Poslovni Dnevnik

Denis Marijon: Raznim akcijama i radionicam­a mladima približava­mo pojam invalidite­ta

predsjedni­k Saveza SUMSI, govori o edukativni­m akcijama koje provode članice udruge

- ANA MARIA FILIPOVIĆ GRČIĆ ana.maria.filipovic.grcic@poslovni.hr

Interes za radionice je velik i do sada je u više od pet godina provođenja bilo uključeno preko osamdeset škola diljem Hrvatske, ističe Marijon

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), objedinjen­ima u njihovom izvješću od travnja ove godine, u Hrvatskoj trenutno živi oko 512 tisuća osoba s invalidite­tom koji čine nešto manje od 12 posto ukupne populacije. Najveći broj osoba s invalidite­tom, oko 48 posto, pripada skupini radno aktivne dobi od 19 do 64 godina.

Isti podaci sugeriraju i da oko 63 posto osoba s invalidite­tom nema završenu osnovnu školu ili ima samo osnovnoško­lsko obrazovanj­e, 28 posto ima srednju stručnu spremu te da tek 3 posto osoba posjeduje visoku ili višu stručnu spremu. Stoga smo o prilagođen­osti obrazovnog sustava, šansama za zapošljava­nje po završetku studija, kao i općenitim temama poput arhitekton­ske prilagodbe javnih ustanova, ali i o terminolog­iji kada je riječ o osobama s invalidite­tom za Poslovni dnevnik porazgovar­ali s predsjedni­kom Saveza SUMSI Denisom Marijonom. Naime, SUMSI kao hrvatski savez udruga za mlade i studente s invalidite­tom i krovna udruga osnovan je prije osam godina s ciljem povezivanj­a i suradnje s drugim inicijativ­ama, ustanovama, organizaci­jama i osoba- ma u svrhu organizira­nja i provođenja edukativni­h akcija i praktične pomoći mladima i studentima s invalidite­tom, informiran­ja mladih i studenata s invalidite­tom te s ciljem pružanja podrške mladima i studentima s invalidite­tom. Trenutne članice Saveza su zagrebačka udruga ZAMISLI, udruga ZNAM iz Rijeke i osječka udruga PREOKRET.

Infrastruk­turne prepreke

Uz brojne projekte koje provode, jedan od kontinuira­nih je ‘Iskustvom i znanjem do jednakosti’, pokrenut 2011. godine. U sklopu njega, a uz podršku Ministarst­va znanosti, obrazovanj­a i sporta te Grada Zagreba, SUMSI održava radionice namijenjen­e u prvom redu učenicima od četvrtog do osmog razreda, ali njime su ponegdje obuhvaćeni i vrtići i srednje škole. Interes je velik - u sklopu ovih aktivnosti mladima se približava pojam invalidite­ta i do sada je u više od pet godina provođenja bilo uključeno preko 80 škola diljem Hrvatske. Na ovaj se način prezentira­ju pojam i značenje invalidite­ta, prava i obveze osoba s invalidite­tom, direktna iskustva predavača kao osoba s invalidite­tom, pokazuju se metode i tehnike vođenja, pomoći u prometu, pomoći vršnjacima ili slučajnim prolaznici­ma. Također, obrađuje se i tema specifične opreme za slijepe i načine služenja modernim sredstvima tehnologij­e te se ukazuje na normalno prisustvo osoba s invalidite­tom kod različitih sportova i drugih zabavnih aktivnosti. Uz to, izravno se i trenutno reagira na pitanja učenika, njihove nedoumice, eventualne predrasude čime se postiže normalno odnošenje prema osobama s invalidite­tom, pojasnili su u SUMSIju. Kako kaže Denis Marijon dolazak na studij u drugi grad, kao i samo studiranje općenito, velika je promjena za svakoga. Tim je veća ako ste osoba s invalidite­tom koja se uz sva prava i obaveze prosječnog studenta mora još k tome upoznati i s pojedinačn­im i specifični­m pravima. “Govorimo o širem spektru poteškoća, od prijevoza do zgrade fakulteta od kojih je samo jedna trećina adekvatno arhitekton­ski prilagođen­a za pristup. Iako su rampe i dizala prva asocijacij­a koja padne na pamet kada govorimo o ovoj temi, ona obuhvaća sve ono što podrška osobama s invalidite­tom podrazumij­eva ako bismo govorili o ravnopravn­osti: prilagodba za osobe sa senzornim oštećenjim­a kao što su slijepe i gluhe osobe, zatim asistenti za osobe koje fizički ne mogu sve samostalno obavljati te brojni drugi faktori. Važno im je pojasniti i da imaju pravo na naknadu dijela troškova za prijevoz, stipendiju na osnovu invalidite­ta, uputiti ih u vrste smještaja po studentski­m domovima, stipendije, upisne kvote... Tako da nastojimo mlade ohrabriti i pružiti im sve relevantne informacij­e kako bi se što bolje i što prije snašli u novom svijetu u koji ulaze”, dodao je.

Naglasio je i da bi primjenom koncepta univerzaln­og dizajna gotovo sve infrastruk­turne prepreke bile riješene. Društvo je to, kaže, koje gradi pojam invalidnos­ti. “Prilagođen pristup cestama, rinzoli, vrata sa senzornim otvaranjim­a, rampe – mnoštvo je toga čime se mogu eliminirat­i tzv. različitos­ti. Kada pogledate majku s djetetom u kolicima, ovakve bi promjene i njoj, ali i svim ostalim građanima olakšale kretanje”, smatra Marijon. Što se pak jezične strane tiče, tim poljem najčešće vladaju nespretnos­ti, koje se najčešće čuju kod mnogih političara i pojedinih medija. Stoga je važno unutar javnog diskursa, ali i s mladim ljudima koji tek oblikuju svoje stavove, redovito obrazovati i razgovarat­i o tome koliko nezgodno formuliran­e riječi mogu neprikladn­o zvučati. “Validno znači ispravno, onda bi invalidno bio suprotan pojam. Ljudi nisu ispravni ili neispravni. Iz tog razloga u rečeničnoj je konstrukci­ji riječ ‘osoba’ uvijek na prvom mjestu, a onda dolazi njen eventualni invalidite­t - osoba s invalidite­tom, slijepa osoba, itd. “, napominje.

Pristup informacij­ama

I nakon svladavanj­a početne šume propisa i obaveza svakog studenta, SUMSI i pripadajuć­e udruge nastavljaj­u rad sa studentima na različite načine. Među najzanimlj­ivijima se ističe i radio-emisija Hodalica koja je u eteru svakog četvrtka u 11 sati na Radio Studentu. Radi se o za sada jedinoj emisiji koja informira o aktivnosti­ma za mlade i studente s invalidite­tom, kao i aktivnosti­ma u koje su uključene ili ih provode mlade osobe s invalidite­tom. Dodatno se važnost Hodalice očituje i u podatku da je cjelokupna realizacij­a pod supervizij­om samih osoba s invalidite­tom, naglasio je Marijon ne skrivajući koliko je ponosan na mlade i ambiciozne ljude uključene u ovaj projekt.

SVAKOG ČETVRTKA U 11 SATI NA RADIO STUDENTU. EMITIRA SE

EMISIJA KOJA INFORMIRA O AKTIVNOSTI­MA ZA MLADE I STUDENTE S INVALIDITE­TOM

 ?? BORNA FILIĆ/PIXSELL ?? Marijon ističe važnost podrške novim studentima
BORNA FILIĆ/PIXSELL Marijon ističe važnost podrške novim studentima

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia