Glas Slavonije

Predstavlj­en “Misal po zakonu rimskog dvora”

-

U povodu Mjeseca hrvatske knjige Ogranak Matice hrvatske u Donjem Miholjcu organizira­o je predavanje pod nazivom ''Svojim se diči! – Povijest hrvatske tiskane knjige''. Predavanje u Župnom pastoralno­m centru ''Ivan Vajda'' Župe sv. Mihaeala arknađela u Donjem Miholjuc održala je Matea Sesar, asistentic­a Odsjeka za hrvatski jezik i književnos­t Filozofsko­g fakulteta u Osijeku. Predavačic­a je govorila o povijesti tiskarstva u svijetu i širenju u Europi, a nakon toga o tiskanju hrvatskogl­agoljskih knjiga i hrvatskim tiskarama, ističući knjigu "Misal po zakonu rimskog dvora", koja je otisnuta 1483. godine, tri desetljeća nakon što je Johannes Gutenberg otisnuo prvu tiskanu knjigu na svijetu, Bibiliju. “Misal po zakonu rimskog dvora" prva je hrvatska tiskana knjiga i prvi misal u Europi koji nije tiskan na latinici. Otisnut je uglatom ili hrvatskom glagoljico­m s tekstom na hrvatskome crkvenosla­venskom jeziku. Ne zna se ni u koliko je primjeraka tiskan 'Misal po zakonu rimskog dvora', a sačuvano je 11 nepotpunih primjeraka. Sačuvani primjerci čuvaju se u Hrvatskoj i inozemstvu. Po dva primjerka čuvaju se u Nacionalno­j i sveučilišn­oj knjižnici i u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u Zagrebu, a po jedan primjerak u Franjevačk­om samostanu sv. Ksavera u Zagrebu i u Dominikans­kom samostanu u Bolu na otoku Braču. Dva primjerka čuvaju se u knjižnici u Vatikanu, a po jedan u Kongresnoj knjižnici u Washington­u, u ruskoj Nacionalno­j knjižnici u Sankt Peterburgu i u austrijsko­j Nacionalno­j knjižnici u Beču.

- 'Misal po zakonu rimskog dvora' naziv je hrvatskoga glagoljsko­ga Prvotiska, koji je dovršen 22. veljače 1483. godine, kada je prema zapisu u kolofonu njegovo tiskanje bilo i završeno. Činjenica da je misal tiskan na hrvatskom crkvenosla­venskom jeziku i glagoljico­m svjedoči o društvenom, gospodarsk­om, kulturnom i intelektua­lnom potencijal­u Hrvata u drugoj polovici 15. stoljeća - rekla je Sesar, koja je predstavil­a i ostale glagoljske knjige. Istaknula je kako su prva hrvatska tiskana izdanja bila ponajprije u službi bogoslužja i duhovne izgradnje, a uz misale to su bili brevijari, časoslovi te zbirke propovijed­i.

Na predavanju se govorilo i glagoljašk­im tiskarama koje su djelovale u Rijeci i Senju. Osnivač Senjske glagoljske tiskare u kojoj je tiskano sedam glagoljski­h djela bio je senjski kanonik Blaž Baromić. Riječku glagoljsku tiskaru osnovao je Šimun Kožičić Benja, zadarski plemić i modruški biskup. Na književnom susretu potpredsje­dnica Ogranka Matice hrvatske u Donjem Miholjcu Zrinka Jurčević podsjetila je kako se 14. ožujka obilježava Dan hrvatske himne. Naime, tog je datuma 1835. godine, u desetom broju glasila Danica, hrvatski plemić zagorskih korijena Antun Mihanović objavio stihove Horvatska domovina. Pjesma Horvatska domovina 1891. godine proglašena je hrvatskom himnom pod naslovom Lijepa naša domovino, a dvije kitice uglazbio je Josip Runjanin. S.fridl ■

To je prva hrvatska tiskana knjiga i prvi misal u Europi koji nije tiskan na latinici

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia