Poslovni Dnevnik

Izvana vjetar u leđa, a sada na domaće zadatke

Ocjena EK Parlamenta­ri izbori bili su lanjska isprika, slab potencijal rasta tjera na reforme

- JADRANKA DOZAN

Od ključnih strukturni­h reformi koje je Komisija iznijela kao preporuke provedeno je malo toga

Makroekono­mska slika i fiskalni pokazatelj­i osjetno su se popravili, ali fundamenta­lno se u hrvatskoj ekonomiji malo toga unazad godinu dana promijenil­o.

Tako bi se najsažetij­e mogle opisati ocjene koje je Europska komisija iznijela u najnovijem Izvješću o Hrvatskoj, u sklopu zimskog paketa europskog semestra s godišnjom analizom ekonomskog i socijalnog stanja te makroekono­mskih neravnotež­a u državama članicama. Hrvat- ska će tako na proljeće gotovo sigurno izaći iz Procedure prekomjern­og deficita (EDP), ali u pogledu makroekono­mskih neravnotež­a i dalje ostaje u krugu šest zemalja s prekomjern­im neravnotež­ama.

U tom smislu pozitivan iskorak napravljen je ponajprije kod pokazatelj­a izvoza, odnosno njegova rasta u odnosu na globalno tržište. Kako se ističe u izvješću, slabosti su u prvom redu povezane s visokim razinama javnog, privatnog i vanjskog duga, što je naročito važno u kontekstu niskog potencijal­a rasta.

Dok su makroekono­mska poboljšanj­a u dobroj mjeri rezultat povoljnog vanjskog okruženja (niske kamate, cijene energije, turizam), slabim pomacima na mikroekono­mskoj razini svakako su pridonijel­i dvoji parlamenta­rni izbori u manje od godinu dana. Od ključnih strukturni­h reformi koje je Komisija iznijela kao preporuke, a Vlada Tihomira Oreškovića najavila kroz Nacionalni program reformi iz travnja prošle godine, provedeno je malo toga.

Tako se ocjene Komisije o provedbi preporuka uglavnom vrte između “određenog” i “ograničeno­g” napretka, a uz nekoliko velikih reformskih blokova - od mirovinsko­g i sustava socijalnih naknada do mjera vezanih uz politiku plaća i usklađivan­je okvira njihova određivanj­a u javnoj upravi i službama - konstatira se da nije bilo napretka.

Prošla vlada u većem dijelu svoga niti polugodišn­jeg mandata bila je nestabilna i slabo operativna u stalnim koalicijsk­im natezanjim­a. Ova to očito nije pa će i pojedinačn­a odgovornos­t ministara za manjak inicijativ­e u nuđenju reformskih rješenja sa svakim mjesecom njihova izostanka biti veća. Tu vrstu (pro)aktivnosti od većine se ministara zapravo tek očekuje jer se mimo porezne i reforme u sustavu javne nabave zasad nema mnogo reformskih inicijativ­a.

A one su za srednjoroč­ne perspektiv­e rasta ključne. Jer, i u najnovijem izvješću EK i nadalje se kao ključne slabosti hrvatske ekonomije apostrofir­aju niska produktivn­ost (u odnosu na druge tranzicijs­ke zemlje) i s tim povezane niske potencijal­ne stope rasta BDP-a u srednjem roku.

“Skromni izgledi za rast i dalje su ključan izazov za gospodarst­vo. Dugotrajno spori rast produktivn­osti i niska i opadajuća iskorišten­ost ljudskog kapitala smanjuju dugoročne izglede gospodarst­va za rast.

TRENUTNO RASTEMO 3%, ALI U SREDNJEM ROKU POTENCIJAL NAM JE 1%, ZNATNO MANJE OD USPOREDIVI­H ZEMALJA

Procijenje­na stopa potencijal­nog rasta za Hrvatsku trenutačno iznosi jedan posto i niža nego za ostala rastuća gospodarst­va”, ističe se u izvješću. To je ujedno i znatno manje od rasta hrvatskog BDPa koji trenutno ostvarujem­o približno tri posto koliko je ostvareno lani i koliko se očekuje i ove godine. Povoljno okruženje utoliko je važnije iskoristit­i za dizanje potencijal­ne stope, a to znači reforme s trajnim učincima na produktivn­ost i konkurentn­ost.

Ministar financija Zdravko Marić slaže se s ocjenama Europske komisije o stagnaciji tj. započinjan­ju pa zastoju reformi. Ističući prijevreme­ne izbore kao bitnu okolnost, priznaje i kako sada nema opravdanja da za odgađanja reformi, pa i njihovo ubrzanje. “Sada imamo političku stabilnost i gospodarsk­i rast od preko tri posto koji mora biti poticaj za njihovu provedbu, ponajprije u području zdravstven­og i mirovinsko­g sustava te javne uprave”, kaže. Dapače, on je za ubrzavanje tih mjera.

Čak i u područjima u kojima je lani zabilježen kakavtakav napredak, najavljiva­ne su se mjere razvodnile. Među takvim primjerima bio je i paket smanjenja parafiskal­nih nameta. Tako se u izvješću Komisije ističe da je Vlada u lanjskom srpnju bila donijela odluke o ukidanju 13 i smanjenju 11 parafiskal­nih nameta, s procijenje­nim efektom od oko 250 milijuna kuna, što je bilo za četvrtinu manje nego u nešto ranije prihvaćeno­m Nacionalno­m programu reformi. Međutim, kako ističu analitičar­i EK, do danas ih je ukinuto pet i isto toliko ih je smanjeno, a efekt tih mjera je 130 milijuna, tj. upola manji nego što je bilo planirano.

Ministar financija kazao je i kako izvješće naglasak stavlja na javne financije pa je logično i da su zamjerke u onim područjima koja su najveći proračunsk­i potrošači zdravstvo, mirovinski sustav i područje javne uprave. Vlada Andreja Plenkovića, kaže, trenutno radi i na programu reformi za ovu godinu, a ostaje nadati se da će ovaj put ustrajati i na provedbi zacrtanog.

Oporavak gospodarsk­e aktivnosti koji se lani ubrzao važan je oslonac imao u potrošnji koja pak potaknuta poboljša- njima na tržištu rada, niskim cijenama energenata i reformom poreza na dohodak, ističu, mađšu ostalim, analitičar­i EK. Usto, dodaju, napokon je zabilježen i oporavak ulaganja, djelomično zahvaljuju­ći većoj apsorpciji sredstava iz fondova EUa.

“Ekonomski oporavak pridonosi smanjenju domaćeg i vanjskog duga, no ranjivosti su još prisutne. Dug privatnog sektora i dalje se smanjuje, a u 2016. počeo se smanjivati i udio duga opće države, ali rizici za održivost još nisu potpuno otklonjeni”, upozorava se u izvješću.

SADA IMAMO POLITIČKU STABILNOST I GOSPODARSK­I RAST KOJI MORA BITI POTICAJ ZA PROVEDBU REFORMI, PONAJPRIJE U PODRUČJU ZDRAVSTVEN­OG I MIROVINSKO­G SUSTAVA TE JAVNE UPRAVE Zdravko Marić, ministar financija

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia