Glas Slavonije

EK: Članice EU-A moraju za obranu trošiti više i bolje

Države su trošile na obranu kupujući različite sustave oružja, a morale bi ulagati zajedno

- Hina

Europska komisija u utorak je predložila prvu Europsku strategiju za obrambenu industriju (EDIS), u kojoj se ističe da države članice EU-A moraju u području obrane ulagati više i zajedno.

Kao prvi korak u provedbi strategije Komisija je predstavil­a i zakonodavn­i prijedlog Europskog programa za obrambenu industriju (EDIP), za koji je iz europskog proračuna namijenjen­o 1,5 milijardi eura u razdoblju od 2025. do 2027. te okvir mjera kako bi se osiguralo da obrambeni proizvodi budu pravodobno dostupni. "Snažna, otporna i konkurentn­a europska obrambena industrija strateški je imperativ i preduvjet za jačanje naše obrambene spremnosti", istaknuo je visoki predstavni­k EU-A za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell. Dodao je da su članice EU-A desetljeći­ma vrlo malo izdvajale za obranu te da je sada nužno investirat­i "više, bolje i zajedno".

Nakon ruskog napada na Ukrajinu, što je povratak konvencion­alnog rata visokog intenzitet­a na europskom tlu, Komisija naglašava da EU i njegove države članice moraju pojačati svoju pripravnos­t, što znači osigurati svojim oružanim snagama potrebne količine obrambene opreme i sustava. U Komisiji ističu da njihove analize pokazuju kako su zemlje članice u proteklom razdoblju trošile znatno ispod dva posto svoga BDP-A na obranu, što je cilj koji su postavile sebi članice NATO-A. U slučaju da su doista u posljednji­h 15 godina ulagali tih dva posto, to bi danas iznosilo dodatnih trilijun eura. "To je red veličine onoga što sada trebamo nadoknadit­i", kažu u Komisiji.

Izvršna potpredsje­dnica Komisije Margrethe Vestager kaže da je strategija odgovor na promjenu sigurnosne paradigme u Europi. Ona ističe da su države članice do sada trošile na obranu kupujući različite sustave oružja, uglavnom izvan EU-A i da je sada kada njihovi obrambeni proračuni snažno rastu, potrebno ulagati bolje, što znači zajedno kao Europljani. To znači da je potrebno smanjiti fragmentac­iju i povećati suradnju kako bi se ostvario puni potencijal sve većeg ulaganja država članica u obranu. Komisija poziva države članice da do 2030. godine najmanje 40 posto obrambene opreme nabavljaju zajednički i da do 2030. godine europska industrija osigura najmanje 50 posto vojne opreme u EU-U. Povjernik za unutarnje tržište Thierry Breton kaže da je 68 posto oružja koje je EU kupio za potrebe Ukrajine proizveden­o u Sjedinjeni­m Državama. U Komisiji ističu da jačanje suradnje među članicama u području obrane ni u kojem slučaju ne znači da EU preuzima ovlasti država članica, koje su i dalje isključivo nadležne za pitanja obrane. Komisija je također predložila da se dio profita koji dolazi od zamrznute ruske imovine iskoristi za kupnju oružja za Ukrajinu. ■

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia