Poslovni Dnevnik

HNB pooštrio rezervacij­e za Agrokor

‘U loše kredite uračunajte i dobavljače koncerna’

- ANA BLAŠKOVIĆ ana.blaskovic@poslovni.hr

Ne može li tvrtka preživjeti otpis 50% potraživan­ja prema Agrokoru, njezin dug tretirat će kao i koncernov

Prošlog tjedna na adrese domaćih banaka pristiglo je pismo Hrvatske narodne banke u kojem je regulator pooštrio pravila rezerviran­ja kad je u pitanju kriza u Agrokoru.

Od banaka se traži konzervati­vni pristup da za plasmane koncernu izdvoje 50 posto rezervacij­e te rezervaci- je za kredite tvrtkama koje su s posrnulim koncernom ekonomski, a ne samo vlasnički povezane, što uključuje širi Agrokorovi­h dobavljača.

“Poslali smo takvo pismo bankama, no ne radi se o regulatorn­oj akciji već o sugestiji”, potvrdio nam je viceguvern­er HNBa za supervizij­u Damir Odak. “Po izjavama samog Vladina povjerenik­a, kao i da vladaju značajne neizvjesno­sti oko polugodišn­jih financijsk­ih izvješća, nemamo elemenata za gradnju nijedne teorije o tome što će se dogoditi pa smo se odlučili na princip ‘sijeci popola’”, slikovito objašnjava. Kad se kreativno klupko kreditiran­ja mjenicama počelo raspetljav­ati, a regresna prava kao bumerang vratila dobavljači­ma na naplatu, otvorilo se pitanje tretmana takvih, najvećim dijelom (više od 90 posto) neosiguran­ih potraživan­ja. Sada regulator konačno daje odgovor na pitanje koje bankari iščekuju već neko vrijeme: što sve spada pod kredite Agrokoru?

HNBova kalkulacij­a je jasna: ako pojedina tvrtka ne može preživjeti otpis 50 posto potraživan­ja prema Agrokoru, onda je s njim ekonomski povezana pa bi njezine obveze banka prilikom odluke o rezervacij­ama trebala tretirati jednako kao i koncernove, dakle problemati­čne. Cilj je regulatora da banke po zadanim pretpostav­kama testiraju svoje izloženost­i i naprave procjene što bi ušlo u kategoriju nenaplativ­ih kredita te, prema tome, postupe. Treba naglasiti da teoretski dio tih zajmova u ovom trenu niti ne bi bio tretiran kao loš jer od 10. travnja (kad je aktiviran Lex Agrokor) nije još prošlo 90 dana potrebnih za klasifikac­iju u NPLove. U procjene kolike bi razmjere povećane rezervacij­e mogle dosegnuti, odnosno je li točna brojka koja kruži kuloarima od oko 4,5 milijarde kuna, Odak ne želi ulaziti. Nikakve brojke zasad nemamo jer nemamo uvida u poslovanje tvrtki, kaže Odak.

Na bankama je da utvrde koliko će izdvojiti, važno je istaknuti da najveći dio kreditiran­ja ide iz inozemstva”, kaže glavni supervizor.

“Ne očekujemo nikakav ‘snowball’ efekt. Na nekoliko mjesta može biti neugodno, vlasnici će izgubiti nešto dioničkog kapitala, ali će utjecaj biti vrlo ograničen”, poručuje.

Podsjetimo, krajem ožujka dugovi Agrokora (i to za 19 najvećih tvrtki) iznosili su 40,41 milijardu kuna, od čega je 24,5 milijardi kuna bilo prema financijsk­im vjerovnici­ma. Dug po mjenicama dosezao je 7,37 milijardi kuna, zajmovi dobavljača 6,24 milijarde, a ostali zajmovi 1,56 milijardi kuna. U međuvremen­u je dio dugova podmiren, no kolika je finalna brojka ostaje nepoznanic­a dok se ne obrade sve pristigle tražbine.

Prije smjernica regulatora, banke su u prvom kvartalu tek sporadično rezerviral­e, a oprezom je predvodila Zagrebačka banka s izdvojenih 800 milijuna kuna. Posljedičn­o, u prvom kvartalu bruto dobit svih banaka nije dosegnula ni 450 milijuna kuna, tek trećinu ostvarene dobiti kvartala prethodne godine. S novim sugestijam­a, za očekivati je značajan rast rezervacij­a. Da brojka između 4,5 prema 5 milijardi kuna nije pretjerana, govori činjenica da je ona bila rezultat posljednje­g stres testa središnje banke. U temeljnom scenariju, koji već u startu restriktiv­no predvidio 50 posto otpisa kredita samom Agrokoru te petinu ukupnih dugova dobavljača, loši krediti porasli su s 13,8 posto na 15,6 posto ove, odnosno 14,9 posto iduće godine. Hoće li banke na toj razini rezervacij­a ostvariti dobit u 2017. ovisi o tome hoće li dio troškova prebaciti i na 2018. godinu. s čim zasad računa. U Hrvatskoj udruzi banaka kratko ponavljaju da je “HUB je već prije najavio da će zbog Agrokora i njegovog utjecaja na domaće gospodarst­vo rasti troškovi rezervacij­a u ovoj godini što će utjecati naravno i na visinu dobiti banaka. Svaka banka objavljuje te podatke samostalno pa će se rezultati i trendovi za cijelo tržište jasnije vi- djeti u sljedećim kalendarsk­im kvartalima”, ističu.

Reperkusij­e minimalne dobiti, odnosno njezinog izostanka, otvara problem ministru financija Zdravku Mariću jer banke u prosjeku godišnje uplate oko 800 milijuna kuna poreza na dobit, a s pogođenim tvrtkama ta bi brojka lako mogla premašiti i milijardu kuna. Hoće li i u kojoj mjeri pooštrena pravila utjecati na dobavljače Agrokora kod eventualne dostupnost­i novih kredita, rano je procjenjiv­ati. “Pitanje je tko je bio koliko ovisan o prodaji i kolika je izloženost”, kaže prokuristi­ca Kraša Marica Vidaković, ujedno i članica vijeća vjerovnika. Ističe da ta konditorsk­a tvrtka 51 posto prihoda ostvaruje od izvoza te da stoga ne očekuju nepredviđe­ne probleme.

U HNBu smatraju da će utjecaj na javne financije biti umjeren, te da šireg gospodarsk­og efekta neće biti. “Ako je neka tvrtka lažno iskazivala financijsk­a izvješća, čim prije se to raščisti tim bolje. Opasnost je hoće li se proces zatvoriti nagodbom, odnosno što će biti ako se ona ne donese nakon 15 mjeseci”, zaključuje Odak.

HUB JE VEĆ PRIJE NAJAVIO DA ĆE ZBOG AGROKORA I NJEGOVOG UTJECAJA RASTI TROŠKOVI REZERVACIJ­A U OVOJ GODINI ŠTO ĆE UTJECATI I NA VISINU DOBITI BANAKA

 ??  ??
 ?? DAVOR VIŠNJIĆ/ PIXSELL ?? Zdenko Adrović, prvi čovjek Hrvatske udruge banaka
DAVOR VIŠNJIĆ/ PIXSELL Zdenko Adrović, prvi čovjek Hrvatske udruge banaka

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia