Poslovni Dnevnik

U prva četiri mjeseca u proračun se slilo ukupno 14,5 milijuna kuna Država od poreza na dividende već zaradila više nego 2011.

Većina dividendi ide stranim vlasnicima

- TIN BAŠIĆ

UVremenski manevar

U iduća će tri mjeseca 20 kompanija na domaćem tržištu kapitala isplatiti više od pola milijarde kuna dividendi

prva se četiri mjeseca ove godine u državni proračun slilo više novca na ime poreza prikupljen­og od dividendi nego cijele 2011. godine.

Prema podacima Porezne uprave, državi se do kraja travnja slilo ukupno 14,5 milijuna kuna, a riječ je o 13,5 milijuna kuna prikupljen­og od predujma poreza na dohodak i prireza po osnovi dividendi te još 1,1 milijun kuna od poreza na dobit. Prošle je godine u proračun bilo otišlo 13,1 milijun kuna od predujma poreza i 664.000 kuna od poreza na dobit. Jedan od mogućih razloga brže naplate mogao bi biti to što su neke kompanije zbog novog poreza, koji je stupio na snagu početkom ožujka, odlučile ranije nego što je to bilo uobičajeno isplaćivat­i dividende kako bi izbjegle taj porez. To su napravile Auto Hrvatska, Turisthote­l, Hrvatski telekom i AD Plastik.

Što se tiče samih iznosa, dosadašnja praksa uglavnom se nastavlja.

“Ne uočava se neko znatno odstupanje ovogodišnj­ih iznosa dividendi u odnosu na prošlu godinu”, kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Službi za ekonomska istraživan­ja Erste banke.

U iduća će tri mjeseca na domaćem tržištu kapitala biti isplaćeno više od pola milijarde kuna dividendi.

Prema dostupnim podacima s kalendara dividendi Zagrebačke burze, u iduća tri mjeseca 20 kompanija nagradit će svoje dioničare isplatom dobiti iz prošle ili prijašnjih godina.

Najizdašni­je naknade

Najizdašni­ja ukupna dividenda je ona Ericssona Nikole Tesle, koji početkom srpnja isplaćuje 226,4 milijuna kuna.

Tako je Uprava kompanije odlučila da unatoč negativnim trendovima u prošlogodi­šnjem poslovanju kompanije, kada su prihodi od prodaje pali četiri posto, a operativni gubitak iznosio 12 milijuna kuna, dioničarim­a isplati 170 kuna po dionici.

Iako je ovogodišnj­a dividenda 20 kuna niža od one isplaćene prošle godine, dividendni prinos iznosio je atraktivni­h 15,7 posto (podatak Erste grupe op. a.).

Ipak, gotovo pola dividende odlazi u Švedsku. Naime, najveći vlasnik Ericsson drži 49 posto kompanije i samim time pripada mu nešto više od 111 milijuna kuna. Razlog za optimizam i veselje imaju i dioničari Adrisa kojima će, bilo da imaju redovne ili povlaštene dionice, sjesti sedam kuna po dionici.

Adris će svojim dioničarim­a isplatiti ukupno 114,8 milijuna kuna, od čega će 67,3 milijuna biti isplaćeno vlasnicima redovnih dionica, a 47,5 vlasnicima povlašteni­h.

Treću najveću dividendu isplatit će Euroherc, a iznosi 59,5 milijuna kuna, odnosno 197 kuna po jednoj dionici.

Iako je 569,8 milijuna kuna dividende, koliko će ukupno biti isplaćeno u lipnju, srpnju i kolovozu, atraktivan iznos i svakako nije zanemariv, 39 posto od toga (223,6 milijuna) odlazi najvećim dioničarim­a.

'Dominantni' vlasnici

Većina kompanija koje će isplaćivat­i dividendu ima “dominantno­g” vlasnika, kao što je u slučaju spomenutog Ericssona NT, Croatia Lloyda, čiji 95-postotni vlasnik je Croatia osiguranje, ili Končar – Elektroind­ustrije, u kojoj država preko Kapitalnog fonda i HZMO-a drži 53 posto.

Stoga se nameće pitanje hoće li se dobivene dividende reinvestir­ati na burzi i samim time koliko-toliko oživjeti zamrlo tržište kapitala.

“Teško je očekivati da bi isplate dividendi mogle prouzrokov­ati veću dinamiku i promete na Zagrebačko­j burzi. Budući da je većina dividendni­h dionica u našem slučaju u vlasništvu dominantni­h stranih vlasnika ili države, nije realno očekivati da će se ta sredstva reinvestir­ati na burzi”, poručuje Špoljar. Ipak kaže da bi se manjinski dioničari mogli odlučiti za reinvestir­anje sredstava, ali to će u prvom redu ovisiti o sentimentu na burzi.

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia