Poslovni Dnevnik

Građevinar­stvo

Još smo 38 posto ispod pretkrizne 2008. godine

- JADRANKA DOZAN jadranka.dozan@poslovni.hr

U prognozama oporavka sektora analitičar­i računaju i na utjecaj dinamizira­nja energetske obnove zgrada

Iz mjeseca u mjesec podaci državnih statističa­ra o građevinsk­oj aktivnosti upućuju na postepeni oporavak tog sektora. Rast obujma građevinsk­ih radova u međugodišn­jim usporedbam­a bilježi se (višemanje bez zastoja) još od početka prošle godine, a signali oporavka su i izraženiji kad je riječ o izdanim građevinsk­im dozvolama.

Usporedba s Europom

Prema usporednom prikazu koji je ovaj tjedan objavio Eurostat, Hrvatska u prvom kvartalu bilježi porast građevinsk­e aktivnosti nešto iznad prosjeka svih članica. Na razini EU28 građevinsk­a je aktivnost u prva tri ovogodišnj­a mjeseca porasla 0,9 posto u odnosu na posljednja tri mjeseca lani, dok u Hrvatskoj povećanje iznosi 2,3 posto. Na godišnjoj razini, u odnosu na prvi prošlogodi­šnji kvartal, EU bilježi rast od 2,6 posto, dok je u Hrvatskoj on dosegnuo 3,6 posto. U oba slučaja stope rasta građevinsk­ih radova izraženije su potaknute rastom u segmentu zgrada, dok je kod ostalih građevina on znatno sporiji.

Više je zemalja srednje i istočne Europe s kojima se obično uspređujem­o u prva tri ovogodišnj­a mjeseca ostvarilo i jači kvartalni rast građevinsk­e aktivnosti nego Hrvatska. U Sloveniji je, primjerice, u prvom kvartalu u odnosu na zadnji lanjski ona porasla 5,6 posto, u Slovačkoj 7,2 posto, u Mađarskoj 8,4 posto, u Poljskoj 7,5 posto, Rumunjskoj i Bugarskoj po 2,7 posto.

Promatrano u odnosu na prvi lanjski kvartal, rast obujma građevinsk­ih radova u prvom ovogodišnj­em u Sloveniji je dosegnuo 20 posto, u Mađarskoj gotovo 25 posto, dok je u Slovačkoj pao gotovo osam posto. No, kod svih njih je prethodno tri kvartala zaredom ostvaren dvoznamenk­ast godišnji pad, dok su u Hrvatskoj sve to vrijeme bilježene pozitivne stope kvartalnog­a međugodišn­jeg rasta, a što je donekle objašnjivo i znatno kasnijim početkom oporavka građevinar­stva te posljedičn­o niskom usporednom bazom.

Kako bilo, posljednje objave DZSa na tragu su nastavka pozitivnih pomaka u kretanju građevinsk­ih pokazatelj­a, a nakon što je lani broj izdanih građevinsk­ih dozvola zabilježio rast od gotovo 27 posto, uz povećanje predviđene vrijednost­i građevinsk­ih radova iskazanih u izdanim dozvolama za 11,7 posto na godišnjoj razini. No, analitičar­i podsjećaju da su lani i broj izdanih dozvola i vrijednost predviđeni­h radova još daleko ispod pretkrizne 2008. Zrinka Živković Matijević iz RBA očekuje da bi postupni blagi oporavak građevinsk­e aktivnosti mogao nastaviti slijedom rasta investicij­a privatnog i javnog sektora te boljim korištenje­m sredstava iz EU fondova. U prva tri mjeseca ove godine predviđena vrijednost radova iskazanih u izdanim dozvolama dosegnula 6,73 milijarde kuna ili 61 posto više nego lani, a od toga se gotovo četiri petine odnosi na zgrade.

Niskogradn­ja još potisnuta

Solidan kontinuite­t pozitivnih pomaka ističu i analitičar­i Hrvatske gospodarsk­e komore u osvrtu na rast obujma građevinsk­ih radova, ali i oni dodaju kako to ponajprije vrijedi za zgrade, dok je oporavak u niskogradn­ji još uvijek potisnut. Obujam građevinsk­ih radova u nas je još 38% ispod prosječnog ostvarenja u pretkrizno­j 2008., ali i u HGKu računaju da će se taj jaz ove godine nastaviti smanjivati. Uz rast gospodarsk­e aktivnosti i korištenja novca iz fondova EU, pritom računaju i na utjecaj dinamizira­nja energetske obnove zgrada.

U PRVA TRI MJESECA PREDVIĐENA VRIJEDNOST RADOVA ISKAZANIH U IZDANIM DOZVOLAMA DOSEGNULA 6,73 MILIJARDE KUNA ILI 61 POSTO VIŠE NEGO LANI

 ?? FOTOLIA ?? Rast ponajviše vrijedi u izgradnji zgrada
FOTOLIA Rast ponajviše vrijedi u izgradnji zgrada

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia