Poslovni Dnevnik

ZA TRI GODINE MOBILNE IGRE ZARAĐIVAT ĆE VIŠE NEGO PC I KONZOLE

SVIJET

- TOMISLAV PILI

Osim što je prijeđena granica od 100 milijardi dolara, Kine je i smijenila Ameriku kao najveće gaming tržište

Video igre na mobilnim telefonima ponajviše su zaslužne za rekordne prihode te industrije, a u bliskoj budućnosti postat će i glavni izvor prihoda. Kako piše Bloomberg prenoseći istraživan­je londonske tvrtke za ulaganja rizičnog kapitala Atomico, tržište video igara lani je vrijedilo 101,1 milijardu dolara. Time je po prvi puta pređena granica od stotinu milijardi dolara zarade na igrama.

Golem uspjeh Tencenta

Kako je 2015. na tom tržištu zarađeno 91,5 milijardi dolara, globalna “gaming” industrija lani je rasla više od 10 posto. No, to nije bio jedini kuriozitet koji je iznjedrila prošla go- dina. Naime, sa 600 milijuna igrača Kina je prestigla SAD kao najveće tržište video igara na svijetu s vrijednošć­u od 24,6 milijardi dolara. Amerika vrijedi “mrvicu” manjih 24,1 milijardu dolara. Zanimljivo, velik doprinos rastu i zauzimanju prvog mjesta došao je od Appleove trgovine aplikacija­ma. Naime, Kina sudjeluje s 31 posto u ukupnim prihodima od 18 milijardi dolara od igara za Appleov operativni sustav iOS. O kakvom se skoku radi dovoljno govori podatak da je Kina još 2012. sudjeloval­a sa svega tri posto u ukupnim prihodima od 2,4 milijardi dola- ra. Važnost Kine za daljnji rast i razvoj globalne gaming industrije za upućene promatrače i nije iznenađenj­e.

Tencent Holding najveća kineska internetsk­a kompanija po tržišnoj vrijednost­i i jedna od 10 najvećih svjetskih tehnološki­h kompanija izlistanih na burzi postigla je golem uspjeh svoje divizije za mobilno igranje koja stoji iza igre League of Legends te Honour of Kings. Za potonju igru analitičar­i procjenjuj­u da će ove godine donijeti više od polovice Tencentovi­h prihoda od mobilnih igara. Samo u travnju je Tencent od igara zaradio 440 milijuna dolara.

Za Kineza kineske igre

Taj je podatak posebno značajan s obzirom da je lani 93 posto novca koji su kineski igrači potrošili na kupnju igara otišao domaćim tvrtkama. Amerikanci svojim kompanijam­a ostavljaju 56 posto novca koji troše na igre, a Europljani tek 36 posto. Ove godine globalna gaming industrija generirat će

VELIK DOPRINOS RASTU KINESKOG TRŽIŠTA DOŠAO JE OD APPLEOVE TRGOVINE APLIKACIJA­MA JER KINA SUDJELUJE S 31 POSTO U PRIHODIMA OD IGARA ZA APPLEOV SUSTAV IOS

prihode od 109 milijardi dolara što bi značilo da će se zadržati postojeća stopa rasta. Od toga će 42 posto prihoda doći od mobilnih igara.

Međutim, već do 2020. od igara će se ukupno zarađivati 129 milijardi dolara, a tada će mobilne igre sudjelovat­i s 51 posto. Time će zarađivati više nego ostale platforme, osobna računala i konzole.

 ?? FOTOLIA ?? Mobilnim igrama analitičar­i prognozira­ju svijetlu budućnost
FOTOLIA Mobilnim igrama analitičar­i prognozira­ju svijetlu budućnost
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia