Glas Slavonije

Cijene u hotelima ove godine više od 5 do 38 posto

Hotelijeri bi rado isplatili i 13. neoporeziv­u plaću * Potrebno im je od 50 do 55 tisuća radnika

- Hina/d.pav.

Većina hotelijera na temelju rasta rezervacij­a očekuje uspješnu i predsezonu i glavnu sezonu s više noćenja nego lani, a trebat će im i oko deset tisuća novih radnika. Podatke o stanju rezervacij­a i očekivanji­ma od sezone hotelijeri su iznijeli na temelju istraživan­ja HUT-A (Hrvatske udruge turizma) i UPUHH-A (Udruge poslodavac­a u hotelijers­tvu Hrvatske (UPUHH) provedenog u veljači i ožujku među 165 hotela i kampova. Direktori te dvije udruge Veljko Ostojić i Bernard Zenzerović na predstavlj­anju istraživan­ja naglasili su veliki optimizam za ovu turističku godinu, ali i rizike i izazove, od kojih su najveći dostupnost­i osoblja, tj. pronalažen­je radnika, inflacija i geopolitič­ka situacija.

“Inflacija je prošle godine bila važna za cijene i njihov rast je bio veći, a ove se godine to smiruje i cijene će rasti do pet posto kod 56 posto anketirani­h, a iznad pet posto kod njih 38 posto. Ipak, ovu godinu možemo smatrati prvom poslovno normalnom nakon COVID-A iako i dalje rastu troškovi rada i potraga za radnicima, za koje još uvijek mislimo da nismo dovoljno iskoristil­i domaće tržište", rekao je Ostojić. Smatra da bi se to moglo riješiti vaučerima, kako bi se onima koji žele privremeno ili povremeno raditi u turizmu to i omogućilo, čime se smanjuje uvoz radnika.

I Ostojić i Zenzerović su poručili, a pokazalo se da to žele i gotovo svi u istraživan­ju, njih 99 posto, da bi za motivaciju radnika i zapošljava­nje isplatili i 13. plaću ako bi vlada omogućila da bude neoporeziv­a. To je praksa u velikom broju zemalja EU-A i veliki poticaj, a državu to ne bi znatnije koštalo, ocijenili su. Zbog rasta operativni­h i drugih troškova rada, za koje 86 posto anketirani­h smatra da će rasti do 10 posto ove godine, Ostojić je rekao da se pomalo zanemaruje ono što hrvatski turizam već ima, a to je dobar omjer vrijednost­i za novac, što smatra važnim održavati zbog konkurentn­osti.

Kada je riječ o uvozu radnika, za 68 posto anketirani­h najveći je problem birokracij­a, njezina sporost i mali broj ljudi u javnom sektoru koji obrađuju zahtjeve za uvoznim radnicima. Kažu da sve skupa koji put traje i oko 120 dana, a teško je toliko čekati ako radnik treba odmah. "U 2023. od ukupno izdanih dozvola za 170 tisuća stranih radnika, oko 46 tisuća je bilo za turizam, a ove godine će nam ih trebati do oko deset tisuća više, odnosno vjerujemo da će ukupna brojka porasti na njih od 50 do 55 tisuća", rekao je Ostojić. Iznio je da je u visokoj sezoni omjer stalno zaposlenih i sezonaca u turizmu jedna naspram dvije trećine, a u hotelijers­tvu je najviše domaćih, 77 posto, iz bliže regije njih 16 posto, a oko šest posto radnika iz Azije. No od onih koji prvi put dolaze iz svijeta raditi u hrvatski turizam, najviše ih dolazi iz Azije i bliže, tj. CEE regije. ■

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia