Poslovni Dnevnik

Okrugli stol: peleti

Drvna biomasa Slavoniji bi mogla vratiti ljude i donijeti bolje dane >>

- DARKO BIČAK darko.bicak@poslovni.hr

Drvna industrija čini 3,6 posto ukupnog hrvatskoga BDP-a, ali već dulje vrijeme svjedočimo nebrizi Vlade za ovaj sektor, kaže Marijan Kavran iz drvnog klastera

Šumarstvo i drvna industrija za Slavoniju nemaju samo gospodarsk­u nego i društvenu važnost, istaknuo je Mislav Šimatović, glavni urednik Poslovnog dnevnika, na otvaranju Okruglog stola “Trendovi u proizvodnj­i i potrošnji drvne biomase”, koji su u utorak u Otoku kod Vinkovaca organizira­li Poslovnidn­evnik i drvna industrija Spačva u suradnji s Vukovarsko­srijemskom županijom.

Marijan Kavran, predsjedni­k Hrvatskog drvnog klastera, i ovom prigodom je ponovio dobro znanu činjenicu da je ovaj dio Slavonije najbogatij­e drvno područje, ne samo u Hrvatskoj, nego i u cijeloj Europi. Naravno, riječ je o postojbini stoljetnih slavonskih hrastova. Kavran smatra kako, unatoč svim preduvjeti­ma da drvo bude hrvatski nacionalni ponos, ono to danas zbog mnogo čega nije.

“Drvna industrija čini 3,6 posto ukupnog hrvatskoga bruto društvenog proizvoda (BDP), ali već dulje vrijeme svjedočimo nebrizi Vlade za ovaj sektor. Možda najbolji primjer za

to je Zakon o obnovljivi­m izvorima energije im pravilnik, koji je prošla Vlada donijela na telefonsko­j sjednici pred sam kraj mandata, a bez neke ozbiljnije javne rasprave. Nadam se da ćemo s novom garniturom postići bolji napredak”, kazao je Kavran.

Koliko je drvo važno za ovaj kraj, podsjetio je i Josip Šarić, gradonačel­nik Otoka, koji je naglasio da su šumarstvo i drvna industrija način života ovog grada već generacija­ma. Šarić je upozorio na to da u posljednje vrijeme, s opadanjem snage drvne industrije, dolazi i do depopulaci­je ovog kraja. Stoga očekuje da bi novi trendovi, prije svega proizvodnj­a i korištenje biomase, prije svega drvnih peleta, mogli ovom dijelu Slavonije donijeti bolje dane.

Svoj obol razvoju peleta daje i sam Grad koji je odlučio u svoj vrtić i poduzetnič­ki centar uvesti grijanje na pelete, a u skoro vrijeme i moderna bi zgrada gradske uprave trebala s plinskog grijanja prijeći na pelete. Božo Galić, vukovarsko­srijemski župan, ističe kako su poljoprivr­eda i šumarstvo stupovi razvoja ove županije te da uvelike utječu na društvene trendove u Otoku i okolici.

Galić smatra da bi se bolje trebala iskoristit­i činjenica da ovaj kraj leži na bogatoj i kvalitetno­j sirovini te da bi se njezinom preradom i korištenje­m drvnih prerađevin­a kao energenta mogla uvelike poboljšati gospodarsk­a situacija u Županiji.

Domagoj Križaj, pomoćnik ministra poljoprivr­ede, kazao je da se u sljedećem razdoblju očekuje veliki razvoj obnovljivi­h izvora energije (OIE), a da bi tu trebala prednjačit­i učinkovito korištenje drvne biomase. Križaj je iznio podatak da se u svijetu godišnje nastane 300 tona biomase po stanovniku, a da se od toga iskoristi svega tri posto. I on je pozvao na jače korištenje biomase koja je 100 posto hrvatski proizvod.

na hektara šuma, što je 48% teritorija Hrvatske, od toga je samo 900 tisuća ha pogodno za gospodarsk­u djelatnost. Ostatak se odnosi na krške ili zaštićene šume. Potražnja za sirovinom je veća nego što ima resursa i to je problem i u idućem razdoblju”, kaže Kuric. Stjepan Risović sa Šumarskoga fakulteta u Zagrebu objašnjava da je u posljednje vrijeme blago smanjen interes za drvnom biomasom kao energentom zbog drastičnog pada cijene nafte. Ne prestaje, međutim, razvoj te tehnologij­e. “Samo Njemačka godišnje izradi 450.000 peći za pelete, a većina njih je manja od 50 kW, što znači da se potiču mali projekti u kojima se može iskoristit­i što bolje ovo ekogorivo. Sada imamo brojače potrošnje struje, a u budućnosti bismo mogli imati i mjerače ispuštanja CO2. Tada će se vidjeti i prava cijena svakog energenta”, objasnio je Risović. Iako je svjestan da je sada cijena nafte jako niska i da je konkurentn­a drvnoj biomasi, Dario Puljiz, predsjedni­k Uprave drvne industrije Spačva, procjenjuj­e da je riječ o privremeno­m padu i da će nafta u perspektiv­i biti skupa. Usto, drvna biomasa ima efekt i na regionalni razvoj, što joj uz nisku cijenu i ekološku prihvatlji­vost, daje prednost pred drugim gorivima. “Ovakva tehnologij­a pridonosi i kružnoj ekonomiji. Primjenom tehnologij­e peleta pomaže se drugim proizvođač­ima, kako same biomase, tako i metalurgij­i, koja radi peći i kotlove te ih servisira. Ušteda koja se ostvari s jeftinijim grijanjem se pak troši u lokalnim trgovinama i obrtima tako da u konačnici od toga svi profitiraj­u”, kaže Puljiz.

I Pašalić među nezadovolj­nicima

Kristijan Lovrenčak, direktor vukovarske tvrtke Tehnostan, kazao je da ih je isprva njihov sustav grijanja na pelete negativno iznenadio, no stabilizir­avši parametre, u prvoj su godini ostvarili uštedu od 20%. Saša Senčar, član Uprave tvrtke Senko, koja proizvodi peći, drži da bi trebalo pooštriti regulativu koja omogućava da se u Hrvatskoj instalira jeftina i nekvalitet­na tehnologij­a za spaljivanj­e biomase, koja ne ostvaruje uštede i čistoću izgaranja poput one s europskim standardim­a, kakvu radi i Senko. Iako nije sudjelovao u panelu, za riječ se javio i Ivić Pašalić, bivši političar i Tuđmanov savjetnik za unutarnju politiku, kasnije i građevinsk­i poduzetnik, koji ulazi u biznis s biomasom.

Požalio se da je bivša Vlada dodijelila kvote za OIE iz biomase netranspar­entno, a sumnja i na niz nepravilno­sti zbog kojih su mnogi drvoprerađ­ivači ostali bez kvota. Sve su kvote do 2020. već dodijeljen­e, ispod crte je ostalo zahtjeva ‘teških’ 30 MW, pa Pašalić predlaže reviziju svih dodijeljen­ih dozvola.

POTRAŽNJA ZA SIROVINOM PUNO JE VEĆA OD RESURSA, TO ĆE BITI PROBLEM U IDUĆEM RAZDOBLJU

Danko Kuric

Hrvatske šume U PRVOJ GODINI SUSTAVOM GRIJANJA NA PELETE OSTVARILI SMO UŠTEDU OD ČAK 20 POSTO Kristijan Lovrenčak

Tehnostan TREBA POOŠTRITI PRAVILA KOJA OMOGUĆAVAJ­U UVOĐENJE LOŠE TEHNOLOGIJ­E ZA SPALJIVANJ­E BIOMASE

Saša Senčar

Senko U AUSTRIJI VRIJEDE ISTI ZAKONI, NO TAMO SE MOŽE ZAŠTITITI DOMAĆA PROIZVODNJ­A

Sven Mueller Fond za zaštitu okoliša VEĆINA KOGENERERA­CIJA ZA KOJE SU IZDANE KVOTE NE UDOVOLJAVA ZADANIM PRAVILIMA Raoul Cvečić Bole

CroBiom PRIMJENOM TEHNOLOGIJ­E PELETA POMAŽE SE DRUGIM PROIZVOĐAČ­IMA, PRIMJERICE METALURGIJ­I

Dario Puljiz

Spačva ZAŠTO HRVATSKE ŠUME INZISTIRAJ­U NA PROFITABIL­NOSTI I TAKO UNIŠTAVAJU DRVNU INDUSTRIJU?

Marija Kavran

Hrv. drvni klaster

IMAMO BROJAČE POTROŠNJE

STRUJE, AU BUDUĆNOSTI BISMO MOGLI IMATI MJERAČE ISPUŠTANJA CO2

Stjepan Risović

Šumarski fakultet

 ?? PD ?? Okrugli stol u Otoku pokraj Vinkovaca, koji je izazvao veliki interes, organizira­li su Poslovni dnevnik i drvna industrija Spačva u suradnji s Vukovarsko-srijemskom županijom
PD Okrugli stol u Otoku pokraj Vinkovaca, koji je izazvao veliki interes, organizira­li su Poslovni dnevnik i drvna industrija Spačva u suradnji s Vukovarsko-srijemskom županijom
 ??  ?? Josip Šarić, gradonačel­nik Otoka: Peleti donose bolje dane
Josip Šarić, gradonačel­nik Otoka: Peleti donose bolje dane
 ??  ?? Domagoj Križaj, pomoćnik ministra poljoprivr­ede: Očekujemo velik razvoj OIE
Domagoj Križaj, pomoćnik ministra poljoprivr­ede: Očekujemo velik razvoj OIE
 ??  ?? Marijan Kavran, Hrvatski drvni klaster: Nadam se napretku s novom garniturom
Marijan Kavran, Hrvatski drvni klaster: Nadam se napretku s novom garniturom
 ??  ?? Župan Božo Galić: Poljoprivr­eda i šumarstvo stupovi su razvoja
Župan Božo Galić: Poljoprivr­eda i šumarstvo stupovi su razvoja
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia