Glas Slavonije

Rekordan dug, plaća u četiri godine porasla za 153 kune

-

Unatoč upozorenju Ustavnog suda i Državnog izbornog povjerenst­va, predsjedni­k Republike Zoran Milanović ne odustaje od upletanja u predizborn­u kampanju i nakane da nakon parlamenta­rnih izbora, u slučaju pobjede SDP-A, postane novi hrvatski premijer. Pojavljuju se razni scenariji kako bi to mogao postići, no brojni analitičar­i ovih su se dana prisjetili kako je Hrvatska izgledala kada je Milanović bio na čelu vlade, od prosinca 2011. do siječnja 2016. godine, nakon što je Kukuriku koalicija pobijedila na izborima sa svojim “Planom 21”. Ukratko, u razdoblju Milanoviće­ve vlade zabilježen je veliki rast državnog duga, gospodarsk­a stagnacija i blagi pad plaća.

Oporavak od financijsk­e krize koja je s 2008. počela u Sjedinjeni­m Državama i potom zahvatila cijeli svijet Hrvatska tada još nije osjetila. Milanoviće­va prethodnic­a Jadranka Kosor započela je proces dovršetka pregovora o ulasku Hrvatske u EU, ali ekonomski oporavak nije bio na vidiku. Povećavao se broj nezaposlen­ih, a gospodarst­vo je mučilo neplaćanje, problem nelikvidno­sti i niz stečajeva te izostanak investicij­a. U prvoj godini mandata Kukuriku koalicije, 2012., u Hrvatskoj je živjelo 4,2 milijuna stanovnika, stopa nezaposlen­osti iznosila je 15,9 posto, inflacija je bila 2,3 posto, neto javni dug prelazio je 26,5 milijardi eura, a prosječne kamatne stope bile su čak 6,13 posto. BDP je 2011. godine zabilježio blagi oporavak i Hrvatska je u minusu bila samo 0,1 posto, ali već 2012. pad BDP-A iznosi 2,3 posto. Na početku Milanoviće­va mandata prosječna netoplaća u Hrvatskoj je bila 5493 kune, a na kraju se povećala za samo 2,8 posto, na 5646 kuna. Javni dug je s 28,5 milijarda eura u prosincu 2011. narastao na 38,1 milijardu u siječnju 2016., odnosno 33 posto. Kako se iščitava iz podataka DZS-A, gledano prema udjelu u BDP-U, situacija je još gora jer je u tom razdoblju padao ukupni BDP te je 2011. javni dug Hrvatske iznosio 72 posto BDP-A, a 2015. je dosegnuo 96 posto. Povećavanj­e javnog duga počelo je, međutim, još u vrijeme Jadranke Kosor. Godine 2016. omjer javnog duga u BDP-U pada, a ukupni dug opće države prestaje rasti.

Godine 2011. Hrvatska je bila na 61 posto razvijenos­ti prosjeka EU-A, a na tome se zadržala i 2015. Sljedeće se godine pomaknula na 62 posto prosjeka Europske unije. Hrvatski BDP počeo je rasti tek 2015. godine i zemlja izlazi iz recesije, kasnije nego ostatak Europe. BDP je te godine rastao 2,5 posto, a neto javni dug na 23,3 milijarde eura. Inflacija je u silaznoj putanji i iznosi 0,5 posto, a prosječne kamatne stope 3,55 posto. Ukupno je u mandatu Zorana Milanovića javni dug narastao za 72 milijarde kuna, najviše u vrijeme mandata bilo koje vlade od kada je Hrvatska samostalna država. Ekonomisti podsjećaju kako su razdoblje Milanoviće­ve vlade obilježile predstečaj­ne nagodbe uništivši brojne male poduzetnik­e.

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia