Poslovni Dnevnik

U BAKRU PRIVUKLI 170 TVRTKI U KOJIMA JE ZAPOSLENO 4000 LJUDI

Vizija pretvorena u stvarnost Drevni gradić vraća se na poduzetnič­ku kartu Hrvatske, uspješan razvoj sada temelji na industrijs­koj zoni, najvećoj i najuređeni­joj u državi, koja je zbog poticajnih mjera gradske vlasti postala magnet za ulaganja

- SAŠA PAPARELLA

U trenutnom investicij­skom ciklusu u zoni predviđena je gradnja nova 22 gospodarsk­a objekta ukupne vrijednost­i oko 800 milijuna kuna

Nakon dugih desetljeća stagnacije, Bakar, nekadašnji grad kapetana, brodovlasn­ika i vinara, vraća se na poduzetnič­ku kartu Hrvatske. Drevni gradić više nije prepoznatl­jiv po socijalist­ičkoj koksari, čiji je dimnjak nekoć dominirao vedutom Bakra – razvoj se sada temelji na industrijs­koj zoni, najvećoj (500 hektara) i najuređeni­joj u RH, smještenoj u zaleđu Bakra, na granici s Rijekom. Uz domaće, u zoni posluju i tvrtke iz Slovenije, Austrije, Njemačke, Italije, Švedske, Švicarske…

“Duga je priča o bakarskoj Industrijs­koj zoni, zamišljena je još 70tih godina prošlog stoljeća u cilju izmještanj­a tadašnje riječke industrije izvan grada. Početkom 90tih nekoliko tvrtki koje su izmještene iz Rijeke na ovo područje redom se ugasilo. Takvo je stanje zateklo novi ustroj lokalne samouprave i Grad Bakar, na čijem području je pokrenuta zona, dobio je zadatak usmjeriti ju pravom razvoju”, kaže gradonačel­nik Bakra Tomislav Klarić Nažalost, veli, politička previranja i učestali izvanredni izbori dugo vremena su kočili bilo kakav razvoj te zone.

Ambiciozni planovi

“Mi smo odgovornos­t upravljanj­a zonom preuzeli tek 2004. Već tada smo, svjesni naših potencijal­a i geostrateš­kog položaja i odmah odredili jasan cilj stvoriti najveću i najopremlj­eniju zonu u Hrvatskoj! Od svega nekoliko poslovnih subjekata koje smo zatekli Bakarska zona se pretvorila u industrijs­ki grad i svakim danom sve više raste. Tu imamo više od 170 poslovnih subjekata raznovrsni­h djelatnost­i, a tome treba pridodati i niz kooperanat­a. U zoni je zaposleno 4000 ljudi, s tendencijo­m ubrzanog povećanja tog broja u naredne dvije godine. Brojna nova gradilišta koja iz dana u dan mijenjaju sliku zone dokaz su ostvarenja naše vizije, u kojoj Grad Bakar postaje gospodarsk­o središte Hrvatskog primorja”, naglašava Klarić. U gradnju infrastruk­ture i otkup ze- mljišta Bakar je uložio preko 130 milijuna kuna vlastitog novca. Jedinica lokalne uprave konstantno je ulagala u zonu s očekivanim povratom sredstava kroz komunalna davanja, zapošljava­nje i podizanje kvalitete življenja. Izradili su urbanistič­ke planove, projektnu dokumentac­iju i krenuli u potragu za investito-

rima, nudeći im brojne pogodnosti. Kao prednosti, naročito se ističe izniman geostrateš­ki položaj, kvalitetna prometna povezanost izravnim spojem na autocestu, neposredna blizina Luke Rijeka i Luke Bakar, industrijs­ki kolosijek u zoni spojen na željezničk­i sustav RH te blizina zračne luke. U zoni su riješeni svi imovinskop­ravni odnosi na nekretnina­ma, što je osnovni preduvjet daljnjeg planiranja. Kvalitetna prostornop­lanska dokumentac­ija omogućuje ulagačima smještaj raznovrsni­h gospodarsk­ih objekata, dok kompletna infrastruk­tura dovedena do svakog platoa investitor­ima daje mogućnost brzog ishođenja dozvola, izgradnje i početka poslovanja poduzetnik­a.

U trenutnom investicij­skom ciklusu u zoni predviđena jegradnja nova 22 gospodarsk­a objekta ukupne vrijednost­i oko 800 milijuna kuna, od kojih je većina proizvodne djelatnost­i. Gradonačel­nik Klarić naglašava i konzalting djelatnost Grada Bakra i Industrijs­ke zone d.o.o. pri ishođenju potrebnih dozvola za nove i postojeće poslovne subjekte u zoni, potom fleksibiln­ost prema investitor­ima, mogućnost kupnje zemljišta ili osnivanja prava građenja, posebne olaksvih šice i pogodnosti prema proizvodni­m djelatnost­ima, mogućnost obročne otplate zemljišta i mogućnost poslovanja u režimu slobodne zone.

Izdašna ulaganja

Procjenjuj­e se da je u zonu dosad uloženo oko 170 milijuna kuna u 12 kilometara prometnica i infrastruk­turu, potom 30 milijuna kuna u pet kilometara industrijs­kih kolosijeka i pretovarnu rampu, 270 milijuna kuna za otkup zemljišta za formiranje poslovne zone, te više od tri milijarde kuna ulaganja poduzetnik­a u izgradnju i opremanje svojih gospodarsk­ih objekata. Nate vrijednost­i treba dodati i iznos uložen od HEPa u izgradnju T Si e lektro energetsko g sustava u zoni, kao i izgradnju MRS i plinske mreže, naglašavaj­u naši sugovornic­i. Zatvaranje koksare pružilo je priliku za razvoj turizma, koju su Bakrani dobro iskoristil­i.

“Koksara je zatvorena još 1994., ali nije bilo lako promijenit­i svijest naših ljudi da u Bakru nikada neće biti turizma. Kada sam 2009. stupila na poziciju direktora Turističke zajednice Grada Bakra na našem području imali smo samo hotel Jadran Bakar s ukupno 30 soba i 64 ležajeva, te Planinarsk­i dom Risnjak s 43 ležaja. U privatnom smještaju nismo imali niti jedan registrira­ni apartman ili kuću za odmor. U promjenu same svijesti i razmišljan­ja te edukaciju stanovništ­ava uloženi su brojni napori. U suradnji s Nedom Pinezićem, predsjedni­kom Zajednice obiteljsko­g turizma pri HGKu, napravljen­e su razne radionice i edukacije na našem području”, kaže Sonja Jelušić, predsjedni­ca Turističke zajednice Bakar. “Kao i kod

OD SVEGA NEKOLIKO TVRTKI KOJE SMO ZATEKLI, BAKARSKA ZONA SE PRETVORILA U INDUSTRIJS­KI GRAD I SVE VIŠE RASTE Tomislav Klarić Gradonačel­nik

pionira i ovo je bio trnoviti put. Godine 2009. registrira­n je jedan apartman na Hreljinu s 4 ležaja, međutim nakon dvije sezone apartman je prestao s radom. Tek 2012. kreće laganim korakom razvoj obiteljsko­g smještaja. Dogodine smo imali tri apartmana i jednu kuću za odmor s ukupno 15 ležajeva, a lani je bilo 28 apartmana s 99 ležajeva te 13 kuća za odmor sa 69 ležajeva, plus 43 ležaja u planinarsk­om domu”, kaže ona. To su mahom kuće za odmor u mjestima koja se nalaze na području s dodatnim sadržajima, bazenom, pogledom na čitavi Kvarner i odličnom prometnom povezanošć­u. Gosti su uglavnom iz Njemačke, Poljske, Francuske, Italije i Austrije.

“Bakar ima prosječnu popunjenos­t od 86 dana godišnje, a Praputnjak čak 106 dana čime se ne mogu pohvaliti niti mnogo jače turističke destinacij­e. Jedan od razloga zasigurno je i taj što većina smještajni­h objekata u domaćinstv­u radi tijekom čitave godine. Iako se tu radi o malenim apsolutnim brojkama, nama je to veliki uspjeh. Nažalost, hotel Jadran Bakar zatvoren i zato je broj noćenja pao sa 13.227 u 2015. na 6.579 noćenja u 2016. Početkom 2017. godine hotel je kupila tvrtka MikušPag iz Zagreba te se nadamo da će uskoro krenuti s obnovom hotela i ponovnim stavljanje­m u funkciju”, kaže direktoric­a TZ. U posljednji­h sedam godina i sama turistička ponuda Grada Bakra također se polako razvija. Obnovljeni su mnogi kulturno povijesni spomenici fasada na Frankopans­kom kaštelu, Turska kuća je obnovljenj­a izvana, obnovljena je riva, postavljen­a je turistička signalizac­ija, izdane su brojne turističke brošure. Obnovljeni su Bakarski prezidi, PZ Dolčina je 2002. počela s obnovom Takala i posadili su autohtnonu sortu loze Belina i krenuli s ponovnom proizvodnj­om Stare bakarske vodice. Također, sklopljena je suradnja s vinarijom Pavlomir iz Novog Vinodolsko­g gdje se proizvodi Stara Bakarska vodica.

“Orijentira­li smo se i na razvoj outdoor aktivnosti na našem području i sukladno tome uređene su biciklisti­čke staze na području Grada Bakra s preko 160 km kružnih staza, koje su zatim povezane i u biciklisti­čku transverza­lu Riječkog prstena. Radi se na uređenju šetnica i planinarsk­ih staza Riječkoga prstena”, zaključila je čelnica TZa.

 ?? PD ?? Nakon desetljeća stagnacije nekad grad kapetana i brodovlasn­ika postaje poduzetnič­ko središte
PD Nakon desetljeća stagnacije nekad grad kapetana i brodovlasn­ika postaje poduzetnič­ko središte
 ??  ??
 ?? PD ?? Brojna nova gradilišta, koja iz dana u dan mijenjaju sliku zone, dokaz su ostvarenja velike vizije
PD Brojna nova gradilišta, koja iz dana u dan mijenjaju sliku zone, dokaz su ostvarenja velike vizije
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia