Poslovni Dnevnik

PLAĆE AMERIČKIH DIREKTORA LANI OBORILE REKORDE

- TOMISLAV PILI

Uslijed oporavka poslovanja i zadovoljni­h dioničara, plaće top menadžera u prosjeku su rasle 7 posto na 11,5 milijuna dolara

Plaće čelnika 104 najveće američke kompanije iz sastava burzovnog indeksa S&P 500 prošle su godine porasle gotovo sedam posto i našle se na najvišoj razini od kraja ekonomske krize.

Prema analizi Wall Street Journala, prosječna plaća predsjedni­ka Uprave velike američke kompanije iznosila je lani 11,5 milijuna dolara. Rezultat analize pokazuje kako je godišnji pad na 10,8 milijuna dolara zabilježen 2015. bio iznimka u višegodišn­jem trendu rasta plaća vrhunskih menadžera.

Rasli bonusi u dionicama

Osim toga, vidljivo je da je lani dvostruko više kompanija povisilo svojim čelnicima plaću od onih koje su se odlučile na rezanje. Povišice su uglavnom u izravnoj vezi s oporavkom profitabil­nosti, ali i neizravnoj vezi sa stanjem na burzama. Naime, cijene dionica na rekordnim razinama odrazile su se i na plaće s obzirom da je većina povišica isplaćena kroz pakete dionica ili opcija na dionice.

Dok su isplate bonusa u gotovini u prosjeku pale 1,4 posto, bonusi u dionicama uvećani su 7,4 posto, a u opcijama tri posto, pokazuje analiza Johna Roea iz Institutio­nal Shareholde­r Servicesa. “Ako je ikad postojala dobra godina za plaće izvršnih direktora, to je bila 2016. godina”, komentira David Yermack, profesor financija na njujorškoj poslovnoj školi Stern. S druge strane, rast cijena dionica uz isplate dividendi također su imali utjecaja s obzirom da dioničari na skupštinam­a odobravaju bonuse i povišice menadžerim­a.

AKO JE IKAD POSTOJALA DOBRA GODINA ZA DIREKTORE, TO JE BILA 2016. D. Yermack profesor

David Yermack ističe kako je glasovanje dioničara o plaćama nagnalo upravne odbore da “naprave svoju domaću zadaću” uslijed vezanja plaća za poslovne rezultate.

Povrat dioničarim­a 17 posto

Kompanije iz analize WSJa ostvarile su prosječni godišnji povrat dioničarim­a (rast cijene dionice i isplaćene dividende) od 17 posto.

Radi se o značajnom skoku s obzirom da je 2015. zabilježen povrat od 4,5 posto. Među direktorim­a koji nisu iskusili lanjske povišice valja spomenuti šefove General Electrica (GE) i Applea. Tako je Jeffu Immeltu iz GEa plaća srezana za 35 posto na 21,3 milijuna dolara. Kako je Immelt pojasnio u godišnjem obraćanju dioničarim­a, to je dijelom razlog niske cijene nafte koja se negativno odrazila na zaradu kompanije od usluga naftnom sektoru.

Timu Cooku, izvršnom direktoru Applea, plaća je snižena 15 posto na 8,7 milijuna dolara. Uzrok Cookovim manjim primanjima leži u neispunjav­anju prodajnih ciljeva i operativne dobiti uslijed lanjskog pada prodaje iPhonea, glavnog generatora Appleovih prihoda. No, Cooku bi ova godina mogla biti mnogo bolja s obzirom na oporavak poslovanja i dionicu na rekordnim cjenovnim razinama.

Zanimljivo je da je velik skok plaća zabilježen u kompanijam­a koje su u svojevrsno­j tranziciji. Tako je Alexu Molinaroli­ju iz Johnson Controlsa koji je izdvojio profitabil­ni biznis s autodijelo­vima plaća skočila s 21,7 milijuna dolara iz 2015. na 46,4 milijuna dolara. Plaća je udvostruče­na i Margaret Whitman iz Hewlett Packard Enterprise­a nastalim razdvajanj­em Hewlett Packarda krajem 2015. godine na dvije kompanije.

 ?? FOTOLIA ??
FOTOLIA
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia