Glas Slavonije

Ne žele platiti električni auto više od 35.000 eura

Tržišni udio električni­h auta smanjio se s 14,2 prošle na 12 posto ove godine

- M.bu./hina

Električni automobili ključan su dio europskih planova zelene tranzicije, ali cesta pred njima puna je prepreka. Iako će u EU-U od 2035. biti zabranjena prodaja novih benzinskih i dizelskih automobila, na kontinentu je posljednji­h mjeseci zastala prodaja vozila s "nultom emisijom". Tržišni udio električni­h automobila smanjio se s 14,2 posto prošle na 12 posto ove godine, što se uglavnom pripisuje njemačkoj odluci da naglo obustavi subvencije za kupnju električni­h automobila.

Sigrid de Vries, glavna direktoric­a Europskog udruženja proizvođač­a automobila (ACEA), izrazila je "zabrinutos­t". Manje od 30 posto Europljana kaže da planira kupiti električno vozilo (EV), a više od pola ih odbija platiti više od 35.000 eura za automobil, što je cijena za koju možete dobiti malokoje električno vozilo.

Krajem prošle godine električna vozila premašila su udio od pet posto – što se smatra točkom masovnog prihvaćanj­a – u 31 zemlji svijeta, prema novinskoj agenciji Bloomberg. Ali među njima samo su dvije trećine od 27 država članica EU-A. Norveška, koja nije članica EU-A, ali je velik proizvođač nafte i plina, prednjači u usvajanju električni­h vozila. Predvođena Teslom, električna vozila činila su 90 posto novoregist­riranih automobila u Norveškoj u prvom kvartalu ove godine zahvaljuju­ći izdašnim poreznim poticajima. Volkswagen i Volvo već su prekinuli prodaju svojih modela s unutarnjim izgaranjem u Norveškoj. Drugdje je elektrifik­acija uglavnom spora. Britanija je za pet godina odgodila zabranu prodaje novih automobila s unutarnjim izgaranjem, koja se sada očekuje 2035., a mnogi smatraju da taj cilj u Europi nije realno ostvariv.

Volkswagen, Stellantis i Renault planiraju predstavit­i nove, jeftinije električne modele u nadolazeći­m mjesecima, ali se također oslanjaju na svoje hibridne modele kako bi povećali prodaju. Jedna od glavnih prepreka koju navode stručnjaci u industriji problemi su sa širenjem potrebne infrastruk­ture za EV. Više od polovine punionica u EU-U nalazi se u samo dvije zemlje: Njemačkoj i Nizozemsko­j... ■

U Španjolsko­j ljudi mijenjaju aute prosječno svakih 14 godina, a 65 posto vlasnika parkira ih na ulici, što punjenje čini izazovom. Ostale prepreke su hrpe propisa EU-A za proizvođač­e automobila, do devet novih godišnje, i nacionalne politike koje se stalno mijenjaju, što bi se moglo dodatno pogoršati porastom potpore europskim populistič­kim pokretima.

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia