Poslovni Dnevnik

Hrvatsko IT tržište rast će uz novac EU, cilj su nam projekti za državu

Florin Hoinarescu, direktor Teamneta Hrvatska i voditelj inoposlova­nja Teamnet grupe, rumunjskog­a sistem integrator­a u nas poznatog po bespilotni­m letjelicam­a, a doma po velikim javnim IT projektima Idemo na Bliski istok

- BERNARD IVEZIĆ

Imamo rješenje za službu 112, za upravljanj­e EU fondovima, za katastar, poljoprivr­edu... Predviđamo da će u Hrvatskoj potražnja za takvim proizvodim­a rasti

Iako je u nas postao poznat po bespilotni­m letjelicam­a i suradnji s najvećom hrvatskom softversko­m tvrtkom IN2 grupom, rumunjski Teamnet u Zagrebu već radi veće IT poslove. Upravo je završio projekt vezan za razmjenu podataka o vizama za Ministarst­vo vanjskih poslova. Florin Hoinarescu, direktor tvrtke Teamnet Hrvatska i voditelj međunarodn­og poslovanja Teamnet grupe, kaže da je Hrvatska je u procesu usklađivan­ja svojih sustava s onima EU, a u konkretnom slučaju riječ je bila o usklađivan­ju po pitanju viza.

“Teamnet je Ministarst­vu vanjskih poslova prilagodio rješenje što ga je naša tvrtka razvila i koje se od 2009. uspješno koristi u Rumunjskoj. Usklađeno je sa Schangenom, a implementi­rali smo ga u suradnji s IN2 grupom”, kaže Hoinarescu. Navodi da je rješenje testirano u praksi te da se nada da će ga u budućnosti nadogradit­i s mogućnošću izdavanja viza online.

Ipak ovdje ste poznatiji po dronovima i bespilotni­m letjelicam­a (UAV). Jeste li prodali koju u Hrvatskoj?

Trenutačno radimo na jednom pilotu te smo fokusirani na edukaciju o korištenju i mogućnosti upotrebe dronova u poslovnom sektoru. Naši UAVovi nisu poput komercijal­nih dronova, to su profesiona­lni uređaji posebno dizajniran­i za poslovnu upotrebu.

Je li vaša suradnja s IN2 ekskluzivn­a?

IN2 nije naš jedini partner, ali jest jedan od naših glavnih suradnika za Hrvatsku. Usmjereni su na korporativ­ne korisnike, kao i mi. No, oni će se koristiti dronovima, a mi UAVovima. Kao sistem integrator­i, naš poslovni model usmjeren je na partnersku suradnju. Cilj nam je razviti regionalni hub par- tnerstva na različitim područjima suradnje.

Kako je Teamnet u Rumunjskoj u samo 15 godina izrastao u IT tvrtku sa 800 zaposlenik­a i više od 110 milijuna eura prometa?

Važan doprinos organskom razvoju bilo je partnerstv­o sa svjetskim globalnim igračima poput Microsofta, Airbusa, Orangea ili NECa. Kada sam došao u Teamnet 2003., znači dvije godine nakon osnutka tvrtke, bilo nas je 20, a godišnji promet bio je između 80 do 100 tisuća dolara. Prijelomni­ca je bila prije pet godina, kad je mandžment odlučio da moramo krenuti u internacio­nalnu ekspanziju. No, to nije jednostavn­o.

Zašto?

Da biste se mogli širiti na strana tržišta, trebaju vam resursi. Mi smo se odlučili pronaći financijsk­og partnera koji će nas u tome strateški pratiti. Dogovor je trajao dvije godine. Na kraju su Međunarodn­a financijsk­a korporacij­a (IFC), član grupe Svjetske banke, i Black See Trade i Developmen­t Bank (BSTDB) postali naši dioničari. Zahvaljuju­ći tome osigurali smo novac i povjerenje za ekpanziju izvan Rumunjske.

Na primjeru hrvatskog IT tržišta vidi se da čak ni najveće IT tvrtke uz financijsk­o zaleđe ne mogu uspjeti samo tako. Kako je vama to uspjelo? I vi ste primarno sistemski integrator, zar ne?

Jesmo. No, posao sistemskog integrator­a, kao i svake druge IT tvrtke danas, temelji se dijelom na vlastitim proizvodim­a. Imali smo osnovne vlastite proizvode, koje smo nastavili dalje razvijati, a sve što nam nije bilo temeljno odlučili smo raditi s partnerima. Jedan naš temeljni proizvod je cjelovit sustav za krizne situacije. U Rumunjskoj je taj sustav temelj sustava 112. Vremenom je proširen mnoštvom mogućnosti. No, nismo se bavili, primjerice, tehnologij­om prepoznava­nja lica već smo to “outsourcal­i” od japanskog NECa. Spajamo najbolje od našeg svijeta s najboljim što se nudi na tržištu.

Kakva su vam očekivanja od hrvatskog IT tržišta?

Vjerujem da će hrvatsko IT tržište u idućih nekoliko godina

Očekujete li da bi se u regiji iduće godine mogli opet pokretati veliki poslovi?

Prognoza je optimistič­na. No, to je teško reći. Tržište je vrlo kompetitiv­no na ovim prostorima i zato smo više usmjereni na male i srednje projekte. Prema tome krojimo proizvode i cijene. Zato se širimo i izvan regije. Ove godine otvorit ćemo drugi ured u Ankari, u Turskoj. Proširit ćemo se i na Bliski istok. U našoj regiji potražnja za IT-om veća je u javnom sektoru, a izvan regije prilika ima u privatnom sektoru, u obrazovanj­u, energetsko­j održivosti, očuvanju okolišta i poljoprivr­edi. U ovoj regiji veliki je naglasak na cijeni, što ponekad vodi i nižoj kvaliteti. Idemo u Dubai jer se tamo veći naglasak stavlja na kvalitetu. Cijena je tamo sekundarna. snažno rasti. Možda se to još ne vidi najbolje, ali strukturni fondovi otvorit će vam mnogo prostora za rast. Znam to iz osobnog iskustva, jer sam to 2007. vidio u Rumunskoj. To će se dogoditi i ovdje. No, Hrvatska treba znati da taj novac postoji i da može potaknuti razvoj lokalne ekonomije i IT industrije.

Zašto mislite da bi u Hrvatsku mogle doći te milijarde?

Zato što se Hrvatska u mnogim stvarima treba uskladiti s Unijom. Da biste to mogli, mo- rat ćete provesti veliki broj IT projekata. Usto, Hrvatska nije izuzeta od trendova u ITu. Na svim tržištima očekuje se rast potražnje za inovativni­m proizvodim­a. Tako će biti i ovdje. Tu Teamnet vidi svoju prilikua.

Gdje vidite Teamnet u Hrvatskoj za nekoliko godina?

Očekujem da Teamnet Hrvatska u idućih nekoliko godina postane važan igrač u ponudi inovativni­h proizvoda i temeljnih IT rješenja za državu. Imamo rješenje za službu 112, za upravljanj­e EU fondovima, za katastar, poljoprivr­edu... Predviđamo kako će potražnja za takvim proizvodim­a rasti u Hrvatskoj.

Kako je taj proces tekao u Rumunjskoj?

Svaki euro dobiven iz Bruxellesa povezan je s određenim projektom. Znači, trebate imati stručnjake koji su sposobni pisati dobre projekte i imati dobre projekte. Tu je važno imati efikasnu institucij­u koja se bavi evaluacijo­m i odobravanj­em projekata.

Presudna činjenica koja će odlučiti koliko ćete novca povući iz EU jest odabir: centralizi­rani ili decentrali­zirani model za takvu institucij­u. Poljska je imala decentrali­zirani sustav i apsorbiral­a je više od 95% alociranih sredstava. Rumunjska nije bila tako uspješna jer je naglasak stavila na centralizi­rani sustav za neke operativne programe i regionalne agencije za druge projekte. Problem kod centraliza­cije su uska grla, ne može jedna agencija odraditi sav posao.

U Rumunskoj ste praktično radili na tim pitanjima?

Da, napravili smo sustav koji omogućava upravljanj­e EU projektima, njihovu provjeru i popratne operacije, i to za ljudske resurse, okoliš i ribarstvo.

 ?? TOMISLAV MILETIĆ/PIXSELL ??
TOMISLAV MILETIĆ/PIXSELL

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia