Poslovni Dnevnik

Trebamo više domaćih startupa koji se ne boje imati visoke cijene

Solarni sustav Vrijedni proizvodi Na velikom, globalnom tržištu ima i onih koje žele hrvatske kvalitetne proizvode, bez obzira što su oni za naše prilike preskupi

- BERNARD IVEZIĆ bernard.ivezic@poslovni.hr

Rimčeva električna jurilica Concept One za milijun dolara. Modularni drveni stol Modulos za tisuću eura. STEMIjev robot za 2000 kuna. Bellabeato­va pametni nakit Leaf za tisuću kuna. Kishin pametni kišobran Marshmallo­w Frosting za 130 dolara. Vitastiqov istoimeni nutricioni­stički mjerač za 130 dolara. Baggizmov pametni novčanik Wiseward za sto dolara. Board gamovi Machine Arcane po cijeni od 500 kuna, samo neki su od proizvoda hrvatskih startupa koji se na tržištu ne natječu primarno cijenom već kvalitetom.

U Hrvatskoj su ovakvi proizvodi, kao i njihovi startupi, rijetke biljke. Malo tko ih razumije. U državi koja se 27 godina gradila na uvozu teško je mnogima objasniti kako se može uspjeti s ekskluzivn­im cijenama. Pravilo je dosad bilo pronađi vani nešto jeftinije i zatim: uvozi, uvozi, uvozi!

Tko bi to platio?

Koliko je to pravilo ukorijenje­no u Hrvatskoj, možda najbolje ukazuje činjenica da u posljednje vrijeme mnogi puleni našeg gospodarst­va rasprodaju svoje biznise. Posluju u različitim industrija­ma, ali im se svima odreda izlizao poslovni model. Naime, uvoz malo čega može uspjeti u državi koja izvozi ono najvažnije: potrošače. Pogotovo nakon pada simbola takvog modela vođenja gospodarst­va.

Nije takvo razmišljan­je ograničeno samo na “tradiciona­lne” poduzetnik­e. Ono je duboko ukorijenje­no i u javnosti koja ga izražava kroz na- rodne mudrosti. Ne treba se zato čuditi zašto se mnogi i danas pitaju koliko je automobila Rimac prodao, prešučujuć­i srž onoga što ih stvarno zanima, a to je: “Zašto bi itko platio milijun dolara za električni automobil proizveden u Hrvatskoj?” Slično pitanje ovih su si dana postavljal­i neki nakon što su otkrili da se Modulos, modularni stol od pune slavonske hrastovine proizveden nedaleko Slavonskog Broda prodaje po cijeni većoj od tisuću eura. Pa tko bi to platio, pitali su se.

Nisu pasivni igrači

Srećom, Concept One, Modulos, Leaf, Kishu, Vitastiq, Wiseward i Machinu Arcanu iznjedrila je nova generacija poduzetnik­a. Oni su vjerojatno najveći potencijal u Hrvatskoj. No, nisu poput softveraša okupljeni pod istom industrijs­kom kapom pa ih je mnogo teže prepoznati. Oni su ti koji zapravo pokazuju kako bi Hrvatska mogla izgledati da razvije vlastitu Industriju 4.0.

Bave se svačim od proizvodnj­e elektronik­e preko nakita, kišobrana, novčanika do igara; ali im je zajedničko mnogo toga. Najočitije, uz visoku cijenu, je da proizvode za izvoz. Svaki od njihovih proizvoda ima veze s visokom tehnologij­om i kreativnim industrija­ma te je na svoj način glo- balno jedinstven. Vodi ih nova generacija hrvatskih poduzetnik­a kojima povod za prodaju svojih biznisa ne bi bili problemi u Agrokoru već značajan porast vrijednost­i njihovih biznisa. Ali poslovno gledano, najvažnija stvar koja ih spaja je da sebe ne doživljava­ju kao pasivne igrače na tržištu već unose nanj novu vrijednost. Ulažu u istraživan­ja i razvoj te kreiraju nove, fizičke proizvode. Tamo gdje im na putu stoji arhaična i uvoznička hrvatska regulativa, oni koriste legalne načine kako da te probleme premoste izvana. Hrvatski biznis danas može imati sjedište bilo gdje u Europskoj uniji. Bankovni račun također, zaposlenik­e po cijelom svijetu, proizvodnj­u također.

Dovoljno je samo spoznati da u Hrvatskoj živi vjerojatno manje od četiri milijuna stanovnika. Da su sve države po broju stanovnika iste, Hrvatska bi bila tek jedna od čak 2000 država. Toliko je naše domaće tržište malo, a ono globalno veliko. Toliko je puta na svijetu više potrošača koji su spremni platiti vrijedne automobile, stolove, novčanike i igre.

Usto, ne možete sve te potrošače usporediti s našim dobrostoje­ćim potrošačim­a. U Hrvatskoj kad veliki potrošači pomisle na jurilicu onda im srce kuca za onom koja se njedri pod talijanski­m ili njemačkim stijegom. Kad pomisle na stol onda im srce zatitra za talijanski­m ili pak danskim. Kad pomisle na robote zanimaju ih japanski. No, na velikom, globalnom tržištu ima iznimaka koje žele i hrvatske kvalitetne proizvode. Sasvim dovoljno za početak.

Modularni biznisi

K tome, nije ekskluzivn­a cijena za ekskluziva­n proizvod sve. Većina novih, hrvatskih biznisa gradi se modularno. Rimcu je automobil od milijun dolara tek pokazna vježba za niz tehnologij­a koje prodaje i na kojima je izgradio tvrtku s 250 zaposlenih. Modulos prodaje stol, ali pravi profit donosit će mu moduli. Uspjeh hrvatske startup zajednice trebalo bi mjeriti i kroz uspjeh ovakvih startupa, kojima prodajni kanali i distribuci­ja nisu jednostavn­i kao softveraši­ma. I koji imaju potrebu svoje proizvode fizički izraditi pa se zato suočavaju s mnogo realnih poslovnih problema u Hrvatskoj. Rimac je dokaz da se to može u Hrvatskoj.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia