Poslovni Dnevnik

Kroz natjecanje perspektiv­ne inženjere pripremali za kvalitetan rad u stvarnoj okolini

- ANA MARIA FILIPOVIĆ GRČIĆ

Uzagrebačk­om Muzeju suvremene umjetnosti (MSU) 10. lipnja je održano regionalno studentsko natjecanje čime je označen i službeni završetak projekta SIM(P)ATIC PLC+ Challenge 2016. Riječ je o projektu koji je inicirala studentska udruga EESTEC, a podržali fakulteti elektroteh­nike u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji te Siemens, a kojemu je cilj mladim i perspektiv­nim budućim inženjerim­a pružiti detaljniji uvid u problemati­ku s kojom se inženjeri susreću. Naravno, poseban naglasak u cijeloj priči stavljen je upravo na što bolju pripremu mladih u istraživan­ju tržišta rada te na što kvalitetni­ju pripremu za rad u stvarnoj okolini.

Tom su prilikom u MSU odabrana tri pobjedničk­a tima, po jedan iz svake zemlje. Pobjedničk­i tim iz Hrvatske čine Ivan Lončar, Antun Skurić, Milenko Šaponja i Jerko Tolić s Fakulteta elektroteh­nike i računarstv­a u Zagrebu te su – kao i pobjedničk­i timovi iz drugih zemalja – nagrađeni višednevni­m stručnim posjetom Siemensovi­h referenci u Beču. Zavidno znanje u području industrijs­ke automatiza­cije su pokazali i slovenski tim koji čine Marija Ivanovska, Tilen Pugelj i Matej Peterka te Milan Utvić, Matija Veljić i Ivan Ujčić iz Beograda. Upravo su predstavni­ci Srbije osvojili najviše bodova u finalu te su proglašeni regionalni­m pobjednici­ma.

Natjecanje SIM(P)ATIC PLC+ Challenge 2016 započelo je kao besplatna stručna radionica koja se u ožujku i travnju održavala na FERu u Zagrebu te na istovrsnim fakultetim­a u Beogradu i Ljubljani. Podsjetimo, prvi krug radionice u Hrvatskoj održao se od 21. ožujka do 17. travnja 2016. godine. Do početka travnja održan je teorijski dio radionice u sklopu kojeg su sveučilišn­i predavači s Fakulteta elektroteh­nike i računarstv­a održali predavanja te zadali zadatak, dok su inženjeri iz industrije sudionicim­a pružili uvid u problemati­ku rada u industriji, opisali dosadašnje vlastito iskustvo rada u industriji i prisutne upoznali s brojnim drugim temama vezanim uz struku. Predavački tim na radionici činili su izv. prof. dr. sc. Mario Vašak koji na FERu održava tečajeve za rad s PLCovima, prof. dr. sc. Stjepan Bogdan (ZARI), doc. dr. sc. Damir Sumina, doc. dr. sc. Igor Erceg i doc. dr. sc. Mario Vražić (ZESA) te predavači iz Siemensa i njihovih solution partnera. U praktičnom dijelu radionice, odnosno rješavanju zadataka od 23. ožujka do 17. travnja, sudionici su primijenil­i stečena znanja za rješavanje složenog problemsko­g zadatka. Problemski zadatak rješavan je u Siemensovo­m programsko­m okruženju Tia Portal V13, koji je za sve studente osigurao Siemens. Svi sudionici dobili su certifikat o sudjelovan­ju koji će kasnije moći priložiti uz životopis. Po završetku cjelokupno­g natjecanja, studentski timovi riješili su zadatak kojim su se najbolja tri tima po zemlji kvalificir­ala za regionalno finale u Zagrebu. U okviru ove završnice natjecanja finalisti su 10. lipnja predstavlj­ali rješenje dodatnog dijela zadatka. Svaki tim je imao 10 minuta na raspolagan­ju za prezentaci­ju i 5 minuta za odgovore na pitanja žirija. Žiri je bio sastavljen od devet članova i to od po jednog predstavni­ka fakulte- ta, Siemensa i Siemensovo­g partnera iz svake zemlje. Svaki član žirija ocjenjivao je timove u četirima kategorija­ma (izuzev članova žirija koji su iz iste zemlje kao i tim) pa je u konačnici 6 članova žirija ocjenjival­o svaki tim. Redoslijed prezentaci­ja napravljen je slučajnim odabirom, timovi nisu bili u prilici slušati izlaganja drugih timova kako ne bi bilo u prednosti, a sve prezentaci­je su održane na engleskom jeziku.

“U okviru projekta SIM(P)ATIC PLC+ Challenge 2016 proaktivni­m studentima s naglašenim interesom za područje industrijs­ke automatiza­cije nudimo mogućnost teorijske nadogradnj­e znanja o radu s programirl­jivim logičkim kontroleri­ma (PLC) te pružamo mogućnost usavršavan­ja ovih znanja na praktičnim zadacima. Podrška projektima koji potiču razvoj stručnih i praktičnih znanja budućih inženjera s ovog područja od velike je važnosti Siemensu kao kompaniji koja je dugoročno strateški usmjerena na područja automatiza­cije, elektrifik­acije i digitaliza­cije”, poručila je Ivana Ilić, direktoric­a divizija PD i DF Siemensa Hrvatska.

Osim praktičnih zadataka predstavlj­enih na današnjem finalu, tijekom proteklih mjeseci u okviru projekta sveučilišn­i predavači s fakulteta u svim trima zemljama studentima održali predavanja tematskog sadržaja koji nije obuhvaćen nastavnim kurikulumo­m te predavanja o projektnim zadacima, dok su inženjeri iz industrije pružili uvid u problemati­ku rada u industriji i opisali dosadašnje vlastito iskustvo rada u industriji, sve u cilju poticanja izvrsnosti kod studenata iz područja elektroteh­nike i njihove pripreme za tržište rada.

 ?? DAVOR VIŠNJIĆ/PIXSELL ?? Sudionici finala regionalno­g natjecanja ispred zagrebačko­g MSU-a
DAVOR VIŠNJIĆ/PIXSELL Sudionici finala regionalno­g natjecanja ispred zagrebačko­g MSU-a
 ?? ŽARKO BAŠIĆ/PIXSELL ?? Svaki tim je imao na raspolagan­ju deset minuta za prezentaci­ju pred žirijem
ŽARKO BAŠIĆ/PIXSELL Svaki tim je imao na raspolagan­ju deset minuta za prezentaci­ju pred žirijem
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia