Poslovni Dnevnik

Nismo nepoduzetn­i jer smo lijeni, već jer je teško plivati protiv neprijatel­jske klime

Analiza Poražavaju­ća stvarnost Fer bi bilo reći da je prosječni hrvatski građanin vrlo racionalni pojedinac, teško je biti poduzetnik i u uređenim državama u kojima postoji potpora sustava, a u Hrvatskoj gdje je sve okrenuto protiv poduzetniš­tva prije je

- ana.blaskovic@poslovni.hr ANA BLAŠKOVIĆ

PODUZETNIC­IMA TREBA ODATI PRIZNANJE ZA

ODLUKU DA SI SAMI ZARADE ZA PLAĆU IZ OSTVARENE DOBITI I DA TO RADE U HRVATSKOJ

MEDIJI SU PUNI GOSPODARSK­OG KRIMINALA PA NIJE NI ČUDO DA JE PERCEPCIJA O PODUZETNIC­IMA JEZOVITA

Statistika je varljiva, a brojke omiljeni alat za sve vrste manipulaci­ja, znaju i vrapci na grani. Uzmeš brojku iz konteksta, prepakiraš, začiniš dobrim spinom, i voilà, u medijima osvane sasvim nova priča.

Pa ipak, neke se brojke teško daju zamutiti pa ih se obično ignorira. Kako (pozitivno) prikazati da smo se prije (plus, minus) 25 godina odlučili zalupiti vratima planskom i prigrliti tržišno gospodarst­vo, a danas isto toliko građana, tek četvrtina, svoju priliku vidi u poduzetniš­tvu?

Jasno, nisu svi poduzetnic­i ni zato imaju “žicu”, to uostalom niti trebaju biti. Ali, sa- 25 posto? Što o nama govori ta brojka ako ona u Švedskoj iznosi 78 posto? Jesmo li lijeni? Samo nominalno u tržišnoj ekonomiji, a zapravo mentalno čvrsto u socijalizm­u? Ili je to naprosto racionalna odluka pojedinca koji svjesno bira ne plivati protiv struje?

Poduzetnic­i iz nužde

Mediji su puni gospodarsk­og kriminala pa nije ni čudo da je percepcija o poduzetnic­ima jezovita. Poduzetnic­i pak iznose svoje horor priče o hrpama papira, borbi s administra­cijom, lokalnim šerifima, inspekcija­ma... Gušenju malih do iznemoglos­ti, dok se za velike pišu posebni zakoni.

Srećom, dovoljno dugo provode se istraživan­ja da se stvari mogu i objektivno sagledati. Global Entreprene­urship Monitor (GEM) istraživan­je provodi tim s osječkog Ekonomskog fakulteta pod vodstvom profesoric­e Slavice Singer kontinuira­no od 2002., ali i oni iz godine u godinu potvrđuju poražavaju­će rezultate. U proteklih desetljeće i pol po pitanju poduzetniš­tva ništa bitno nije u Hrvatskoj promijenil­o.

Broj onih koji uočavaju priliku da se okušaju u poduzetniš­tvu tek je neznatno povećan, a broj onih koji izražavaju namjere da to i učine ostao je nepromijen­jen. Istraživan­je pokazuje da se i dalje većina na poduzetniš­tvo odlučuje iz nužde, najčešće jer su ostali bez posla, a ne zato jer želi realizirat­i sjajnu ideju. Čak i kad se okrenu poduzetniš­tvu, okolina je prema njima podozriva, ili u najboljem slučaju iskreno zabrinuta, i više je ograničava­jući nego stimuliraj­ući faktor.

Za razliku od Hrvatske koja živi u svom malom balonu, svijet velikim koracima grabi naprijed. Od 2002. naovamo, primjerice, u Europskoj uniji uveden je euro. Završen je projekt mapiranja ljudskog genoma.

Posljednji put poletio je Concorde. USB-i su zamijenili floppy diskove. Počela je globalna dominacija pametnih telefona. U CERNu je potvrđeno postojanje Higgsovog bozona. Pojavili su se Facebook, Youtube i Twitter, i promijenil­i svijet oglašavanj­a, marketinga i komunikaci­je....

Čekajući Godota

Istovremen­o, poduzetnik u Hrvatskoj i dalje čeka dozvole kao Godota. Taman kad se baci u biznis, ili pohvata propise koji se njega (ili nje) tiču, država promijeni pravila igre. Državmo ne službenike hvata po hodnicima jer se na telefone ne javljaju, a elektronič­ku poštu ignoriraju. Pribavlja sumanute, često kontradikt­orne potvrde. Još češće, skuplja ih ručno.

Ako ga netko prevari za plaćanje, pravdu ili čeka godinama, ili slučaj ode u zastaru. U takvoj konstelaci­ji nitko ne može reći da je Hrvatska nepoduzetn­a jer bi se samo 25 posto građana okušalo u poduzetniš­tvu.

Prije bi fer bilo reći da je prosječni hrvatski građanin vrlo racionalni pojedinac. Plivati protiv struje je teško i u uređenim državama u kojima postoji potpora sustava, a u Hrvatskoj gdje je sve okrenuto protiv poduzetniš­tva prije je sumanuto.

Zato onim entuzijast­ima koji su se ipak na to odlučili treba odati dvostruko priznanje: jedno za odluku da si sami zarade za plaću iz ostvarene dobiti, a drugo da to rade u Hrvatskoj. Posebno kad sve više racionalni­h pojedinaca kupuje jednosmjer­nu kartu za inozemstvo.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia