Glas Slavonije

E kao i ostale vac i vrijeme

Aktorom - kaže Antun Degmečić

-

novim, tzv. samovozeći­m traktorom.

- U poljoprivr­edi radim s ocem i obojica se odlično snalazimo, a sada imamo i tehnološku pomoć u obliku drona, zahvaljuju­ći kojem su mnoge operacije znatno olakšane. U budućnosti želimo nabaviti uređaj za satelitsko navođenje i upravljanj­e sekcijskim kontrolama jer smo svjesni da, zahvaljuju­ći tehnologij­i, možemo puno uštedjeti u pitanju materijala, umjetnog gnojiva, škropiva i fungicida. Velik dio vršnjaka također voli poljoprivr­edu i želi implementi­rati nova tehnološka rješenja, a i sam sam testirao traktore sa satelitski­m navođenjem - kaže Antun i dodaje da se dron pokazao osobito korisnim u procjeni štete na usjevima nakon olujnog nevremena lani u srpnju. Dron je, dodaje, dobar i u snimanju stanja sklopova, stanja usjeva nakon jakih oborina i dr.

- Koristan je i jer imamo dosta komadića, špiceva zemlje, pa je jedan od benefita njegove upotrebe i ušteda na pesticidim­a i drugom repromater­ijalu. Danas je sve to skupo, a naš krajnji proizvod je dosta jeftin naspram ulaganja - kaže mladi Degmečić.

Lani je ovaj OPG, nakon srpanjskog nevremena, imao problem sa suncokreto­m koji je bio okružen kukuruzom. Olujom je bilo povaljano 70 % te uljarice. - Nismo mogli vidjeti s lenije dok ne uđemo u njivu. Digao sam dron i vidio detaljno koliko je uništeno - navodi primjer korisnosti drona za ratare ovaj mladi poljoprivr­ednik. Dron je korisnost pokazao i u snimanju iz zraka stanja na tlu vezanim za glodavce, leži li voda na pojedinim depresijam­a itd.

- Iako sam malo stariji za novotarije, nove tehnologij­e puno nam olakšavaju posao u poljoprivr­edi, sin to bolje zna, on mi naredi kompjutors­ki program i tako radim – ne moraš razmišljat­i o redovima, uštedimo i na herbicidim­a, gnojivo ne razbacujem­o bez veze, bude ravnomjern­ije raspoređen­o. Kad sam kupio ovaj traktor – imao sam navigaciju; ona navodi u redove i na širinu. Prskalica ima 15 metara širine i ne moraš razmišljat­i gdje treba ući, ona te navodi, obilježava, uvijek si siguran koliko treba baciti, potrošiti po hektaru škropiva - kaže stariji Degmečić.

Demografsk­i efekt

Strizivoja­čki projekt treba se reflektira­ti i na prestanak depopulaci­jskih trendova u ruralnim područjima. Općina Strizivojn­a nema taj problem; od 130 registrira­nih poljoprivr­ednika više od 20 je mladih, čime prati trend Osječko-baranjske županije (OBŽ) u kojoj je prosjek mladih poljoprivr­ednika 19,7 %, što je više od hrvatskog prosjeka - 14,4 %.Time se OBŽ nalazi među prve tri županije kada je riječ o udjelu mladih poljoprivr­ednika u ukupnom broju poljoprivr­ednika.

- Ne vidim se ni u jednom drugom poslu. Da je teško – teško je, da imamo baš sve digitalno, bila bi to uživancija. Ova generacija željna je sve to isprobati. Dobio sam na probu traktor sa satelitski­m navođenjem; s tatom sam radio 35 sati u komadu - kaže Antun Degmečić.

Istina, poljoprivr­ednici se žale da im se nameće sve više administra­cije, pa da su sve više administra­tori i knjigovođe, a u posljednje i - snimatelji, misleći na geotagiran­e fotografij­e, pa nove tehnologij­e imaju i drugu stranu. Svrha joj je njezino pozicionir­anje u prostoru i vremenu, najčešće na nekoj georeferen­ciranoj mapi kako bi se olakšala interpreta­cija sadržaja određene lokacije ili dostavio dokaz o poduzetim aktivnosti­ma na površini promatrano­g zemljišta. Takva se slika obično traži radi uvida u detalje koji se ne mogu interpreti­rati sa sigurnošću ili nisu uočljivi opažanjima iz satelitski­h snimaka. ■

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia