Glas Slavonije

DESTINACIJ­A:

-

nim trgovinama parmezana, tjestenine, mortadele, maslina i začina, autentični­m napuljskim restoranim­a i tržnicama s ribom. Kralj Napulja je Diego Maradona. Po njemu se zove veliki nogometni stadion i ulica, a Maradona ima i svoj mural na jednom pročelju u središtu Napulja. Tražeći naslikanog Maradonu, lutali smo tim ulicama i tražili pomoć. Dobili smo je od Zeusa, stanovnika tog dijela grada, koji nas je odveo do Maradone. Zeus nam je potvrdio da se u Napulju ne trebamo bojati napuljske mafije. Oni turiste štite jer od njih i žive. Hodajući uskim živopisnim ulicama shvatili smo da je Maradona kralj, a sve te ulice kojima smo prolazili bile su nam zanimljivi­je od samog cilja. Nakon slikanja s Maradonom i Zeusom krećemo u istraživan­je drugog dijela Napulja, šetnice uz more i bogatog kvarta Chiaia s dizajnersk­im trgovinama. Šetnica je bila puna znatiželjn­ih turista, ali i domaćina, Napuljaca, koji ovdje imaju poseban trak ceste za trčanje, vožnju bicikla, romobila, skejta. Promet je u tom dijelu preusmjere­n tako da se može uživati u šetnji. Uz šetnicu smještene su brojne upravne zgrade, između ostalog, i fakulteti. Tako smo tu zatekli svježe diplomande s vjenčićem lovora i cvijeća na glavi. Njihove obitelji dočekivale su ih svjetlucav­im konfetima i pljeskom dok su izlazili prema obali mora. Ovo je i nama bio lijep ispraćaj iz Napulja.

Capri

Na Capri smo stigli katamarano­m iz Napulja. Plovili smo oko pola sata, te ubrzo ugledali divan prizor osunčanog šarenog otoka. Capri je jedan od najljepših otoka na svijetu, kralj elitnog turizma koji svojim šarmom, ujednačeno­m arhitektur­om i brojnim delicijama koje nudi privlači turiste cijelog svijeta. Na otoku su brojne vile, luksuzne rezidencij­e, hoteli i restorani u dva grada, Anacapri i Capri. Naše je istraživan­je počelo od same luke Marina Grande. Brojne prodavaoni­ce suvenira, restorani i šareni taksi s otvorenim krovom, čiji nasmijani, šarmantni vozači voze po cijelom otoku. No mi smo, nažalost, morali malim lokalnim busom, koji nas je odvezao u Anacapri, mjestašce u unutrašnjo­sti s brojnim vilama poznatih osoba. Posjetili smo Villu San Michele i uživali u prelijepim vrtovima i divnom pogledu na pučinu, plaže i grad Capri. Ostale vile, kao što su vila Lysis, vila Malaparte, vila Jovis, koja je bila rezidencij­a rimskog cara Tiberija Julija Cezara Augusta, vila Quatrrro Venti i brojne druge nedostupne su običnim turistima. Ali zato je limonccelo spritz, koji se poslužuje u velikom limunu, dostupan svima, kao i brojne vrste talijanske tjestenine i morskih specijalit­eta. Kušali smo sve, malo smo se ošamutili što od limonccela što od cijena, ali to je Capri, bili smo sretni, očarani bojama, mirisima i okusima i bar nakratko živjeli smo talijanski - dolce vita. Nakon ručka provozali smo se žičarom koja nas je odvezla na vrh Caprija. Ukazalo nam se beskrajno plaventnil­o sa svih strana otoka, kaktusi kojima je obrubljen otok te zelenilo mediterans­kih biljaka, limuni, naranče i rajčice. Uske su uličice Caprija izazov za lokalne vozače busa, koji mogu proći samo u jednom smjeru. Krovovi tih autobusa mogu se otvarati, baš kao i oni na taksiju, tako da je vožnja po Capriju doista pustolovin­a. U gradu Capriju posjetili smo Via Camerelle, luksuznu trgovačku ulicu s dizajnersk­im trgovina, te se u brojnim kafićima opuštali uz capuccino i esspreso s pogledom na luku i more.

Sorrento, Positano, Amalfi i Ravello

Čarobna mjestašca na obali Tirenskog mora, najljepša obala Italije, s pješčanim plažama između visokih strmih stijena. Bezbroj šarenih trgovina, restorana, slastičarn­ica. Živopisna, gostoljubi­va i srdačna Italija. Plantaža limuna i naranči u Sorrentu, vrt koji smo mogli obići i degustirat­i sve proizvode domaćina, osobito limoncello i ušećerenu koricu limuna, koje smo ponijeli i kući. Prirodni sokovi od limuna i naranči mogu se popiti na svakom uglu. Na ulicama Sorrenta autohtoni su obrti s kožom, obućom, keramikom i tekstilom. Na putu prema Positanu, ribarskom gradiću pod zaštitom UNESCO-A, vijugava cesta uz more pruža jedinstven doživljaj. Posjetili smo tvornicu keramike, uživali u prizorima uz obalu i zabavljali se u busu s vodičicom Helenem i njezinim živim opisima mentalitet­a Talijana tog područja. Amalfi je bio raj za sva osjetila, sorbet od limuna poslužuje se u limunu, plodovi mora u papirnatom fišeku, a na tjesteninu se riba pistacija i parmezan. Napravili smo grupnu fotografij­u pred crkvom svetog Andrije, sa zanimljivi­m reljefnim pročeljem. Plaža u Amalfiju u središtu je grada, more je bilo toplo i doživljaj baš za opuštanje. Ravello je bio posljednji gradić, odnosno selo, našeg putovanja, ujedno i najmanji na obali Amalfija. Smješten u unutrašnjo­sti, na vrhu litice, okružen zanimljivi­m prizorima obrađene zemlje i strmim liticama. U Ravellu smo imali prilike posjetiti bujne vrtove koji su dom mnogim rijetkim vrstama, kao i kipovima, fontanama, hramovima i umjetnim špiljama. Ravello je poznat kao glazbeni grad, omiljeno mjesto umjetnika i intelektua­laca koji inspiracij­u traže u nepregledn­im vidicima daleko od vreve obale. U tom se selu održavaju važni kulturni događaji, poput festivala poznatog kao Wagnerov festival i komornih koncerata.

Put kući protekao je u druženju. Ekipa iz busa na povratku je već dobro poznata. Prepričava­le su se zgode s Talijanima i karabinjer­ima, a vodičica Helena cijelo je vrijeme držala vozače pod kontrolom. Pjesme prema njihovu odabiru na kraju smo svi znali napamet, postale su soundtrack naše pustolovin­e. Razmijenil­i smo Facebook i Instagram profile. Dolce vita nastavio se bar još nakratko u razmjenjiv­anju dojmova i doživljaja s juga Italije. Neka i ovdje ostanu zabilježen­i, a vama poticaj da steknete svoje. ■

Dr. sc. Višnja Vekić-kljaić docentica je na Odjelu društveno-humanistič­kih znanosti na Sveučilišt­u u Slavonskom Brodu. U vrijeme dok je radila kao odgojitelj­ica, odgojitelj­ica mentorica i odgojitelj­ica savjetnica u osječkom Dječjem vrtiću Pčelica, u razdoblju od 2003. do 2005., pisala je u Glasu Slavonije kolumnu Dnevnik jednog vrtićarca, te je 2008. objavila zbirku radova Iz dnevnika vrtićarca. Objavila je više znanstveni­h i stručnih članaka u časopisima, znanstveni­m monografij­ama i zbornicima iz područja pedagogije te je sudjeloval­a i izlagala radove na stručnim i znanstveni­m konferenci­jama. Svoj je istraživač­ki interes usmjerila na pedagogiju ranoga i predškolsk­og odgoja i obrazovanj­a.

Živi u rodnom Osijeku sa suprugom i majka je dviju kćeri. Uživa u putovanjim­a i ne propušta prigodu za nova. Ovaj je putopis posvećen posljednje­m u nizu. Već planira sljedeće.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia