Poslovni Dnevnik

Potpore i onima bez zemlje i tvrtkama za 10 kn

Sporni milijuni Riječ je o zadnjem natječaju po apsurdnim kriterijim­a

- SUZANA VAROŠANJEC

Tvrtka Moslavina energija iz Čazme prošla je za potporu u iznosu od 90% vrijednost­i projekta koji je prijavljen na 26,36 milijuna kuna

Agencija za plaćanja u poljoprivr­edi, ribarstvu i ruralnom razvoju započela je s izdavanjem Odluka o privremeno­j raspodjeli sredstava za korisnike sektorskih potpora voćarima i povrćarima, što je rezultiral­o i prvim negativnim reakcijama te nezadovolj­stvom odabirom pojedinih poduzetnik­a koje je država odlučila pomoći.

Na privremeno­j listi drugog natječaja za provedbu operacije 4.1.1. “Restruktur­iranje, modernizac­ija i povećanje konkurentn­osti poljoprivr­ednih gospodarst­ava” u sektoru voća i povrća visoko je rangirana tvrtka Moslavina energija iz Čazme koja je prošla za potporu u iznosu od 90% vrijednost­i projekta koji je prijavljen u vrijednost­i od 26,36 milijuna kuna. To znači da će joj biti isplaćena potpora od 22,8 milijuna kuna po završetku projekta, ali i da je rizik poduzetnik­a stoga sveden na nisku razinu.

Zakup samo 3000 kn

Prema podacima iz sudskog registra direktor tvrtke Moslavina energija je Davor Đopar koji je na tu funkciju imenovan u listopadu 2015., a do zaključenj­a broja nismo uspjeli dobiti njegov kontakt. Osnivač, ujedno i jedini član je poduzetnik Ognjen Andrić. Tvrtka je osnovana u siječnju 2015., dakle u istoj godini kad je raspisan ovaj natječaj te je njezina osnovna djelatnost pomoćna djelatnost za uzgoj usjeva. Također prema bilanci za 2015. tvrtka nema zemljište, već je ono u zakupu, koji se u troškovima poslovanja navodi u godišnjem iznosu tek nešto većem od tri tisuće kuna.

Na privremeno­j rang listi kao sljedeća zanimljiva tvrtka koja je prošla za potporu u iznosu od 4,24 milijuna kuna, a za projekt u vrijednost­i od 4,7 milijuna kuna, nalazi se i Moslavačko vinogorje vlasnika i direktora Filipa Kiša. Tvrtka je registrira­na na Trgovačkom

sudu u Zagrebu kao jednostavn­o društvo s ograničeno­m odgovornoš­ću, a i ona je osnovana u 2015., i to za poljoprivr­ednu proizvodnj­u. U osnovne djelatnost­i upisala je i uzgoj bobičastog, orašastog i ostalog voća, temeljni kapital iznosi 10 kuna, a preklani je imala jednog zaposlenik­a.

Kako bilo, i ova privremena rang lista potvrđuje da je za dobivanje potpore u višemiliju­nskom iznosu po još važećim pravilima dostatno imati projekt, drugim riječima sve ostalo što bi bilo logično nije uvjet, pa ispada, što je apsurdno, da nije potrebno imati zemlju u vlasništvu, ni zaposlene radnike, a ni iskustvo u poljoprivr­ednoj proizvodnj­i.

S druge strane, riječ je i o zadnjem natječaju koji je ras- pisan po apsurdnim kriterijim­a koji su skrojeni za mandata ministra poljoprivr­ede Tihomira Jakovine, a nije ih poništio ni njegov nasljednik bivši ministar poljoprivr­ede Davor Romić. Naime, ministar poljoprivr­ede Tomislav Tolušić pustio je u javnu raspravu izmjene pravilnika, pa za sljedeći natječaj predlaže da svaki budući korisnik koji se javi mora imati bankarsku garanciju. To će biti dokaz da su ozbiljni proizvođač­i, a neslužbeno se doznaje i da će iznos potpore biti snižen na najviše 100 tisuća eura za one koji tek kreću u biznis.

Prvo plati sam...

Iako i od ovog tendera neće biti štete, jer se novac ne može dobiti dok se vlastitim novcem ne završi projekt, problem je što će sredstva ipak kroz neko vrijeme ostati zamrznuta, iako bi dobro došla za unapređenj­e poslovanja.

Kontradikc­ije ovog modela raspodjele poljoprivr­ednih potpora u prvom redu su nelogičnos­ti u bodovanju i rangiranju, a pokazale su se i kod prvog natječaja iz veljače 2015. kojim je raspodijel­jeno čak 860 milijuna eura bespovratn­ih potpora. U slučaju ovog drugog natječaja, a raspisan je krajem 2015., zanimljivo je i da 64 potencijal­na korisnika imaju po 90 bodova, ali su potporu dobila 24, što otvara pitanje zašto su ostali ‘izvisili’, tj. zašto se predviđena sredstva (11 milijuna eura) nisu mogla raspodijel­iti na svih 64. Zanimljivo je pritom i da je Ivan Veselić koji je lani proglašen za najboljeg mladog poljoprivr­ednika, na ovoj listi 61. s 90 bodova, a nije prošao za potporu od 820ak tisuća kuna, dok je na prvom natječaju bio 66. sa 75 bodova dobivši tako 1,2 milijuna kuna. Nije jasno kako je Veselić prije znao napraviti projekt da dobije novac, a sad mu to nije uspjelo.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia