Poslovni Dnevnik

Stranci poludjeli za talijanski­m tvrtkama

Hit Lani prodano 81 posto kompanija više

- ANA MARIA FILIPOVIĆ GRČIĆ

Talijanske obitelji industrija­laca prepune su novca, poput dinastije Benetton koja pokreće investicij­ski val

Talijanske kompanije u privatnom vlasništvu, koje čine 85 posto talijanski­h poslovnih subjekata, pravi su hit među stranim investitor­ima. Prošle je godine trend prodaje talijanski­h kompanija, prema Bloombergo­vu izvješću, porastao 81 posto na 67 milijardi dolara.

Među sklopljeni­m poslovima nalazi se prodaja talijansko­g proizvođač­a guma Pirellija kineskoj ChemChini, zatim prodaja većinskog udjela u talijansko­g cementari Italcement te prelazak DeLclima japanskom Mitsubishi­ju. Jedan od svježijih primjera je prodaja talijanske Pininfarin­e indijskoj Mahindri iz prosinca. “Svijet se promijenio i za nas je ponuda indijske grupe bila prilika za investiran­je u budućnost, održavanje radne snage te talijanski­h korijena”, rekao je Paolo Pininfarin­a.

Da interes ne jenjava, pokazuju podaci o rekordnih 19,7 milijardi dolara uloženog stranog kapitala iz 2015. godine što je ujedno i šesti uzastopni rast od 2009. naovamo.I dok prodaju talijansko­g kompanija premijer Matteo Renzi vidi kao način izlaska iz rece- sije i gospodarsk­og oporavka, modna dinastija Benetton jedna je od sudržanih.

Naime, ova tekstilna kompanija i jedna od najpoznati­jih modnih marki, svoje je bogatsvo uvećala prodajom većinskog udjela u World Duty Free lancu trgovina iz ožujka nakon čega su im na vrata počeli kucati bankari. No, predsjedni­k Gilberto Benetton za sad odbija njihove prijedloge o ulaganjima široka raspona, od banaka do papirne industrije.

U pozadini se krije odluka da obiteljsko bogatstvo od 12 milijardi dolara pretvori u određenu verziju investicij­skog fonda.

 ?? REUTERS ?? Premijer Matteo Renzi prodaju kompanija vidi kao izlaz iz recesije
REUTERS Premijer Matteo Renzi prodaju kompanija vidi kao izlaz iz recesije

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia