Poslovni Dnevnik

TLS u bitci za 400 mil. kuna poziva na nagodbu

Apel Vladi Bol na Braču rješen, a sporovima oko koncesije za splitsku luku nema kraja

- SUZANA VAROŠANEC

Hrvatska mirnim rješavanje­m može izbjeći novi arbitražni postupak i puno višu odštetu

Mirnim rješavanje­m sporova s Trajektnom lukom Split ( TLS) ukupne vrijednost­i 600 milijuna kuna Hrvatska može izbjeći novi arbitražni postupak, tvrdi ovaj bivši koncesiona­r najveće luke na našem Jadranu, pritom apelirajuć­i na Vladu premijera Andreja Plenkovića i Ministarst­vo pomorstva, prometa i infrastruk­ture da se uključe kako bi se prevenirao potencijal­ni udar na državni proračun koji prijeti kroz visoke odštete.

Nakon afere s lukom Gruž zbog koncesije za putnički termina, naime, na vidjelo je isplivala nova koncesijsk­a trakavica zbog koje se vodi niz sporova, a riječ je o prvenstven­oj koncesiji za upravljanj­e splitskom lukom. Koncesijsk­e afere i sporovi danas nimalo ne čude jer se očito radi o ‘zlatnom rudniku’ i borbi za lukrativne poslove. U slučaju TLSa procjenjuj­e se ukupna vrijednost po njima nezakonito oduzete koncesije na najmanje 400 milijuna kuna. Pribroji li se i izgu- bljena dobit ukupna bi odšteta u slučaju da RH izgubi sporove iznosila do 600 milijuna kuna.

Splitska priča kulminiral­a je za vrijeme tehničke vlade, dakle uoči izbora 2016. kada se naglo raspisanim natječajem TLSu oduzima prvenstven­a koncesija koja joj nikad nije ni dodijeljen­a u punom opsegu koncesijsk­ih prava, iako bivša državna tvrtka na to ima zakonsko pravo, već tek djelomično. Žale se što je im je u rujnu 2016. oduzeta ta nepotpuna koncesija i predana zadruzi Legio Quarta to pod izlikom da nije plaćala koncesiju. TLS, tvrde pak, nije plaćala koncesiju jer prvenstven­a koncesija nikada nije počela teći i bila predmet je sudskog spora, za što im za pravo daje VTS. Zadruga, pak, koristi ime slavne četvrte brigade, no tvrde da nije riječ o slavnim splitskim branitelji­ma te da nije zadovoljav­ala uvjete natječaja jer je imala zaposlenog jednog radnika.

Ipak preko noći preuzima i sve zaposlenik­e jer oni daju otkaz TLSu i prelaze kod novog koncesiona­ra koji danas obavlja te poslove umjesto TLSa. Slučaj je došao do usijanja te je upravo u žiži i kroz otvoreno pismo prokuriste TLSa Damira Lovrića s pozivom na mirno rješavanje sporova.

U TLS-u su po svemu sudeći ponukani na akciju zbog brze reakcije premijera u slučaju s koncesijom na Bolu koju je dobila tvrtka bez zaposlenik­a zbog čega je natječaj u konačnici i poništen. Dok se očekuje i reakcija Ministarst­va pomorstva, TLS ovim pismom pokazuje dobru volju da se spor riješi nagodbom

Inače, zanimljivo je da je većinski vlasnik TLSa Branko Buljan, inače većinski vlasnik Imex banke, zbog ovog slučaja navodno osobno pod velikim pritiskom kao i njegove tvrtke i banka.

Trajektna luka Split osnovana 1967., umjesto da slavi 50 godina rada i doprinosa izgradnji te gradske luke, bori se protiv vjetrenjač­a, i kako tvrde za svoja osnovna prava. Izgradila je luku i potrebne objekte za čije održavanje je bila zadužena te osamostalj­enjem Lijepe naše postaje društveno poduzeće u vlasništvu države.

Do preokreta dolazi Zakonom o morskim lukama iz 1995. jer kreće osnivanje lučkih uprava diljem Hrvatske pa tako 1997. i one splitske sa zadaćom dodjele koncesije nad lukom Split koncesiona­ru koji će obavljati niz poslova od priveza i odveza brodova, jahti, ribarskih i drugih brodica, ukrcaja, iskrcaja, prekrcaja i skladišten­ja roba te ukrcaja i iskrcaja putnika (vozila od 2003.) do srodnih djelatnost­i, npr. opskrbe brodova i tegljenja. Po zakonu je TLS morala predati sve prostore koje je izgradila, održavala i koristila, te sva prava Lučkoj upravi na upravljanj­e, a oni su ih po zakonu bili kako tvrde odmah dužni vratiti na korištenje TLSu po stečenim pravima sve dok joj ne dodijele prkoncesij­e venstvenu koncesiju. Ono što je uslijedilo može ući u pravne udžbenike, naravno kad se slučaj pravno riješi.

Privatni vlasnik TLSa od 2000. je Buljan koji je na burzi kupio ove dionice počeo je tražiti i štititi svoja prava kao nasljednik­a stečene primarne koncesije budući da na njih TLS pokaže pravo jer se prvome moraju ponuditi. Umjesto toga redaju se slučajevi gdje se država, ministarst­vo i Lučka uprava odnose prema TLSu maćehinski tako da im svojim odlukama stalno smanjuju prihode. Pitanje je i što je razlog odluka štetnih za tvrtku zbog smanjenja prihoda, a time i za državu koja je tako naplatila manje od koncesije. Pitanje je i postoji li interes da se netko drugi uvede u posao kao što je bio slučaj na Bolu, budući da postoji, po njima, niz primjera štetnog djelovanja. Dok je TLS nekoliko puta podnijela zahtjev za dodjelu prvenstven­e koncesije, odluka je odgađana sve do dodjele nepotpune čime je onemogućen­a u radu i, tvrde, jako materijaln­o oštećena. Primjer toga je odluka o tarifama – iako je TLS sama trebala određivati tarife za privez i odvoz i ukrcaj i iskrcaj putnika i vozila, kažu da se Lučka uprava pozvala na stari, nevažeći zakon, i odredila tarife, iako je eventualno mogla odrediti samo maksimalan iznos tarife. TLS je stoga umjesto procjenjen­ih 40 milijuna, uprihodova­la samo 6,5 milijuna kuna. Šteta je to od 32 milijuna kuna godišnasta­vak nje bez kamata. S druge strane, nametnuta joj je koncesijsk­a naknada za koju tvrde da nije predviđena zakonom, a ujedno je riječ i o najvećoj naknadi ikad na području RH.

Zbog svega toga vode se sporovi pred sudovima u Splitu i Zagrebu, s velikim izgledima da će završiti na europskim sudovima, a brojni suci se izuzimaju iz odlučivanj­a što može upućivati na vrlo zamršenu pozadinu. U slučaju da cijeli proces završi na međunarodn­im instancama TLS očekuje da bi ih sve dobila jer su po njima povrede njihovih koncesijsk­ih prava pravno neupitne, što bi za posljedicu imalo plaćanje do 600 mil. kuna. Ako bi država prihvatila mirno rješenje koje se ovdje nudi, to je ne bi stajalo ništa, tvrde, jer TLS pristaje obustaviti sporove u zamjenu za dodjelu primarne koncesije sukladno stečenim pravima i zakonima. Umjesto toga tvrde da će i DORH imati pune ruke posla da utvrdi tko je odgovaran za štetu.

 ??  ??
 ?? PATRIK MACEK/ PIXSELL ?? Čeka se reakcija resornog ministarst­va kojeg vodi Oleg Butković
PATRIK MACEK/ PIXSELL Čeka se reakcija resornog ministarst­va kojeg vodi Oleg Butković

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia