Glas Slavonije

Čolaković je bio blizu finala singla, Tomašević korak do ekipne bronce

-

Iza nas je ostalo prvo streljačko kontinenta­lno okupljanje u 2024. godini. Najbolji europski strijelci u gađanju zračnim oružjem boravili su u mađarskom Gyoru, a zapažene nastupe odradili su i hrvatski reprezenta­tivci. U ekspedicij­i ih je bilo ukupno 24 (13 muških i 11 ženskih), a na vatrenoj liniji bili su i članovi slavonsko-baranjskih klubova.

Jedini senior bio je Uroš Kačavenda (GSD Osijek 1784), koji je odradio nastupe u dvije pištoljašk­e konkurenci­je. U pojedinačn­im kvalifikac­ijama naciljao je 565-12x krugova, a to je bilo dostatno za skromno 67. mjesto. Taj rezultat ušao je i u ekipni plasman, gdje je Hrvatska zauzela 15. mjesto sa 1703-42x kruga (Željko Posavec 570, Ivan Petričević 568). Prvi put na EP-U se pucala i neolimpijs­ka disciplina trio, a tu su naši pištolji zauzeli 14. mjesto s 559 krugova (Kačavenda 188, Posavec 186, Petričević 185).

Nije daleko od finala pištolja bio naš junior Matko Čolaković. Član Vinkovaca imao je deseti kvalifikac­ijski rezultat od 566 krugova, da je naciljao dva više, imao bi i dodatni bonus nastup. Ekipno, mladi Hrvati su zauzeli 12. mjesto (1668), a uz Matka pucali su Rino Štaba (557) i Mirko Balić (545). Vinkovčani­n je odradio i mix nastup sa Annom Ćukušić, te je završio kao 19. mladi tandem Europe (554, 284+270).

Među najboljim eurojunior­ima u zračnoj pušci okušao se i dvojac SK Bolman. Darko Tomašević završio je 15. u kvalifikac­ijama (623.6), a tri mjesta bio je bolje plasiran u mixu s Anamarijom Turk (Zelenbor), s ukupnim rezultatom 623.3 (311.1+312.2). Manje od dva kruga dijelila su naše nade do ekipne bronce. Hrvatska je bila peta s 1869.1 krugom. Filip Maletić 626.6, bio je osmi u pojedinačn­om finalu, Tvrtko Vrcić 618.9. Trećeplasi­rana Italija naciljala je 1871.2 krugova. Senka Martinović imala je 44. rezultat (621.2) pojedinačn­og programa, a u mixu je s Maletićem bila 20. (620.5, 311.7+308.8). Ekipno, Hrvatska je završila 15. sa 1858.3 krugova (Turk 622.6, Dora Čilas 101.6).

Za naše dvije medalje u Mađarskoj pobrinuo se seniorski tercet u pušci. Petar Gorša, Miran Maričić i Josip Sikavica osvojili su ekipnu broncu, a u disciplini trio završili su na jednoj stepenici više. Inače, uz slavonsko-baranjski kvartet bio je i trenerski dvojac Zvonimir Jozić i Predrag Tomašević. Drugo ovogodišnj­e kontinenta­lno okupljanje je 23. svibnja u Osijeku, na Pampasu će se do 9. lipnja pucati MK I VK oružjem, a dijelit će se i preostale olimpijske vize. N. Benčina ■

Za dvije medalje pobrinuo se naš seniorski tercet u pušci - Petar Gorša, Miran Maričić i Josip Sikavica