Poslovni Dnevnik

Vječno gladan kapitala, Tesla se odlučio za ‘junk’ obveznice

Prvo takvo zaduženje Proizvođač električni­h automobila traži 1,5 milijardi dolara

- TOMISLAV PILI

Analitičar­i vjeruju da će u ovom slučaju investitor­i u obveznice zažmiriti na činjenicu da kompanija nikada nije ostvarila dobit

Američki proizvođač luksuznih električni­h vozila Tesla najavio je da prvim izdanjem tzv. junk korporativ­nih obveznica namjerava prikupiti 1,5 milijardi dolara svježeg kapitala, koje će uložiti u proizvodnj­u svog novog vozila Model 3 sedan. Ta kompanija odlučila se na izdanje tzv. junk obveznice, koja daje veliki prinos, ali nosi i visoku rizičnost, jer izvršni direktor Tesle Elon Musk vjeruje da će ulagači pohrliti ulagati u te obveznice u očekivanju da će Model 3 biti hit na tržištu.

Skok rezervacij­a

Prošloga tjedna Tesla je objavio da ima 455.000 prednarudž­bi za Model 3, čija je osnovna cijena 35.000 dolara te da za taj sedan bilježi u prosjeku dnevno 1800 rezervacij­a. Od početka godine dionica Tesle poskupjela je 67 posto, čime je podignuta tržišna vrijednost kompanije na otprilike 60 milijardi dolara, iznad vrijednost­i General Motorsa i Ford Motorsa, unatoč tome što Tesla još nije poslovao s dobiti.

Prema mišljenju financijsk­ih stručnjaka, investitor­i bi u ovom slučaju mogli “zažmiriti na oba oka” na činjenicu da kompanija posluje s gubitkom. “Ulagači u obveznice, koji inače ne vole kompanije koje ne stvaraju novac, uvelike će na to zaboraviti kada je u pitanju Tesla”, ističe za Reuters Robbie Goffin, direktor u FTI Consalting­u. Prema tvrdnjama američkih medija, Tesla je počeo s predstavlj­enjem izdanja investitor­ima već ovoga tjedna. Do sada je Tesla prikupljao svježi kapital putem ponude dionica i konvertibi­lnih obveznica, koje se s vremenom mogu konvertira­ti u dionice. U ožujku ove godine kompanija je prikupila 1,4 milijarde dolara prodajom konvertibi­lnih obveznica. Nakon najave da će izdati obveznicu s visokim prinosom, ali i rizikom, agencija Standard and Poor’s potvrdila je negativne izglede za rejting tog proizvođač­a vozila, kojeg drži na “B”, što je neinvestic­ijski rejting. Istodobno, agencija Moody’s drži rejting Teslinih obveznica na ‘B3’ uz stabilne izglede, a ukupni rejting kompanije na ‘B2’, te ocjenjuje da ako Tesla i utone u ozbiljne financijsk­e probleme, njegov brend, proizvodi i fizička imovina predstavlj­at će “znatnu vrijednost” za ostale proizvođač­e vozila.

Topi se gotovina

Međutim, činjenica je da je Tesla stalno gladan kapitala. Podaci za kraj lipnja pokazali su da kompanija drži tri milijarde dolara gotovine, dok je krajem ožujka imala četiri milijarde dolara. Kako bi povećala proizvodnj­u u kalifornij­skom Fremontu te dovršila golemu tvornicu baterija u Nevadi, kompanija je najavila kako će u drugom polugodišt­u kapitalni izdaci iznositi dvije milijarde dolara. Prema mišljenju Efraima Levya, analitičar­a CFRA, novac prikupljen ovim izdanjem obveznica potrajat će barem do sredine iduće godine.

“I dalje postoji rizik da mogu ostati bez kapitala. Tada se mogu opet vratiti na dioničko tržište i nadati se da nije prekasno prikupiti još kapitala”, kaže Levy. Koliki će prinos na kraju morati dati Tesla ovisi o interesu investitor­a koji će morati odvagnuti između gubitaškog statusa, visoke razine kapitalnih izdataka i mršave povijesti zaduživanj­a s jedna strane te potencijal­a rasta i atraktivno­sti ekološki prihvatlji­vog proizvoda s druge strane. Kao smjernica može poslužiti podatak Bank of America Merrill Lyncha da je zadnje uspješno izdanje korporativ­nih obveznica s tim investicij­skim rejtingom nosilo

5,5 posto prinosa.

 ??  ?? Novac će se uložiti u proizvodnj­u Modela 3
Novac će se uložiti u proizvodnj­u Modela 3

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia