Poslovni Dnevnik

PDV-a i doprinosa više, a poreza na dohodak manje

Efekti Prihode od poreza na dohodak Vlada projiciral­a 11 posto niže nego lani

-

To je nešto sporiji postotni rast u odnosu na cjelogodiš­nji plan, ali početak godine obično je porezno tanji i podložniji oscilacija­ma, a osim toga i lanjsko izvršenje ispalo je nešto veće od plana.

Najizdašni­ji izvor poreznih prihoda proračuna, PDV, do kraja veljače proračunu je donio 6,55 milijardi kuna, odnosno 1,2 posto ili 80ak milijuna kuna više nego u isto vrijeme prošle godine. S jedne strane, na ugostitelj­ske usluge stopa PDVa lani je bila manja, ali je istodobno na struju, odvoz komunalnog otpada, inpute u poljoprivr­ednoj proizvodnj­i te još neke proizvode bila standardni­h 25, a sad je 13 posto.

Kod PDVa je ove godine planirano povećanje za četiri posto, na 46,2 milijarde, a u Vladi su tu projekciju objasnili “rastom raspoloživ­og dohotka i nominalne osobne potrošnje korigirano za učinke koji proizlaze iz porezne reforme”.

Porez na dohodak, kategorija s najznačajn­ijim ukupnim efektom porezne reforme, državnom je proračunu u prva dva mjeseca donio nepunih 380 milijuna kuna, što je u odnosu na lani smanjenje za nešto više od 40 milijuna ili 10ak posto. Prilikom izrade proračuna za ovu godinu Vlada je prihode od tog poreza (koji samo manjim dijelom ide u središnji proračun) projiciral­a 11 posto niže nego lani. Uz smanjene stope i proširene platne razrede, plan su objasnili i očekivanim rastom zaposlenos­ti te bruto plaća.

Nasuprot tome, prihodi od socijalnih doprinosa ovogodišnj­im su proračunom planirani tri posto više nego lani, a osim nominalnih bruto plaća i zaposlenos­ti, u taj je plan ugrađeno i ukidanje iznimke od obveze plaćanja doprinosa za određene kategorije drugog dohotka. U siječnju i veljači doprinosa je naplaćeno 3,65 milijardi kuna, što je u odnosu na lani blizu tri posto ili 100 milijuna kuna više.

U sklopu porezne reforme nemale promjene dogodile su se vezano uz oporezivan­je dobiti, ali učinci tih promjena će zbog načina plaćanja poreza na dobit biti vidljivi s pomakom. U prva dva mjeseca porez na dobit proračunu je donio nešto više od 1,1 milijarde kuna što je blizu četiri posto ili 40ak milijuna kuna više nego lani.

Proračunom za ovu godinu kod poreza na dobit planiran je neznatno manji prihod nego lani, i to kao kombinacij­a boljih rezultata poduzetnik­a i ukidanja olakšica za reinvestir­anu dobit i, nasuprot tome, učinaka smanjenja opće stope tog poreza s 20 na 18 posto, a za male poduzetnik­e i poljoprivr­ednike na 12 posto.

Jedna od značajki ovogodišnj­eg poreza na dobit bit će i osjetno manji porez koji će proračunu stići iz bankarskog sektora koji je lani (nekonsolid­irano) ostvario gotovo 6,5 milijardi kuna bruto dobiti, ali zbog velikog gubitka godinu prije imaju pravo koristiti institut poreznog gubitka.

U SIJEČNJU I VELJAČI DOPRINOSA JE NAPLAĆENO 3,65 MILIJARDI KUNA,

ŠTO JE U ODNOSU NA LANI BLIZU TRI POSTO ILI 100 MILIJUNA KUNA VIŠE

 ?? IGOR ŠOBAN/PIXSELL ?? Ministar financija Zdravko Marić
IGOR ŠOBAN/PIXSELL Ministar financija Zdravko Marić

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia