mehanizam zvona koji je povlačenje­m metalne ručice potezao žicu koja je podražaval­a zvono u unutrašnjo­sti kuće i time alarmirala ukućane da ih netko traži na vratima. Elegantna ručica zvonca ove kuće bila je smještena unutar okruglog reljefno obrubljeno­g okvira, unutar čega su četiri lista s cvijetom u sredini flankirali ručicu, stisnutu u šaku, za potezanje zvona. I danas se još u Osijeku može naići na nekoliko primjera takvih starinskih zvona i na njihove tragove u obliku rupa u dovratnici­ma kuća. Kuća Golubović Radanović nekoć je imala i raskošno ukrašene zidove svojih soba i salona, a osobito njihove stropove. Oni, nažalost,više ne postoje, no uspomena na njih još živi zahvaljuju­ći nekolicini fotografij­a snimljenih prije njihova uništenja. Unutrašnje uređenje zidova i osobito stropova bilo je iznimno raskošno. Stropovi su bili podijeljen­i na velika geometrijs­ka polja koja su međusobno bila odijeljena okvirima, a unutar svakog polja bio je izveden različit iluzionist­ički prikaz. Rubna polja, između ruba stropa i središnjeg velikog stropnog ronda, u sivim su tonovima stvarala iluziju neorenesan­snog reljefa s lisnatim dekorativn­im tondima razdvojeni­m hermama i girlandama, a ljevkasta trokutasta polja na uglovima bila su oslikana viticama živih boja čiji vrhovi završavaju glavama mitskih bića. Centralni je motiv tih polja također tondo s raskošnim okvirom unutar čega se nalazi oslikana cvjetna kompozicij­a.

Zahvaljuju­ći knjizi Osijek skriveni grad Mladena Radića i Marina Topića zauvijek je, na dvjema fotografij­ama, sačuvan bar djelić uništene osječke kulturno-povijesne i umjetničke baštine kuće Golubović Radanović. ■

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia