Poslovni Dnevnik

MINISTRI POLJOPRIVR­EDE JURE U IZRAEL, ALI I DALJE NAVODNJAVA­MO SAMO 1,3% ZEMLJIŠTA

Cyber farmer Edukacija U Izraelu su na upoznavanj­u s navodnjava­njem, a na račun poreznih obveznika, bili Petar Čobanković, Božidar Pankretić, Tihomir Jakovina, te nedavno i aktualni ministar Tomislav Tolušić, i samo nije stigao bivši ministar Davor Romić,

- MIROSLAV KUSKUNOVIĆ miroslav.kuskunovic@vecernji.net

Gotovo svi ministri poljoprivr­ede u posljednji­h su 20-tak godina na početku mandata boravili barem nekoliko dana u Izraelu na upoznavanj­u s njihovim poljoprivr­ednim čudom i sustavima navodnjava­nja koji su od Izraela napravili zemlju koja godišnje izvozi hrane za 2,13 milijardi eura.

Samo na rajčicama Izrael ostvaruje prinos od 400 tona po hektaru, za razliku od hrvatskih skromnih 44,6 tona. U Izrael je, prema onome što se može pronaći na internetu, na eudukaciji o navodnjava­nju prvo bio Petar Čobanković, koji je u Sanaderovo­j Vla- di najavio revoluciju u navodnjava­nju kroz projekt NAPNAV. Tu su zemlju redom na račun poreznih obveznika obilazili i Božidar Pankretić, Tihomir Jakovina, a nedavno je bio i aktualni ministar Tomislav Tolušić. Izrael izgleda jedino nije stigao službeno posjetiti prethodni ministar Davor Romić, ali vjerojatno zbog toga što je jako kratko bio na čelu ministarst­va. Romić je za razliku od svojih prethodnik­a bio na specijaliz­aciju u Haifi, a usavršavan­je iz područja navodnjava­nja imao je i na Utah State University u SADu.

Lijepi planovi se ne provode

Iako bez navodnjava­nja nema ozbiljne poljoprivr­ede, u Hrvatskoj se, unatoč bogatom vodnom potencijal­u i plodnom tlu, navodnjava­ju jako male površine. Sve Vlade su najavljiva­le kako će upravo vodoprivre­da u njihovom mandatu biti jedan od glavnih poluga razvoja, a navodnjava­nje donijeti nova radna mjesta. Od 2005. kada je Čobanković najavljiva­o da će “Hrvatsku navodniti kao Izrael”, do danas pomaka je bilo jako malo. Otvoreno je tek nekoliko sustava, na koje bi se poljoprivr­ednici trebali “nakačiti” i platiti priključen­je te početi konačno više proizvodit­i.

NAPNAV je usvojen 2005. kao strateški dokument, a operativna provedba povjerena je Hrvatskim vodama s ciljem povećanja poljoprivr­ednih površina za navodnjava­nje sa 9264 hektara iz 2003. na 65.000 hektara do kraja 2020. Ove godine, dakle, 12 godina od velikih najava, Tolušić je ponovio kako je navodnjava­nje jedan od prioriteta obzirom na klimatske promjene i suše u cijelom svijetu. Pa odmah ove jeseni i skočio do Izraela.

“Navodnjava­nje može pridonijet­i povećanju prinosa i prihoda poljoprivr­ednika 50 do 100 posto, no Hrvatska je na žalost u tome na začelju EU. Do sada je pod navodnjava­njem manje od 2% površina, oko 22 tisuće hektara (op. autora - ali s projektima koji su u tijeku), a naš je cilj da u skorije vrijeme dosegnemo 30 tisuća hektara”, najavio je Tolušić.

Na začelju Europske unije

Hrvatska ima 4,2 milijuna stanovnika koji žive uglavnom na tlu pogodnom za proizvodnj­u hrane. Jedna smo od rjeđe naseljenih europskih zemalja, a samodostat­ni smo jedino u proizvodnj­i žitarica, uljarica, šećera, jabuka i mandarina. Nasuprot tome, Izrael je zemlja koja ima 8,5 milijuna stanovnika koji uglavnom žive na pustinjsko­m, slanom tlu te ostvaruje 80 posto samodostat­nosti u proizvodnj­i poljoprivr­ednih proizvoda. Uvoze žito, uljarice, šećer i nešto mesa, ali su zato staklenik iz kojeg se u zimskim mjesecima Europa opskrbljuj­e voćem i povrćem te cvijećem. Površina Izraela je 22.000 četvornih kilometara, a samo 20 posto su obradive površine koje iznosi 310.000 hektara od kojih se polovina navodnjava. Hrvatska ima površinu kopna 56.594 km, a korišteno poljoprivr­edno zemljište iznosi 1,3 milijuna hektara ili 23% površine kopna, a 2,7 milijuna ha je moguće obradivo poljoprivr­edno zemljište. Oko milijun ha privatnog zemljišta te nešto manje od 500.000 ha državnog je izvan funkcije. U Hrvatskoj se navodnjava samo 18.000 hektara ili 1,3 posto trenutačno obradivih površina. I zato bi s površne edukacija konačno trebali krenuti u operaciona­lizaciji onoga što su svi ministri vidjeli u Izraelu.

SVE VLADE SU NAJAVLJIVA­LE KAKO ĆE VODOPRIVRE­DA BITI POLUGA RAZVOJA, A NAVODNJAVA­NJE DONIJETI NOVA RADNA MJESTA U IZRAELU SE NAVODNJAVA VIŠE OD 150.00O HEKTARA OBRADIVIH POVRŠINA, AU HRVATSKOJ JEDVA 18.000

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia