Glas Slavonije

Osječani se dugo mučili, ipak izjednačil­i duboko u nadoknadi

Osijek primio jeftin pogodak, ali ga je tako i zabio u sudačkoj nadoknadi

- Dalibor KELER IGRAČ UTAKMICE: RAMON MIEREZ (OSIJEK)

Nogometaši Osijeka su uz dosta sreće uspjeli izbjeći poraz u Kranjčević­evoj. Ne zato što je Lokomotiva bila dobra, već zbog činjenice da su Bijelo-plavi do izjednačen­ja došli duboko u sudačkoj nadoknadi, a da im suparnik praktično nije ozbiljnije zaprijetio.

Bio je to susret u kojem nijedna momčad po prikazanoj igri nije zaslužila pobjedu. Prilike za pogotke mogle su se nabrojiti na prste jedne ruke, a oni su padali nakon čistih pogrešaka ili nespretnos­ti. Reklo bi se da je Osijek do izjednačen­ja došao "po nabavnoj cijeni" jer je Lokomotivi poklonio pogodak za vodstvo. Vratar Marko Malenica jednostavn­o je morao bolje reagirati na jedan bezazleni ubačaj iz slobodnog udarca, ali bio je neodlučan u izlasku s vrata, što je opet, kao i u Puli, Bijelo-plave skupo stajalo. Nakon toga sve je bila muka. Trener Zoran Zekić pokušavao je sve i svašta, a na kraju je uspio dobiti bar umjetni pritisak iz kojeg je došlo izjednačen­je, ruku na srce, nakon vrlo nespretne reakcije Lokomotivi­na strijelca Smakaja, koji je igrao rukom. Mierez je realizirao kazneni udarac nakon dugo vremena, što se može smatrati rijetkim pozitivnim događajem u tom susretu. Inače, već u utorak isti suparnici će na istom mjestu ponovno biti u klinču, ali u susretu četvrtfina­la SuperSport hrvatskog Kupa.

Maleničin poklon

Osijek je susret, ipak, počeo bez Darka Nejašmića, čija ozljeda nije ozbiljnije­g karaktera, ali ga je trener Zoran Zekić odlučio poštedjeti i ostaviti na klupi zbog Kup susreta koji protiv istog suparnika Bijelo-plave očekuje u utorak. Zamijenio ga je Petar Brlek, a ostalo je u početnoj postavi sve bilo očekivano. Osijek je već u trećoj minuti zaprijetio. Pušić je izveo udarac iz kuta na prvu vratnicu, tamo je utrčao Jugović, ali oprezan je bio domaći kapetan Marić i u posljednji trenutak izbacio loptu u novi korner, iz kojeg se nije dogodilo ništa posebno. U 12. minuti Jugović je još jednom bio u obećavajuć­oj poziciji nakon što mu je loptu glavom spustio Mierez, ali udarac Osijekova kapetana s ruba kaznenog prostora završio je visoko preko vrata. Osijek je solidno ušao u utakmicu, ali nakon 20-ak minuta je počeo upadati u probleme zbog vlastitih ničim izazvanih pogrešaka. Loši pasovi unijeli su nervozu i razbili taj početni ritam Bijelo-plavih, ali utakmica je u biti bila mirna bez prijetnji za vratare. I onda u 31. minuti Osijek je opet primio vrlo jeftin pogodak koji čisto ide na dušu vrataru Marku Malenici. Mogao je i morao Osijekov vratar pokupiti ubačaj Goričana na drugu vratnicu iz slobodnog udarca, ali bio je vrlo neodlučan u izlasku sa svojih vrata, što je ni kriv ni dužan iskoristio Mersinaj, od kojeg se lopta zapravo odbila u mrežu za vodstvo Lokomotive. Bio je to prvi Mersinajev prvoligašk­i pogodak, a nije prvi put u kojem igrači Lokomotive baš protiv Osijeka zabijaju svoje prve pogotke na prvoligašk­oj sceni. Teško se oteti dojmu kako je Osijek kapitulira­o prelako jer do tog trenutka domaćin mu nije nijednom ozbiljnije zaprijetio. Nakon toga Osijek je morao odlučnije krenuti, a u 40. minuti Mierez se našao u prilici, ali je pao u duelu s Kalaicom, koji ga je povlačio za dres na petercu Lokomotive. Međutim, sudac Mateo Erceg nije ni trepnuo na tu situaciju, a nisu se javili ni iz VAR sobe. Do odmora Brlek je imao jedan pokušaj s desetak metara iskosa, ali on je bio vrlo neprecizan. U biti bilo je to poluvri

siromašno

UTAKMICA JE PONUDILA JAKO MALO UZBUĐENJA

jeme za koje bismo mogli reći kako "nije nit' smrdilo, nit' mirisalo", ali Osijek je u njemu, naravno, nekako uspio doći u rezultatsk­i zaostatak. Film koji smo toliko puta ove sezone gledali na gostovanji­ma. Ništa, ništa, pa onda jedna pogreška Osječana koja je dovoljna za ulazak u nevolje. Frustririr­ajuće je gledati kako se to uporno ponavlja.

Za 1:1 u 93.

Kako je vrag odnio šalu pokazala je i Zekićeva odluka kojom je odmah na početku drugog poluvremen­a u igru poslao Darka Nejašmića, a u svlačionic­i je ostao Brlek, a s obzirom na rezultatsk­i zaostatak trener Osijeka odlučio se na igru s dva napadača pa je u drugi dio susreta krenuo Almaši umjesto nevidljivo­g Čokaja. Mijenjala je i Lokomotiva - vratara. Čavlina se ozlijedio u završnici prvog dijela, pa ga je na poluvremen­u među vratnicama zamijenio Šubarić. Promjenom formacije Osijek je postao poduzetnij­i u ofenzivi, ali i dalje je imao problema u začetku svojih akcija jer zbog pogrešnih dodavanja nikako nije uspijevao uhvatiti pravi ritam, a u tom razdoblju zadesila je Osječane nova nepogoda jer je zbog ozljede igru morao napustiti dotad jedan od najboljih pojedinaca Roko Jurišić. Zamijenio ga je Luka Zebec.

Osijek je pokušavao ubačajima u kazneni prostor na svoje skakače Miereza i Almašija napraviti pritisak. I jedna takva ubačena lopta u 60. minuti stvorila je gužvu nakon koje je Mierez pokušao volej-udarcem, no opet je udarac završio poviše vrata. Osijek je pokušavao više na silu negoli kroz igru, ali to je išlo teško, a s druge strane imao je priličnu sreću u 76. minuti kada je Marić umalo udvostruči­o prednost Lokomotive. Opet ga je lopta više pogodila negoli ju je udario, a na kraju je odskakutal­a pokraj lijeve vratnice. U 88. minuti Osijek je imao najveću priliku na utakmici. Zebec je ubacio iz auta prema Mierezu, koji se dobro snašao, pucao iskosa iz velike blizine, ali je Šubarić to nekako uspio odbiti, opet do Zebeca, čiji je udarac blokiran. I kada se već činilo kako će Osijek baš olako izgubiti još jednu utakmicu, poljubila ga je sreća. U 90. minuti Smakaj je nespretno reagirao u svom kaznenom prostoru zahvativši loptu rukom, sudac Erceg na prvu to nije vidio iako je skočila doslovce cijela klupa Osijeka, a nakon pregleda snimke se uvjerio u igranje rukom te je pokazao na bijelu točku. Kazneni udarac realizirao je Mierez za svoj 11. pogodak ove sezone kojim je Osijek ipak uspio izbjeći poraz u tom, globalno gledajući, lošem susretu. ■

- Stadion u Kranjčević­evoj. Vrijeme oblačno. Teren loš. Gledatelja: Sudac: Mateo Erceg (Benkovac) 6. Strijelci: 1:0 Smakaj (31), 1:1 Mierez (90+3). Žuti kartoni: Mersinaj, Smakaj (Lokomotiva). Crveni kartoni: -