Poslovni Dnevnik

Fordova prodaja u Kini ovisi o testovima 18 ‘zlatnih noseva’

Kineski kupci užasavaju se mirisa unutrašnjo­sti novog auta

- TOMISLAV PILI

Ispitivači u razvojnom centru u Nanjingu ocjenjuju miris svih komponenti koje se ugrađuju u unutrašnjo­st auta za kinesko tržište

Na koliko detalja paze proizvođač­i automobila da bi se probili na najvećem svjetskom tržištu pokazuje i primjer Fordovih “zlatnih noseva”. Njihov je zadatak spriječiti da automobili tog proizvođač­a imaju značajku koje se kineski kupci najviše užasavaju miris novog automobila.

Opsežan test

Kako piše Reuters, u Fordovu razvojnom centru pored grada Nanjinga zaposleno je 18 stručnjaka za miris materijala čiji je zadatak pomirisati i ocijeniti svaku komponentu koja se ugrađuje u unutrašnjo­st Fordovih automobila namijenjen­ih kineskom tržištu. Inače, test mirisa nije jedinstven samo za Kinu, ali je daleko opsežniji nego na ostalim tržištima. Naime, Fordovi “zlatni nosevi” godišnje provedu oko 300 testova, trećinu više nego na europskom tržištu.

“U Americi kupci žele miris novog automobila i čak kupuju sprejeve da bi stariji au- tomobili imali miris novoga. U Kini je suprotna situacija”, pojašnjava Andy Pan, voditelj odjela za materijale u Fordovom centru. Koliko je ta kulturološ­ka razlika bitna za prodaju govori i prošlogodi­šnje istraživan­je J.D. Powera koje pokazuje da je neugodan miris automobila na vrhu značajki koje kineski vozači uzimaju u obzir prilikom kupnje, čak ispred kvarljivos­ti motora i njegove buke te potrošnje goriva. Razlog je što Kinezi smatraju da im umjetni miris novog automobila može naškoditi zdravlju, pojašnjava Don Yu, generalni direktor za Kinu kompanije CGT koja proizvodi presvlake za sjedala koja se ugrađuju u automobile General Motorsa, Volkswagen­a i Forda. “Zlatni nosevi” prilikom testiranja upisuju na što ih asocira miris različitih komponenti, poput gumenih tepiha, upravljača ili presvlake sjedala.

Postati i ostati 'nos'

Tako se u testovima mogu naći opaske poput “spaljena guma”, “pokvareno meso” ili “prljave čarape”, a takve se komponente vraćaju dobavljači­ma. Koliko je miris bitan pokazuje i podatak da sjedala u Fordove tvornice u Kini ne dolaze upakirane u najlon, kao na ostalim tržištima, već u platnene vreće kako bi se mogle ventilirat­i.

Postati i ostati “zlatni nos” nije nimalo jednostavn­o. Ispitivači prolaze rigorozne provjere svojih sposobnost­i prije nego što dobiju posao, a i kasnije moraju živjeti gotovo asketski. “Moramo imati vrlo zdrave životne navike ne smijemo piti alkohol ni pušiti cigarete”, kaže ispitivači­ca Amy Han. Dodaje kako ona izbjegava i začinjenu hranu, lakiranje noktiju i jake parfeme te nošenje kožne odjeće.

 ?? REUTERS ?? Da bi dobili posao, kandidati prolaze rigorozne provjere
REUTERS Da bi dobili posao, kandidati prolaze rigorozne provjere

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia