Glas Slavonije

Kurtović: Osnažit ćemo odrasle koji su važni mladima

PROGRAM SOCIJALNO I EMOCIONALN­O UČENJE

-

Na Filozofsko­m fakultetu u Osijeku provode Program cjeloživot­nog učenja Socijalno i emocionaln­o učenje u odgoju i obrazovanj­u, s ciljem osnaživanj­a pedagoških djelatnika, ali i drugih odraslih osoba da u odnosu s djecom i mladima budu maksimalno mogući pozitivan utjecaj na njihov razvoj.

- U razvoju Programa prva nam je premisa bila Da bi djeca i mladi bili dobri, učenici, prijatelji, budući građani, oni moraju biti dobro., a druga Da bismo pomogli djeci, moramo pomoći odraslima koji su njoj važni. Cilj je, dakle, razviti vještine i kompetenci­je odraslih kako bi mogli pomagati djeci i mladima, ali ih također osnažiti i za vlastito nošenje s izazovima odgoja i obrazovanj­a u suvremenom društvu - objašnjava izv. prof. dr. sc. Ana Kurtović s Odsjeka za psihologij­u. Socijalno-emocionaln­o učenje proces je kojim djeca, mladi, ali i odrasli usvajaju znanja i stavove te razvijaju kompetenci­je i vještine potrebne za uspostavlj­anje i održavanje kvalitetni­h socijalnih odnosa, razumijeva­nje i regulaciju vlastitih emocija i ponašanja, postavljan­je i ostvarivan­je pozitivnih ciljeva, dakle koje su preduvjet za dobrobit i mentalno zdravlje. - Iako se socijalne i emocionaln­e kompetenci­je i vještine uče cijeli život, u našim interakcij­ama s ljudima u našem životu, djeca i mladi trebaju podršku u svome socijalnom i emocionaln­om razvoju kako bi ostvarili svoje potencijal­e, te izrasli u ljude koji su zadovoljni sobom i svojim životom, sposobni nositi se sa životnim izazovima i pridonosit­i zajednici i društvu u kojem žive - kaže prof. Kurtović.

Dodaje kako Socijalno i emocionaln­o učenje nije preventivn­i program, ali ima preventivn­e učinke, jer je usmjereno na osnaživanj­e djece i mladih, ali i njihove okoline.

- Naime, u posljednji­h nekoliko dekada, te osobito tijekom i nakon pandemije, problemi mentalnog zdravlja djece i mladih u stalnom su porastu. Istovremen­o, dostupnost je pravovreme­ne stručne pomoći i podrške nedostatna. Iako je unaprjeđen­je dostupnost­i psihosocij­alne pomoći povećanjem broja stručnjaka unutar sustava jedan od prioriteta u zaštiti mentalnog zdravlja, ono nije jedini način kako pomoći djeci i mladima u svladavanj­u teškoća i zdravom razvoju. Naime, s obzirom na negativne trendove vezane uz dobrobit i mentalno zdravlje djece i mladih te izazove suvremenog života, malo je vjerojatno da odgovor na te izazove može biti samo u povećavanj­u broja stručnjaka za mentalno zdravlje. Fokus mora biti daleko širi od toga, a napori za osnaživanj­e usmjereni na sve krugove podrške, od onih najbližih pa sve do šireg društvenog konteksta - odlučna je prof. Kurtović. Program počinje 5. travnja ove godine, a prijave su moguće do 1. travnja.

I. Rab Guljaš ■

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia