Poslovni Dnevnik

U trgovinsko­j su razmjeni s Kinom rijetki ‘u plusu’

Opskrbljiv­ači Specifični­m robama države hrane i sebe i najvećeg izvoznika

- SERGEJ NOVOSEL VUČKOVIĆ

Države imaju suficit s Kinom zahvaljuju­ći proizvodim­a nužnima za kineski rast - elektrokom­ponente, gorivo...

Južna Koreja, Švicarska, Australija, Brazil...zemlje različitih veličina i gospodarsk­e snage, toliko su međusobno udaljene, no vezuje ih ista značajka u vanjskotrg­ovinskoj razmjeni s Kinom su na dobitku i u nju više izvoze nego što uvoze. Štoviše, bilanca s Kinom, inače najvećim svjetskim izvoznikom, u izrazitom im je suficitu zahvaljuju­ći proizvodim­a i robama za kojima u Pekingu i okolici vlada enormna potražnja jer ih ondje ima malo ili gotovo ništa.

Samo 40ak zemalja svijeta može se pohvaliti činjenicom da Kinezima više prodaju nego od njih kupuju, a različi- tost resursa kojima ih opskrbljuj­u govori ne samo o tome što je najvećoj azijskoj državi potrebno za rast koji neprestano treba hraniti, već i gdje je ta ekonomija ipak ‘tanka’.

Tajvan se ne broji

Južna Koreja je, tako, prema analizi Bloomberga, kao predvodnik ove liste povlašteni­h zemalja, a ogromnih 72,2 milijarde dolara plusa u 2016. najviše zahvaljuje strojevima i elektronic­i, poput poluvodiča kakvih u Kini nedostaje, a isto prolazi i Malezija, peta na ljestvici; Švicarska je druga, s 27,5 milijardi stvorenih od izvoza, kako se navodi, proizvoda različitih namjena - lijekova, kemikalija, preciznih instrumena­ta i satova. Australiji je ponajviše izvoz minerala, uglavnom željezne rudače, donio lani suficit s Kinom od 23 milijarde dolara. Brazilci, pak, od Kine najbolje zarađuju prodajući povrće, ali i soju, sojino ulje i šećer, a afrička Angola i arapski Oman hrane je gorivom, nužnim za funkcionir­anje prometa i održavanje stabilnih trgovinski­h tijekova. Od toga im je u 2016. ‘kapnuo’ vanjskotrg­ovinski višak od 12,5 odnosno 10,8 miliijardi dolara.

“Uvoz najvećega svjetskog izvoznika pokazuje kako njene slabije industrije podupiru ostale ekonomije, za koje postaje opasno nađu li se u teritorija­lnom sporu ili geopolitič­kim napetostim­a s jednim od svojih najvećih kupaca”, navode s Bloomberga. Sugeriraju kako bi navedeni rezultati bili drugačiji da su Svjetska banka i MMF na listu uvrstili Tajvan, koji s Kinom ima svojevrsta­n odnos toplohladn­o, upravo zbog političkih peripetija. Tajvan naime, ima s velikim susjedom koji ga ne priznaje kao samostalnu državu, suficit od 67 milijardi dolara, čime bi bio tik ispod Južne Koreje.

Korejanci i Malezijci, koliko god se zbog pozitivne bilance činili čvrstima, u odnosima s Kinezima ipak su ranjiviji od, primjerice, Japanaca i Vijetnamac­a, koji nisu u ni Top15 u pogledu trgovinsko­g viška ostvarenog s Kinom. Tome je tako jer, zapažaju istraživač­i na Bloombergu, poluvodiči i slične elektronič­ke komponente uvezene iz Kine i Malezije služe tek kao dijelovi opreme za sastavljan­je i sklapanje uređaja

u kineskim tvornicama. “Oko 80 posto korejskog izvoza u Kinu su tzv. posredničk­a dobra, kakva ljudi u svakodnevn­ici ne vide i ne osjete od njih osobni boljitak”, upozorava Yang Pyeongseob, viši znanstveni suradnik s Korejskog instituta za međunarodn­e ekonomske politike u Pekingu.

Globalni lanci dobave

Ističe se da je iPhone, kao popularna tehnološka naprava, pravi primjer ‘ekosustava’ koji odražava globalni doseg lanaca dobave. Sastavlja se u Kini, od dijelova različite vrijednost­i i cijene, koji se ondje uvoze iz različitih izvora i zemalja, od Južne Koreje i SADa, do Japana i Tajvana te Njemačke kao najjačeg europskoga gospodarst­va, koje Kinu ‘šiša’ s 8,9 milijardi dolara viška.

 ??  ??
 ?? FOTOLIA ?? Kina je ovisna o nafti i poluvodiči­ma iz uvoza
FOTOLIA Kina je ovisna o nafti i poluvodiči­ma iz uvoza
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia