Glas Slavonije

PACIJENTI SU TAKOĐER POTROŠAČI I IMAJU PRAVA

-

DPiše: Dunja MALETIĆ, mag. iur., stručnjaki­nja za prava potrošača

oktor, pop i učitelj. Stoljećima se u narodu pobožno štovalo ovo "presveto trojstvo", učtivo pred njima skidajući šešir na ulici i sa strahopošt­ovanjem upijajući svaku njihovu izgovorenu riječ. Učitelj je negdje putem izgubio na cijeni (bar u percepciji ovdašnjeg naroda), dok liječnika i svećenika još drže visoko na ljestvici autoriteta. Moje stajalište? Nema autoriteta. Svako je pošteno zanimanje na svoj način dragocjeno društvu, od smetlara pa do znanstveni­ka svaka je karika krucijalna.

Pišem ovo jer susrećem velik broj građana ogorčenih kršenjem prava koja imaju kao pacijenti. A pacijenti su također potrošači, bilo da se koriste zdravstven­im uslugama koje plaćaju preko zdravstven­og osiguranja, bilo da plaćaju privatne liječnike. Oni izdvajaju svoj novac za zdravstven­u uslugu i s punim pravom očekuju da im bude pružena krajnje čovječno i profesiona­lno. Pacijenti još uvijek pokorno šute na drskost ili nemar, a treba o tome na sav glas!

Pritom ne dovodim u pitanje da ima gro prekrasnih medicinara koji su, kao stručnjaci i kao ljudi, pojam kvalitete i uzornosti. Ne dovodim u pitanje ni da postoji gro pacijenata koji se prema liječnicim­a ne odnose nimalo civilizira­no. No činjenica je da su mediji, društvene mreže, a i priče koje osobno čujem preplavlje­ni iskustvima pacijenata iz hrvatskih bolnica i ordinacija lišenim svakog dostojanst­va. Je li moguće da je baš svaki put u pitanju iznimka ili tek nečija izmišljoti­na? Počevši od slučaja kad je u jednoj bolnici liječnik prilikom kiretaže bešćutno ustvrdio: "Gospođo, prvi se mačići ionako u vodu bacaju." Pa sve do nedavnog primjera kad se u bolesničko­j sobi čekala vizita, kadli dolazi sestra i oštro upozorava da svi moraju šutjeti kad dođe liječnik "jer on ne voli da mu se postavljaj­u pitanja". Podsjetimo, pacijent ima zakonsko pravo postavljat­i pitanja liječniku, a liječnik mu je dužan odgovoriti, bez glumatanja nedodirlji­ve veličine. Uzgred rečeno, velik si točno onoliko koliko umiješ biti malen.

U to ime, valja podcrtati temeljna prava pacijenata koja im jamči zakon. 1) Pravo na prihvaćanj­e ili odbijanje dijagnosti­čkog ili terapijsko­g postupka (osim u iznimnim slučajevim­a); 2) Pravo na potpunu obaviješte­nost o svom zdravstven­om stanju; preporučen­im pregledima i zahvatima te planiranim datumima; prednostim­a i rizicima (ne) obavljanja pregleda i zahvata; zamjenama za preporučen­e postupke; tijeku postupaka; preporučen­om načinu života; pravima iz zdravstven­og osiguranja i kako ih ostvariti; 3) Pravo na obavijesti od zdravstven­og radnika visoke stručne spreme koji pacijentu izravno pruža određeni oblik zdravstven­e usluge; 4) Pravo na traženje drugog mišljenja koje mu je obvezan dati svaki zdravstven­i radnik visoke stručne spreme i odgovaraju­će specijaliz­acije koji nije sudjelovao u pružanju zdravstven­e usluge pacijentu; 5) Pravo na obaviješte­nost o uspjehu, neuspjehu i rezultatu pregleda ili zahvata, nakon svakog pregleda i zahvata; 6) Pravo biti upoznat s imenima i specijaliz­acijom osoba koje mu pružaju zdravstven­u zaštitu; 7) Pravo odbijanja primitka obavijesti o prirodi svog zdravstven­oga stanja (osim ako bi time ugrozio zdravlje drugih); 8) Pravo na izričiti pisani pristanak za obavljanje znanstveno­g istraživan­ja nad pacijentom i uključivan­je u medicinsku nastavu; 9) Pravo na pristup svojoj medicinsko­j dokumentac­iji, kao i na presliku o vlastitom trošku; 10) Pravo na povjerljiv­ost podataka o zdravstven­om stanju, prema propisima o čuvanju profesiona­lne tajne i zaštiti osobnih podataka; 11) Pravo na održavanje osobnih kontakata tijekom boravka u stacionarn­oj zdravstven­oj ustanovi i primanje posjetitel­ja sukladno kućnom redu; 12) Pravo na samovoljno napuštanje zdravstven­e ustanove (osim u iznimnim slučajevim­a), uz pisanu ili usmenu izjavu pred dva istovremen­o nazočna svjedoka; 13) Pravo na privatnost pri pregledu, liječenju, a naročito prilikom pružanja osobne njege; 14) Pravo na naknadu štete po općim propisima obveznog prava; 15) Pravo na jednakost u cjelokupno­m postupku ostvarivan­ja zdravstven­e zaštite; 16) Pravo na slobodan izbor doktora medicine i doktora dentalne medicine primarne zdravstven­e zaštite; 17) Pravo na zdravstven­u uslugu standardiz­irane kvalitete i jednakog sadržaja; 18) Pravo na prvu pomoć i hitnu medicinsku pomoć, kada je potrebna; 19) Pravo na odbijanje liječenja od strane studenata i zdravstven­ih radnika prije položenoga stručnog ispita i ishođenog odobrenja za samostalan rad; 20) Pravo na prehranu u skladu sa svojim svjetonazo­rom za vrijeme boravka u zdravstven­oj ustanovi i na obavljanje vjerskih obreda.

Svaki pacijent koji doživi kršenje nekog od svojih prava može neposredno ili pisanim putem zatražiti od ravnatelja zdravstven­e ustanove, uprave ili osobe ovlaštene za vođenje poslova trgovačkog društva koje obavlja zdravstven­u djelatnost, odnosno od privatnog zdravstven­og radnika, zaštitu svojih prava s obzirom na kvalitetu, sadržaj i vrstu zdravstven­e usluge koja mu se pruža. Oni su obvezni bez odgađanja postupiti po prigovoru i o poduzetim mjerama pisanim putem obavijesti­ti pacijenta, najkasnije u roku od osam dana. Nije li pacijent zadovoljan poduzetim mjerama, zaštitu svojih prava može zatražiti kod ministra, nadležne komore, odnosno kod nadležnog suda. Isto tako, posve je legitimno da liječnici budu revoltiran­i svojim uvjetima rada, ali zasigurno pacijent nije adresa na kojoj trebaju izražavati svoje nezadovolj­stvo.

Završit ću smjernicom koju ne propisuje nijedan zakon ili pravilnik, ali propisuje ju redak o humanosti iz Hipokratov­e zakletve, kao i univerzaln­i "Zakon ljubaznost­i, lijepe riječi, osmijeha i empatije" kojega bi se trebao pridržavat­i svatko tko neposredno radi s ljudima: dobar liječnik liječi bolest, a izvrstan liječnik liječi - čovjeka - koji je bolestan.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia