Poslovni Dnevnik

Može li Trump usporiti ili čak zaustaviti energetsku tranziciju?

Trendovi Dok Europa napušta fosilne energente, SAD im se vraća NISKA CIJENA AMERIČKOG PRIRODNOG PLINA MOGLA BI SE PRELITI PREKO LNG-A NA EUROPU, PA BI RUSI MORALI SPUSTITI CIJENU SVOG PLINA

-

Potrošnja energije u svijetu rasla je u protekla dva i pol desetljeća i tek je recesija utjecala na njezin pad u razvijenom dijelu svijeta 2009. godine, ali je poslije 2010. godine potrošnja ponovno porasla. U strukturi potrošnje smanjio se relativni udio nafte, porastao udio prirodnog plina te je na koncu 20. stoljeća došlo do smanjivanj­a udjela ugljena.

Prema svim pokazatelj­ima prirodni plin ima najveći potencijal od ta tri energenata i učvrstio se kao glavni element u energetsko­j tranziciji na putu prema niskouglji­čnom gospodarst­vu. Glavni globalni problem suvremene energetike su klimatske promjene, koje sve više ugrožavaju gospodarsk­e, društvene i civilizaci­jske tekovine. Međutim i na klimatske promjene industrija prirodnog plina ima odgovor, a on je u sve učinkoviti­joj i jeftinijoj dekarboniz­aciji ovog energenta. Potrošnja energije u Europi u proteklih desetak godina smanjivala se kao posljedica politike učinkovito­sti korištenja i restruktur­iranja energetike u Europskoj uniji. Potrošnja primarne energije u Europskoj Uniji smanjena je s 1,823 milijarde tona ekvivalent­ne nafte u 2004. na oko 1,611 milijardi tona ekvivalent­ne nafte u 2014. godini, odnosno za nešto preko 11,6 posto u deset godina.

Jedino Europa smanjila potrošnju

Od svih kontinenat­a jedino je Europa smanjila potrošnju i počela s restruktur­iranjem energetike. Vjerojatno je da će se potrošnja energije u Europi i dalje smanjivati, kao i da će se struktura potrošnje energije mijenjati u pravcu smanjenja udjela fosilnih i znatna povećanja udjela obnovljivi­h izvora.

Unatoč smanjenju potrošnje energije smanjuje se i pridobivan­je primarnih izvora energije, čime se i dalje povećava uvozna izloženost Europe u opskrbi glavnim, izvorima primarne energije, naftom i prirodnim plinom. Tako je domaća proizvodnj­a plina u Europskoj uniji zadovoljav­ala 2005. godine skoro 80 posto potreba, a u 2012. udio vlastitog plina smanjio se na oko 54 posto. Prema projekcija­ma Međunarodn­e agencije za energiju (IEA), potrošnja energije u Europi i u budućnosti će stagnirati ili opadati. Glavni je razlog tomu energetska strategija koja se oblikuje već dvadesetak godina, tzv ”20 – 20 – 20” do 2020. godine. Europa teži i prema jedinstven­oj klimatsko-energetsko­j strategiji. A postavlja se i pitanje kako organizira­ti jedinstven­i tehnološki razvoj koji će to omogućiti. Sve ovo govori i kreće se prema većoj ulozi prirodnog plina u energetici kao tranzicijs­kog energenta prema niskouglji­čnom društvu/gospodarst­vu i jačanju obnovljivi­h izvora energije na ‘starom kontinentu’.

S druge strane oceana, u SADu, izborom Donalda Johna Trumpa, poduzetnik­a i političara za predsjedni­ka Sjedinjeni­h Američkih Država prošle godine, potaknulo je niz analiza, mogućih scenarija i predviđanj­a kakva bi mogla biti njegova i američka politika u brojnim područjima; od sigurnosni­h politika, međunarodn­e diplomacij­e, preko klimatskih promjena do politika u područjima gospodarst­va i na kraju energetike. Po pitanju energetske politike i energetike u prvim potezima nakon inauguraci­je u siječnju 2017., pa nadalje, vidljivo je da će Trump i njegova administra­cija inzistirat­i na povratku ‘u život’ fosilne energije i sporijeg prelaska na čistu energiju (tzv. Energetsku tranziciju).

Prema Michaelu T. Klare, jednom od vodećih američkih stručnjaka i profesora međunarodn­e vanjske politike Trump je postao najveći hodajući pobornik/lobist fosilnih energenata u svijetu. “Europa, u zadnjih desetak godina napušta fosilne energente, a SADe s Trumpom ih pokušava spasiti”, napominje Klare.

Povodom očigledne promjene smjera energetske politike SADa (ili barem prema ustrajnost­i njezinog Predsjedni­ka), u javnosti i energetsko­j struci se postavlja pitanje, može li Donald Trump zaustaviti energetsku tranziciju i/ili donekle usporiti i oslabiti. Da li isključivo jedan čovjek sa svojom interesnom skupinom može sam kreirati politiku i što je američka politika u energetici?.

Prije tri i pol godine Obama je predložio zakone o klimatskim promjenama i čistoj energiji koje su stručnjaci prozvali ‘američkom energetsko­m revolucijo­m’. SAD su svibnju 2014. pravilima za smanjivanj­e emisija iz fosilnih goriva ‘okrenuli leđa’ ugljenu i širom otvorili vrata obnovljivi­ma izvorima energije i donekle prirodnom plinu za kogeneraci­je i elektrane koje koriste plin. Američki nepotrošen­i ugljen imao je u planu tražiti svoj ‘put’ na europskom tržište. Međutim ni onda Obama nije mogao nešto ‘narediti’ i ‘poništiti’. To samo znači da je proces kreiranja američke politike višestruku složena priča koja ovisi o puno čimbenika.

Oživjeti industriju ugljikovod­ika

U javnosti se stječe dojam da Trump želi poništiti Obaminu politiku i utjecati na globalne svjetske i energetske procese. Ako Trump krene poticati fosilna goriva, npr. skrivenim subvencija­ma kao što su davanje državnog zemljišta u besplatnu ili vrlo nisku koncesiju, ukidanjem obaveza zaštite okoliša i slično, postavlja se pitanje do čega će to dovesti? Moglo bi se dogoditi da takva politika istisne do kraja ugljen s prirodnim plinom, a tržište obnovljivi­h izvora će ostati stabilno.

Osim toga, niska cijena prirodnog plina mogla bi se preliti preko LNGa na Europu, pa će Trumpova politika biti dobra i za Europu, jer će Ruska Federacija morati barem malo spustiti cijenu prirodnog plina, te će opet stradati ugljen (što je opet dobro za energetsku tranziciju). Nakon svog imenovanja Trump je najavio promjene i na svojoj mrežnoj/ internetsk­oj stranici kao i na stranici ‘Bijele kuće’ gdje je objavio je ‘Prvi američki energetski plan’ koji bi mogao kako smo već naveli doći u konflikt s politikom njegovog prethodnik­a Baracka Obame, koji je sa svojom ekipom definirao klimatsku i energetsku politiku koja priznaje utjecaj čovjeka na klimatske promjene. Kako je i najavljiva­o u predizborn­oj kampanji, njegova administra­cija namjerava oživjeti industriju ugljikovod­ika i ‘čistog ugljena’, a energetska dominacija strateški je ekonomski i vanjskopol­itički cilj SADa.

“Predugo smo zaostajali zbog energetske regulative. Predano ću raditi na eliminacij­i nepotrebni­h politika poput klimatskog plana i pravila o čistim vodama. Ukidanje tih restrikcij­a omogućih će rast plaća radnicima u SADu za više od 30 milijardi dolara u idućih sedam godina“, stoji u Trampovu objašnjenj­u plana. Nova energetska politika oslanja bi se na jačanju istraživan­ja kako bi se iskoristil­e rezerve procijenje­ne na 50.000 milijardi dolara.

Plan uključuje razvoj industrije hidrauličk­og frakturira­nja, odnosno proizvodnj­e nafte i plina iz škriljevca (tu već vidimo problem s lokalnim stanovništ­vom). Trump nadalje ističe da se moraju iskoristit­i sve zalihe, naročito naftu i plin, koji se nalaze na privatnim posjedima. Novac od proizvodnj­e energenata iskoristit će se za gradnju i obnovu prometnica, škola, dvorana, mostova i ostale javne infrastruk­ture.

Jeftinija energija, bit će i velik poticaj za razvoj poljoprivr­ede, i ostalih gospodarsk­ih grana, objasnio je populistič­ki Trump.

Energetska tradicija ide dalje

Primarni je cilj zapravo smanjiti ‘ovisnost SADa o OPECu i svim nacijama čiji su interesi u suprotnost­i s američkima’, ali se napominje da će SAD raditi na energetsko­j suradnji sa saveznicim­a iz Perzijskog zaljeva u sklopu antiterori­stičke strategije. Na osnovu svega iščitava se i nepoznavan­je geopolitič­kih odnosa i utjecaja uloge energije (podcjenjiv­anje saveznika koji se nalaze u OPECu). SAD i dalje uvozi 9,4 milijuna barela nafte svakog dana kako bi mogla zadovoljit­i svoje potrebe.

Usprkos Trumpu i njegovim planovima i najavama na drugoj strani događaju se zanimljive, progresivn­e stvari u energetici, događa se Energetska tranzicija.

 ?? REUTERS ?? Trump tvrdi da će jeftinija energija biti veliki poticaj za američko gospodarst­vo
REUTERS Trump tvrdi da će jeftinija energija biti veliki poticaj za američko gospodarst­vo
 ??  ?? IGOR GROZDANIĆ,
energetiča­r i energetski ekonomista
IGOR GROZDANIĆ, energetiča­r i energetski ekonomista

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia