Glas Slavonije

Poraz nije ugodan, ali ovo je naša realnost

U prvom susretu dodatnih kvalifikac­ija za plasman u A Ligu nacija dominacija Norveške. Uzvrat 27. veljače u Stavangeru

- Nino BENČINA IGRAČICA UTAKMICE: CAROLINE GRAHAM HANSEN (NORVEŠKA)

Prva utakmica hrvatske ženske nogometne reprezenta­cija na osječkoj Opus Areni bila je kvalifikac­ijska za mjesto u A ligi nacija. Znalo se i prije da će premijera teško završiti pozitivnim ishodom, jer suparnik je bila Norveška, koja se može pohvaliti s dva europska te po jednim svjetskim i olimpijski­m naslovom. Nisu Skandinavk­e trenutno na toj razini, ali su i dalje klasa iznad našeg ženskog nogometa, koji u ovakvim prigodama ima što naučiti. Jasno da će Hrvatska i dalje ostati u B društvu ovog natjecanja, bez obzira što se još ima za odigrati uzvrat u Stavangeru 27. veljače. Ono što su izabranice Nenada Gračana pokazale u Osijeku trenutni je maksimum, koji nije dostatan za ozbilnjije pariranje ovako uglednim reprezenta­cijama.

No Hrvatska je bila svjesna svojih kapaciteta, ali to je nije spriječilo da se hrabro suprostavi favoritkin­jama, koje su od prvog zvižduka engleske sutkinje pokaza

HRVATSKA

Bačić 6, Balog 6, Domazet 6, Nevrkla 6, Dulčić 6 (od 60. Vračević 5,5), Krajinović 6 (od 57. Glibo 5,5), Pezelj6 (od 86. Lubina), Krznarić 6, Jelenčić 6(od 86. Kunštek), Rudelić 6,5, Vidović 6 (od 86. Živković). le kakav će biti odnos snaga na travnjaku. Norvežanke su već u prvih nekoliko akcija pokazala da će konstantno opsjedati gol Bačić, koja ipak nije imala previše intervenci­ja. U 3. minuti smo prvi put prešli centar, nakon što je agilna Rudelić presjekla dodavanje suarničkih stopera, ali nije bilo snage za konkretnij­u akciju. Gol je nekako ipak visio u zraku, a naš se izbornik poribojava­o rane kapitulaci­je. Ona se dogodila u 16. minuti, kada je Bae Risa sjajno proigrala Hegerberg, kojoj nije bilo teško za pet metara pogoditi mre

NORVEŠKA

žu. Nakon toga domaće kao da su se malo oslobodile pritiska, u 19. minuti stigao je i prvi udarac na norveška vrata, jedini u prvom dijelu. Uputila ga je naravno Rudelić, koja je nakon duge lopte izmaknula pozornosti norveškoj obrani, ali udarac je bio preslab za Mikalsen. Do odmora Norveška je i dalje dominirala (15 udaraca, četiri u okvir), ali nije stvarala izglednije prigode, pa je nakon 45 minuta bilo ipak zadovoljav­ajućih 0:1.

Nije se dugo čekalo na povećanje vodstva. U 49. minuti Graham Hansen je sa 18 metara precizno pogodila donji desni kut Bačić, a tri minute kasnije norveška desetka napustila je igru. Njezina zamjena, Ildhusoy postigla je treći pogodak nakon ubacivanja slijeva, ostala je usamljena s pet metara i nije joj bilo teško povisiti na 0:3. Igrala se 62. minuta, trebalo je još dosta izdržati. Bilo je vidljivo da Norvežanke malo pojačavaju ritam, opasne situacije pred našim golom sve su češće. Četvrti gol visio je u zraku, ali dojam je da su i s ovih 0:3 gošće zadovoljne. Mogu biti i domaće, među kojima su aktivne bile i tri članice ŽNK Osijek. Nevrkla je odradila punu minutažu, a od 86. pred domaćom publikom zaigrale su Živković i Lubina. *■