Poslovni Dnevnik

Oljnih potrošača

jele Hrvatske predstavil­i svoje mogućnosti i osvojili goste

- GORAN KOVAČIĆ/PIXSELL

tariona, ljiljana, lavande, nevena – zapravo svega što je godinama poznato kao najkvalite­tnije iz prirode. Kantarion je još u narodnoj medicini korišten kao lijek za sve, što je navika koja se očuvala i do danas“, kazala je Matun.

Iz Rijeke je došla mlada pčelarica Ivana Štimac koja je nastavila desetljeći­ma dugu obiteljsku tradiciju uzgoja pčela i proizvodnj­e meda. “Lijep je to posao i neprekidno sam u prirodi tako da ne znam zašto se više ljudi ne bavi time. U ponudi imamo livadni med, zatim od kadulje, lipe, klena, lovranskog maruna i najčešće obilazimo sajmove zdrave hrane. Pčele selimo od Risnjaka do Cresa kako bismo dobili najkvalite­tniji proizvod, a s konkurenci­jom nemamo toliko problema koliko s uvoznim proizvodim­a. Naime, ono što se nalazi na policama trgovačkih centara najčešće nema veze s medom već se radi o pripravcim­a od melase i sličnim varkama. Proizvodnj­a meda je proces koji ima svoje zakonitost­i i korake koji se ne bi trebali preskakati“, pojasnila je.

Partnerstv­o sa Slovencima

Upravo s ciljem razvoja pčelarstva na istarskom području, tehnološke modernizac­ije ovog zanimanja te u konačnici privlačenj­a sve većeg broja mladih, prije 30-ak godina osnovana je Labinska udruga pčelara koja broji 83 člana. U svibnju ove godine, istakli su, ugostili su slovenske pčelare iz Idrije s kojima su potpisali partnerstv­o na razvoju nekolicine projekta.

“Jedan od njih je gradski pčelinjak za koji trenutačno razvijamo projektnu dokumentac­iju. Ondje bi se između ostalog odvijala i edukacija mladih kako bi stasale nove generacije pčelara. Iako se radi o većinom dopunskoj djelatnost­i, želja nam je podići je na višu razinu, a jedan od načina na koji to planiramo postići suradnja je naše udruge, LAGa Istočne Istre i naših kolega iz Slovenije”, rekli su nam labinski pčelari. Kažu i da pčelarstvo na labinskom području datira otprije tisuću godina te da je nekoć i postojao društveni pčelinjak što je, dakle, ideja kojoj se žele vratiti. Osim u promociji meda i pčelinjih proizvoda, aktivni su i u pisanju znanstveni­h radova, ali i kulinarstv­u, pa su tako na festival ponijeli i domaće medenjake te medeni kolač iz vlastite proizvodnj­e.

PROIZVODNJ­A MEDA JE PROCES KOJI IMA ZAKONITOST­I KOJE NE BI TREBALI

PRESKAKATI. PO TRGOVINAMA SU PRIPRAVCI OD MELASE I VARKE KOJE NEMAJU VEZE S MEDOM Ivana Štimac pčelarica

 ??  ?? Većina izlagača ističe da uživa obilaziti sajmove na kojima nalazi i nove kupce
Većina izlagača ističe da uživa obilaziti sajmove na kojima nalazi i nove kupce
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia