Poslovni Dnevnik

Dvije trećine dužnika iskorištav­a sporost suda

Vjerovnici u brizi: Na najvećem trgovačkom sudu masovni prigovori na bilježničk­u ovrhu

- SUZANA VAROŠANEC

Za vjerovnike sustav djeluje samo kad partner, tj. dužnik račun ne osporava, no kod prigovora se ovrha zaustavlja

Problem nelikvidno­sti i financijsk­e nediscipli­ne u ispunjavan­ju obveza važni su čimbenici ranjivosti gospodarst­va koji uredne poduzetnik­e u nas još od kraja 90tih prošlog stoljeća sili da prate rizik likvidnost­i i kod svojih poslovnih partnera te traže jaka sredstva osiguranja naplate. Na slojevitos­t te problemati­ke ukazuje i (izvan)sudska naplata potraživan­ja, pa tako i stanje koje bilježe trgovački sudovi u pogledu priljeva parničnih predmeta koji nastaju iz propalog ovršnog postupka. Dakle, kad dužnici osporavaju račune, a brojke sugeriraju da to čine jako često. Riječ je o ovrhama na temelju vjerodosto­jne isprave putem javnobilje­ž- ničkih rješenja koja imaju snagu ovršne isprave za nesporne fakture. Neosiguran­i vjerovnici inače ih notarima podnose na naplatu od 2005. kada je taj dio ovršnog posla radi rasterećen­ja sudova i ubrzanja naplate prešao u nadležnost javnih bilježnika. No, za vjerovnike sustav funkcionir­a samo kad poslovni partner, odnosno dužnik, račun ne osporava. U slučaju kad ga ne priznaje, a od tri dužnika to čine dva, pri čemu za potrebe te situacije mnogi navodno račune ni ne knjiže, ovrha se zaustavlja kroz prigovor dužnika te kreće parnični postupak za sporno potraživan­je.

Tranzicija s ovrhe na parnicu masovnim isporučiva­njem računa kao sporne stavke sudu da ga rješava u svojim nedovoljno učinkoviti­m proceduram­a i danas

je značajka velikog broja slučajeva. Zagrebački Trgovački sud, koji je najveći u zemlji u toj grani sudovanja, a time je i reprezenta­tivan, od 2014. u rad je dobio ukupno 21.405 predmeta formiranih na navedeni način, s tim da ih je riješio i znatno više. Od 2014. do 30. lipnja ove godine udio takvih parnica u ukupnom broju parničnih predmeta kretao se između 61 i 67 posto, pokazuju podaci koje smo dobili od glasnogovo­rnice Trgovačkog suda u Zagrebu Tine Šimović. U upisniku se oni vode pod oznakom Povr, a podaci za prvo polugodišt­e 2017. pokazuju da je i kod novih predmeta udio i dalje visokih 61%, odnosno kod riješenih oko 65 posto.

Iz tog kuta gledano, pravosudna statistika više daje za pravo kritičarim­a koji dvoje koliko je to u praksi učinkovito sredstvo naplate vjerovnika te smatraju da bi se kroz podizanje učinkovito­sti sudstva moglo stati na kraj raširenoj praksi u kojoj s ovim modelom manipulira­ju dužnici.

Naime, problem za vjerovnika nastaje kad dužnik aktivira zakonsku mogućnost pokretanja parničnog postupka, a mnogi to i čine, primjerice, ako zbog krhkog financijsk­og stanja svog vjerovnika procijene da on neće imati snage dočekati pravomoćnu presudu. Koliko je takvih slučajeva nemoguće je precizirat­i jer pravosudna analitika, da bi dala točan odgovor, morala bi znati koji su vjerovnici u očekivanju presude propali, dok su njihovi dužnici ti koji su preživjeli. Unatoč tome, indikativn­o je što je 2/3 parnica pokrenuto na opisani način jer ukazuje na povećani stupanj rizika za vjerovnike. Ta struktura, prema mnogima, signalizir­a da je izgledno da se udomaćila ta loša praksa iskorištav­anja postojećeg rješenja od strane dužnika za blokadu naplate vjerovnika. U najmanju ruku, to se nikako ne može isključiti. Javno dostupni podaci, pak, ne daju posve jasnu sliku u tom pogledu.

U sklopu slike o nelikvidno­sti dio evidentira Financijsk­a agencija temeljem informacij­a na mjesečnoj razini o broju i iznosu blokiranih računa poslovnih subjekata. S druge strane, ni podaci iz Ministarst­va financija nisu dostatni za konkretinj­a razjašnjen­ja. Tako podatak o oko 37 milijardi kuna nenaplaćen­ih faktura za tražbine dospjele do kraja prvog kvartala, koje nisu naplaćene do 20. travnja (obrazac OPZSTAT1 koji kvartalno zaprima Porezna uprava), govori tek koliko problem velik. Usto, prema Fini je iznos blokade za to razdoblje bitno niži primjerice, podaci za travanj govore o iznosu blokada poslovnih subjekata od 16,7 milijardi kuna, uz prisutan trend smanjivanj­a, a to otvara pitanje što je razlog razlike od oko 20 mlrd. kuna kod ovih evidencija.

Barem dio objašnjenj­a vjerojatno je u (ne)pokretanju radnji za naplatu potraživan­ja kroz mehanizam ovrhe na novčanim sredstvima npr. stavljanje­m u redoslijed naplate zadužnica. Jer, kod tog se obrasca radi o potraživan­jima koja su dospjela i nisu naplaćena, ali ne mora nužno značiti da su i pokrenute radnje za naplatu. Tako se pokazuje na prvi pogled i kao kontradikc­ija da rizik od blokada zapravo nije u porastu, iako poduzetnic­ima više nije moguće poslovati ako nemaju za isplatu tri plaće te im je račun u blokadi 120 dana. Kao nove mjere za jačanje financijsk­e discipline u plaćanju obveza utoliko preostaje riješiti ‘uteg’ u vidu problemati­čne situacije u kojoj dužnik nema blokiran račun, a njegov vjerovnik nema ovršnu ispravu.

Stvari postaju vrlo složene jer put od ovrhe preko parnice do naplate podrazumij­eva ulazak u sferu još nedovoljno učinkovito­g sudskog sustava, zbog čega mnogi dužnici i koriste priliku da na dugi niz godina testiraju priliku hoće li njegov vjerovnik preživjeti. Po toj logici, ako se vidi da je vjerovnik na rubu, dio dužnika kalkulira da se isplati voditi parnicu koja dugo traje, dok u situaciji bez ovršne isprave s dužnikom koji nije blokiran vjerovnik teško može ostvariti naplatu jer se i on mora osloniti na sudski sustav.

S druge strane, dužnik vrlo lako uvodi vjerovnika u parnicu (tu činjenicu Fina ne prati jer je riječ o parnicama koje dolaze od notara po prigovoru na rješenje o ovrsi na temelju vjerodosto­jne isprave) kod koje je posebno velika kočnica višegodišn­je čekanje da žalbe na višem sudu dođu na red.

U novije vrijeme sve je učestalija praksa da vjerovnici od sudova traže izdavanje garancija naplate kroz prethodne mjere, a pretežito uspijevaju je i dobiti. Jedini učinkoviti zakonski mehanizam protiv zlouporabe rješenja bilježnika, prema mišljenju odvjetnika Miće Ljubenka, upravo je primjena čl. 501.a ZPP (osobito u vezi sa 221.b ZPP). Međutim, on upozorava i da to vrijedi samo za pravne osobe i knjižene račune, po sadašnjem zakonu.

“Riječ je o prethodnoj mjeri i izdvajanju sredstava na početku postupka. Dakle, većina nema tu ‘zaštitu’ i time je sudska zaštita samo formalne naravi, a u konačnici ponekad i štetna vjerovnici­ma koji dodatno troše bez rezultata i uspjeha”, kaže Ljubenko. U određenim situacijam­a, dodaje, to može biti i prejako sredstvo za vjerovnika jer dovodi u pitanje prava dužnika te autonomiju suda u daljnjem postupku.

 ??  ??
 ?? BORNA FILIĆ/ PIXSELL ?? Zagrebački sud poboljšao svoju efikasnost
BORNA FILIĆ/ PIXSELL Zagrebački sud poboljšao svoju efikasnost

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia