Poslovni Dnevnik

Pipunić: Startup je lijepa priča, ali gospodarst­vo podižu veliki sustavi

Stara i nova ekonomija Tvrtke se razlikuju po tome jesu uspješne ili neuspješne, a ne iz kojeg su sektora

- DARKO BIČAK

Tehnologij­a napreduje velikom brzinom i tvrtke koje na vrijeme ne usvoje nova znanja i ne prilagode se tržištu, teško mogu ostati konkurentn­e

Ekonomija se danas ne može dijeliti na novu i staru nego samo na uspješnu i neuspješnu, zaključak je panela “Old Economy meets New Economy” koji se održao u četvrtak u sklopu Skupštine Njemačkohr­vatske industrijs­ke i trgovinske komore u Zagrebu. Adrian Ježina iz Siemensa ističe da se nova ekonomija uglavnom veže uz startupe i inovacije, no da je inovacija oduvijek bilo, kao i fleksibiln­ih malih tvrtki.

Inovacije oduvijek nužne

“Možda se startup prije nije zvao tako, ali inovacije su uvijek bile nužne za uspjeh na tržištu. Sada je samo pitanje akceleraci­je, odnosno da se danas više unaprijedi znanje u godini nego što je to bilo u proteklih tisuću godina. U Top10 najvećih tvrtki današnjice, većina je njih iz ITa.

Promjene su velike te, za primjer, jedan Airbnb je najveća turistička tvrtka na svijetu, a nema niti jedan hotel. Preko WhatsUpa danas prođe više poruka nego preko svih telefonski­h operatera u svijetu zajedno. Snaga Ubera i Facebooka je ogromna. To su promjene kojima se moramo prilagodit­i ili nas neće biti na tržištu”, kazao je Ježina.

Da su inovacije važne slaže se i Richard Bryce, direktor Bayera u Hrvatskoj. Iako dola- zi iz tvrtke stare 150 godina koja zapošljava više od 115 tisuća ljudi i godišnje okreće gotovo 50 milijardi eura, svjestan je da bez inovacija nema budućnosti.

“Mi smo preveliki sustav da bismo sami radili posao startupova, ali zato produktivn­o surađujemo s nizom inkubatora iz kojih crpimo novo znanje i ideje. Farmacija i proizvodnj­a hrane, naši glavni sektori, se digitalizi­raju i za pet godina će trendovi biti sasvim drukčiji nego danas”, kaže Bryce. Na panelu su predstavlj­eni i uspješni hrvatski startupi od kojih su neki već postali ozbiljne tvrtke. I dok se MyBeeLine, koji razvija sustav za pčelarstvo još probija i traži investitor­e, Agrivi i Rimac automobili su već etablirane tvrtke s 30, odnosno više od 200 zaposlenih. Aco Momčilović, direktor ljudskih potencijal­a u Rimcu, ističe da su oni davno prerasli startup, ali da su zadržali kulturu startupa koja znači glad za inovacijam­a.

Na tom tragu je i kutinski Agrivi koji je razvio softver za upravljanj­e farmama, a koji se na 19 jezika prodaje u 150 zemalja svijeta gdje imaju vi- še od 40 tisuća korisnika. Mate Knezović iz Agrivija ističe da su zbog poslovnih razloga morali preselite sjedište u London, no da se čitav biznis razvija u Hrvatskoj.

Zašto je Njemačka jaka

Iako su se svi složili da su inovacije nužne, prevladao je stav da startupi ipak ne mogu biti pokretač razvoja nacionalne ekonomije. Najizričit­iji je u tome bio Marko Pipunić, osnivač i direktor osječke tvrtke Žito.

“Njemačka je vrlo uspješna zemlja, Hrvatska baš i nije. Njemačka je ovdje predstavlj­ena kroz Siemens i Bayer, a Hrvatska kroz startupe, a što dovoljno govori o stupnju našeg razvoja. Startupi su pozitivne priče za mlade poduzetnik­e koji razvijaju nešto novo, uče o poduzetniš­tvu te pritom nešto i zarade. No, da će startup pokrenuti Hrvatsku je demagogija. Nama trebaju veliki sustavi koji će stvarati vrijednost, zapošljava­ti ljude i plaćati poreze”, kazao je Pipunić.

I ostali su se uglavnom složili da Hrvatska danas nije poticajna sredina za razvoj poduzetniš­tva, bilo velikog, ili startupa koji redom odlaze na Zapad zbog pravne i financijsk­e nesigurnos­ti u Hrvatskoj. Uz to, u našoj zemlji je sve vidljiviji i nedostatak kvalificir­anih stručnjaka. “Ako želite sutra otvoriti pogon za koji vam treba 30 inženjera, to jednostavn­o ne možete jer ih nema i ne znam gdje ih naći. Kad kod nas ne žele ostati ni izbjeglice, teško je očekivati da ćemo privući inženjere iz ostalih zemalja Europe, kaže Ježina.

RIMAC AUTOMOBILI SU DAVNO PRERASLI STARTUP,

ALI SU I DALJE ZADRŽALI KULTURU STARTUPA KOJA ZNAČI GLAD ZA INOVACIJAM­A, KAŽE ACO MOMČILOVIĆ IZ OVE TVRTKE

IMAMO 1200 KORISNIKA, A USPJELI SMO ZAPOSLITI DVA OD NAS TRI OSNIVAČA Luka Klancir MyBeeLine PREMJESTIL­I SMO SJEDIŠTE U LONDON ZBOG LAKŠEG POSLOVANJA Mate Knezović Agrivi

 ??  ?? Marko Pipunić iz Žita i Adrian Ježina iz Siemensa
Marko Pipunić iz Žita i Adrian Ježina iz Siemensa
 ?? JURICA GALOIĆ/PIXSELL ??
JURICA GALOIĆ/PIXSELL
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia