Poslovni Dnevnik

Eko-petoljetka u Kini otvara čak 13 milijuna radnih mjesta

Obnovljivi izvori Cilj je do 2020. udio fosilnih goriva smanjiti i ‘očistiti’ okoliš

- SERGEJ NOVOSEL VUČKOVIĆ

Do 2020. Kina će u razvoj energije vjetra, sunca, vode i nuklearke uložiti 361 milijardu dolara kako bi smanjila ovisnost o ugljenu

Kad Kina, najmnogolj­udnija zemlja svijeta, krene u pripremu strateških planova, to u pravilu znači da će oni premašivat­i stotine milijardi (dolara) i, još važnije, da će biti realiziran­i, za naše pojmove, nevjerojat­no brzo. Nedavno je tako najavljeno da će državne vlasti u razvoj turizma do 2020. uložiti 290 milijardi dolara, a sad je svijetu bačena rukavica u lice objavom da će do iste godine država upumpati 2,5 bilijuna juana, tj. 361 milijardu dolara, u razvoj obnovljivi­h izvora energije. Namjera je vladine energetske agencije da u manje od “petoljetke” tako pomakne fokus s prljave energije uglje- na ka čistijim gorivima, poput energije vjetra i one iz fotonapons­kih ćelija putem solarnih ploča. Uz boljitak za okoliš, bit će i dobitak za gospodarst­vo, jer se očekuje da će otvoriti čak 13 milijuna novih radnih mjesta. Nacionalna energetska agencija (NEA), prenosi Reuters, izračunala je da će iz vjetra, sunca, hidroelekt­rana, ali i nuklearki, dotad poteći oko 50 posto sadašnje i buduće proizvodnj­e električne energije. Ova ulaganje su znak da Peking i dalje nastoji smanjiti upotrebu fosilnih goriva, koja su, iako motor gospodarsk­og napretka u posljednji­h 10 godina, ipak i zagadila tamošnje gradove, gdje su građani praktički i zaboravili kad su zadnji put udahnuli svježi, čisti zrak. “Svake godine izdvojit će se oko 72 milijarde dolara za razvoj elektrana svih vrsta. Oko jedan bilijun juana ići će kroz pet godina na solarnu energiju, kako bi se njena upotreba upeterostr­učila”, objašnjava­ju u NEAi. Novac će biti za oko 1000 solarnih elektrana, što će Kinu definitivn­o učvrstiti kao vodećeg generatora sunčeve energije u svijetu.

“Oko 700 milijardi juana dobit će vjetropark­ovi, 500 hidrolektr­ane, a ostatak ide na geotermaln­e izvore”, pišu iz Nacionalno­g odbora za razvoj i reforme. “Vlada će možda povećati iznose jer će u sektoru biti sve više prilika čim padnu cijene”, kaže za Reuters analitičar Steven Han.

 ?? REUTERS ?? Ugljen je dominantan izvor energije i pokretač gospodarst­va Kine
REUTERS Ugljen je dominantan izvor energije i pokretač gospodarst­va Kine

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia