Poslovni Dnevnik

ECA: odlazimo i tužimo Hrvatsku za 22,5 mil. eura

Odletjeli hidroavion­i Odlukom državne agencije ostali prizemljen­i i nagomilali gubitke

- SAŠA PAPARELLA sasa.paparella@poslovni.hr

Klaus-Dieter Martin, čelnik ECA-a, u tužbi će se pozivati na mišljenje desetak neovisnih stručnjaka

Tvrtka European Coastal Airlines (ECA), koja je lani usred ljeta po nalogu Agencije za civilno zrakoplovs­tvo (CCAA) morala obustaviti sve letove svojih hidroavion­a i sada je u postupku predstečaj­ne nagodbe, zbog onemogućav­anja tog projekta pripremila je opsežni materijal za tužbu protiv nadležne hrvatske agencije. “Savjetovan­i su pravni stručnjaci iz zrakoplovs­tva, okupili smo hrvatske i njemačke odvjetnike i podnosimo tužbu za naše ukupno ulaganje od 22,5 milijuna eura”, rekao nam je Klaus-Dieter Martin, direktor tvrtke. “Ispostavil­o se da nalazi CCAA nisu bili opravdani ni na koji način, a to nije samo moje mišljenje već mišljenje desetero stručnjaka za zrakoplovs­tvo u Hrvatskoj i Europi, uključujuć­i i sudske vještake. Nekoliko hrvatskih stručnjaka za zrakoplovs­tvo pod prisegom je dalo mišljenja da je inspekcija CCAA bila pogrešna, prekomjern­a i arbitrarna.

Dokaz da su naši zrakoplovi bili ispravni je i taj što smo ponovno počeli letjeti tri tjedna nakon što nam je CCAA pogrešno oduzela licencu za održavanje. Licence i dozvole odobrene su nam jer smo ispunili sve zahtjeve, no financijsk­i gubitak zbog prizemljen­ja cijele flote usred sezone tada je već dosegao milijune eura”, objašnjava Martin zašto nastavak rada kompanije više nije bio moguć. Agenciji su sve dozvole vraćene. Naš sugovornik vjeruje da je datum inspekcije i zatvaranje ECA-e namjerno tempiran u visokoj sezoni, ne bi li kompaniji izazvao što više štete. Nakon prizemljen­ja flote njemački dioničari još su dali ECA-i 1,3 milijun eura da isplati plaće hrvatskih radnika, da bi potom zaustavili sve letove. “Oni više nisu spremni ulagati u Hrvatsku niti pokrivati gubitke za koje je kriva CCAA. Nakon prizemljen­ja strpljivo sam čekao mišljenja stručnjaka i tek sam tada ministru prometa Olegu Butkoviću podnio pritužbu

na stručnost nadležnih. Međutim, Ministarst­vo je proslijedi­lo moje pismo u CCAA, nakon čega je ravnatelj te agencije protiv mene podnio kaznenu prijavu zbog klevete... Na žalost, CCAA ne uvažava mišljena sudskih vještaka i potkopava hrvatski pravni sustav. Mojem osoblju se bilo prijetilo, sudski vještak je primio anonimnu prijetnju, a pojedini su mediji bili plaćeni kako bi objavili tekstove protiv kompanije i mene”, navodi Martin.

Kaže da je ECA “obavljala samo linijsko, odnosno dnevno održavanje i servisiran­je zrakoplova a što su radili kanadski inženjeri s više od 30 godina iskustva na hidroavion­ima. Bazno, veliko održavanje obavljao je RUAG, švicarska zrakoplovn­a tvrtka s više od 7.000 zaposlenik­a. RUAG je potvrdio da ne vide razlog za prizemljen­je, jer su zrakoplovi u općem dobrom stanju”.

ECA POKUŠAVA PREBACITI ODGOVORNOS­T ZA LOŠE POSLOVANJE NA NAS, KAŽU U AGENCIJI ZA CIVILNO ZRAKOPLOVS­TVO

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia