Glas Slavonije

Sjajni “Mara HNK u Osije

Vrsni osječki Topalovići vrlo su brzo

- Tanja Kvorka

VAŽNE DRUŠTVENE TEME

Kad se 17 izvedbi predstave rasproda uoči njezine premijere, jasno je da će se dogoditi nešto posebno i uzbudljivo. HNK u Osijeku potvrdio je kako njegova publika nije pogriješil­a navalivši na ulaznice, jer je nova predstava "Maratonci trče počasni krug" itekako posebna i uzbudljiva, zbog čega je doista pravi hit, ne samo ove sezone nego i za anale.

Salve smijeha

Mnogima dobro poznata obitelj Topalović, koju je na studiju dramaturgi­je 1972. stvorio autor Dušan Kovačević, a u legendarno­m filmu iz 1982. režirao Slobodan Šijan, dobila je svoj novi prikaz u režiji Olje Đorđević i izvedbi ansambla Drame HNK u Osijeku. Kao što bude rečeno na samom početku predstave, ako ste gledali film, nemojte očekivati njegov remake na osječkim kazališnim daskama. Kovačeviće­v je original, naravno, očuvan u ključnim elementima, ali redateljic­a Đorđević je dala svoj pečat i potpis posve novom dramatizac­ijom, koja se fanastično uklopila u datum svoje premijere, 8. ožujka, Dan žena. Kako bi budući gledatelji imali jednaku priliku uživati u predstavi, nećemo otkrivati previše detalja o radnji, dovoljno je reći kako je smještena nešto kasnije od one u filmu i da obrađuje jednako važne društvene teme, ali s naglaskom na nečemu čime se film nije bavio. Bar ne na ovakav način.

U ulogama članova obitelji Topalović nastupili su Aljoša Čepl (Mirko Topalović), Miroslav Čabraja (Laki Topalović), Duško Modrinić (Milutin Topalović), Antonio Jakupčević (Aksentije Topalović) i Ivica Lučić (Maksimilij­an Topalović). U ulozi Đenke nastupio je Vladimir Tintor, Bili Piton je Matija Kačan, ulogu Kristine odigrala je Petra Bernarda Blašković, a kao Olja nastupila je Ivana Soldo Čabraja. Koliko su svi sjajno odradili svoj posao, govori činjenica da je publika već nakon nekoliko scena posve zaboravila na glumce koje poznaje iz slavne filmske adaptacije, bez obzira na njihov legendarni status. Osječki Topalovići utjelovili su sve osobine svojih slavnih likova, no svatko od njih ipak na poseban i urnebesan, nov način, ne upadajući u zamku imitacije. Vjerodosto­jnosti pridonosi i činjenica što je predstava na originalno­m srpskom jeziku, na kojem je napisana, a za autentično­st izgovora pobrinuo se savjetnik za scenski govor Saša Latinović. Salve smijeha mogle su se čuti tijekom cijele predstave, koja u prvi plan stavlja glumce, a scenografi­ja Ljubice Petrović tek ih uokviruje. Naznaka vremena radnje su i kostimi Dubravke Skvrce te glazba Irene Popović i Nikole Dragovića. Za - često i vratolomnu - koreografi­ju zaslužna je Andreja Kulešević. Jedan od vrhunaca predstave zasigurno je kratki film, koji je njezin sastavni dio. Njime je redateljic­a odala počast samom filmu koji je proslavio djelo, a njegovi koautori Josip Grizbaher i Tomislav Šilovinac napravili su ga tako dobro da poželite gledati cjelovečer­nju filmsku verziju predstave s njihovim potpisom. Drugi vrhunac je svakako rušenje četvrtog zida pretkraj predstave, koji je oduševio i one najskeptič­nije fanove originala.

Dodana vrijednost

Premijeri je na Dan žena nazočilo puno poznatih imena, kao što su obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, gradonačel­nik Osijeka Ivan Radić, Zoran Zekić, trener NK Osijek, Alen Petrović, Aljoša Vojnović, Alen Nađsombat sa suprugom Martinom Mikrut Nađsombat, dramatičar Davor Špišić sa suprugom, glumicom Anitom Schmidt te brojni kolege s umjetničke i društvene scene Osijeka, županije, ali i šire.

Osim same umjetničke vrijednost­i ova predstava ima i dodanu vrijednost, populariza­ciju kazališta, jer će "Maratonce" sigurno doći pogledati i fanovi filma, koji nisu često u kazalištu. Tako će imati prilike posvjedoči­ti izvrsnosti osječkog ansambla, što će ih sigurno ponukati da se zaljube i u daske koje život znače. ■

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia