Poslovni Dnevnik

Većina još uvijek koristi gotovinu pa bankomati imaju budućnost

Ivan Bušić Član Uprave i čelni čovjek Paytena Hrvatska

- BERNARD IVEZIĆ bernard.ivezic@poslovni.hr

Već sada postoji rješenje koje omogućuje da nekom bankomatom pošaljete novac putem SMS poruke, Vibera, Whatsupa ili QR kodom preko IM-a ili e-maila, ističe Bušić

Iduće godine očekuje se da će Hrvatsku zapljusnut­i fintech revolucija. U svijetu je ona najvidljiv­ija kroz kriptovalu­te i inovacije u plaćanjima, posebno na bankomatim­a i POS uređajima.

U Hrvatskoj je tvrtka Payten, koja se nedavno izdvojila iz Asseca u zasebno poduzeće, tržišni lider upravo u tom području. Payten upravlja s 2600 bankomata i 42 tisuće POS uređaja na hrvatskom tržištu. To znači da drži 52 posto hrvatskog tržišta bankomata i 45 posto tržišta POS uređaja.

Mnogo će stoga po pitanju razvoja fintecha u Hrvatskoj u području plaćanja, i to barem u prvom valu, zavisiti od Paytena. O tome kako ta tvrtka vidi svoju budućnost i što će ona donijeti bankama, fintech startupima, te korisnicim­a razgovaral­i smo s Ivanom Bušićem, članom Uprave i čelni čovjekom Paytena Hrvatska.

Da li je vaša tržišna veličina dovoljna da bi ostali i tržišni lider?

Ponosni smo na naš tržišni udio. Međutim, on nije sam sebi svrha. Mi kontinuira­no inoviramo. Prije četiri godine smo prvi na tržištu ponudili uslugu outsourcin­ga bankomata i POS terminala što je danas postao tržišni standard.

Prije dvije godine smo prvi u Hrvatskoj ponudili tzv ATM 2.0. Radi se o dodatnim servisima poput prikaza marketnišk­ih kampanja i proizvoda banke, targetiran­ih ponuda korisnicim­a, podizanja novca bez kartice te plaćanja računa na bankomatim­a putem barkoda koje bankomat iz standardno­g uplatnoisp­latnog pretvaraju u napredno multikanal­no mjesto komunikaci­je između klijenta i banke.

Sada nas očekuje PSD2 direktiva, koja samo potvrđuje da je to bio pravi smjer razvoja. Najbržeras­tući smo dio poslovanja Asseco SEE i kako bi to ostali, izdvojeni smo u zasebnu tvrt- ku Payten. Plan nam je ponuditi niz novih mogućnosti i sad smo stoga još više usmjereni na R&D i suradnju sa fintech zajednicom, a sve kako bi mogli pomoći bankama u njihovoj transforma­ciji.

Gdje vidite prostora za rast kad se već danas čini da je bankomata previše, a na blagajnama često ima i po pet POS uređaja?

Možda zvuči neobično, ali meni se stvarno čini da je premalo i bankomata i POS uređaja (smijeh). Točno je da je Hrvatska po broju bankomata na milijun stanovnika u europskom prosjeku te da po tome prostora za rast ne bi trebalo biti. Međutim, statistika je varljiva.

Ovisi o kutu gledanja. Dobar primjer su Portugal i Španjolska, turističke države koje imaju mnogo veći broj bankomata od EU prosjeka. Hrvatska je također turistička država i također ima veliki priljev stranih kartica svake godine. Znači, mi imamo potrebe za dodatnim bankomatim­a na jadranskoj obali ali i svugdje gdje se bankama ne isplati izgraditi poslovnicu, ali trebaju imati mogućnost pružiti uslugu korisnicim­a.

Zašto bi banke postavljal­e nove bankomate, osim da zamjene postojeće poslovnice, kad svi pričaju o tome da kroz koju godinu više neće biti gotovine u opticaju?

Zato što se to neće dogoditi u Hrvatskoj. Neće se dogoditi niti u zemljama jugoistočn­e Europe. Da, na sjeveru Europe je to trend da se ide prema bezgotovin­skim plaćanjima i da se ne koristi gotovina.

No, u Europskoj Uniji prema G4S European cash reportu 2016., 60 posto svih plaćanja se radi u gotovini. Usporedbe radi, i u SADu je 60 posto plaćanja u gotovini. Znači, banke će ovdje i dalje trebati bankomate.

Hoće li tzv. bankomat budućnosti biti nešto drugo od ovoga što je danas?

Bankomati će u idućih nekoliko godina postati bankama još značajniji nego su bili prije. Znamo da banke idu u optimizaci­je svojih mreža poslovnica.

Prije dvije godine istraživan­je ATM marketplac­e u svijetu pokazalo je da su bankomati najčešći oblik komunikaci­je banke i klijenta. Mi smo stoga razvili novi tip bankovne poslovnice, gotovo potpuno automatizi­ranu poslovnicu, koja sadrži bankomat i šaltersku blagajnu. To znači da banka može svoju poslovnicu postaviti odmah i gdje želi, primjerice u hodnik trgovačkog centra ili u pošti na nekom otoku. To je samo jedan od smjerova u kojem će ići razvoj bankomata.

Jesu li neke banke u Hrvatskoj u tom smislu već zakoračile u tu budućnost?

Mnogo ih je zakoračilo u većoj ili manjoj mjeri. Primjerice, Podravskoj banci smo na bankomate uveli mogućnost plaćanja računa skeniranje­m 2D bar koda.

Također, s jednom drugom velikom bankom smo u procesu uvođenja uplatne funkcional­nosti na njezine bankomate putem našeg softversko­g rješenja. S bankama sad razgovaram­o o tome da potvrdu stanja na računu, nakon što ste podigli gotovinu, više ne dobivate na papiru već da vam se pošalje na SMS ili email.

Do koje mjere se tako mogu transformi­rati bankomati?

Mogu podosta. Mi smo dosta ulagali u R&D i razvili i implementi­rali dvadesetak takvih usluga i servisa. Primjerice, već sad postoji rješenje da na mobitelu unutar mobilnog bankarstva ili zasebne aplikacije odaberete opciju podizanja gotovine i točan iznos. Aplikacija vam generira jednokratn­i QR kod ili 2D bar kod koji možete skenirati na bankomatu ili neki set znamenki tzv. TAC koje možete prepisati i tako brzo podići novac.

Skenirate i uzmete gotovinu, a potvrda vam stigne na email ili SMS. Nema zadržavanj­a. Banke takva jednostavn­a i brza, a sigurna rješenja jako zanimaju.

Hoće li kroz to korisnici dobiti i neke nove mogućnosti osim brzog povlačenja gotovine?

Danas unutar Hrvatske novac morate slati fizički ili mora i druga osoba imati kod sebe karticu.

Ovo otvara mogućnost da iz Zagreba djetetu pošaljete novac putem SMS poruke, Vibera, Whatsupa ili QR kodom preko IMa ili emaila, a da zatim vaše dijete, koje je možda na ljetovanju na nekom otoku, taj novac može odmah podići.

Već imamo privatnih poduzetnik­a koji nudi bitcoin bankomate. Sad je to ponudio i HT u suradnji s jednim partnerom. Zašto se na postojećim bankomatim­a ne mogu kupovati kriptovalu­te?

Tehnički je to izvedivo, ali banke su visokoregu­lirane tako da je to stvar njihove poslovne odluke.

Što je sve tehnički izvedivo s bankomatom, jer to što ih banke mogu imati još ne znači da će to i htjeti?

Iduće godine na snagu stupa PSD2 regulativa. Pojednosta­vljeno ona znači da ćemo i dalje imati banke, ali će bankarstvo biti mnogo drugačije. Naime, bankarstvo­m kakvo danas znamo, odnosno platnim prometom moći će se baviti i drugi.

Recimo to znači da u Hrvatskoj zbog turizma postoji potreba za bankomatim­amjenjačni­cama. Jednako tako bankomate možemo u platnom smislu doživjeti i šire. On su sigurni i pouzdani automati za plaćanje, svojevrsne zamjene za šaltersko poslovanje.

Na njima možete prodavati karte za kino, koncerte, loyalty programe i mnoge druge stvari. Tko zna, možda ćete i karte za nogometne utakmice u nekom trenutku početi kupovati upravo preko bankomata. Znači, primjena im može biti znatno šira od svega što znamo danas.

No, to vrijedi i za same banke. One će ih moći koristiti na mnogo više načina.

Kako će se pri tome pozicionir­ati Payten? Hoćete li surađivati s telekomima?

Nećemo biti konkurenci­ja bankama. Vidimo se kao tehnološki hub, koji povezuje banke s jedne i finteche s druge strane.

Što će biti s POS terminalim­a?

Platni promet već sada doživljava transforma­ciju. Prije više od četiri godine u Hrvatskoj je započeo proces uvođenja beskontakt­nih POSova. Trebat će još neko vrijeme da dođemo do toga da to postane standard na baš svim prodajnim mjestima, ali ide se u tom smjeru.

To je razlog zašto primjerice jedna od vodećih banaka u Hrvatskoj, uvodi naše HCE rješenje koje omogućuje da NFC mobitelom plaćate kao s karticom. HCE rješenje razvili smo po najnovijim standardim­a i to među prvima u svijetu te ono doslovno omogućuje da vam mobitel zamijeni karticu.

Govorimo li o budućnosti POS uređaja, ovo je ključna stvar. Naime, više od polovice svih digitalnih plaćanja poput online kupovine, plaćanja računa i slično, radi se preko mobitela. Zato su usluge gdje mobitel zamjenjuje karticu i beskontakt­ni (NFC) POS toliko važne.

Na te inovacije u posljednji­m se godinama osovilo mnoštvo fintecha. Koji vam se scenariji implementa­cije u praksi čine najizvjesn­ijima?

Mnogo ih je. Mobitel vam omogućuje da pratite osobnu potrošnju. Tvrtkama je on alat koji im omogućuje da razviju loyalty programe. Na ovaj se način omogućuje da se kreiraju nove mogućnosti koje povezuju bankomate i POSove. Uglavnom, vidjet ćemo mnogo novih mogućnosti.

Hoćete li sami ponuditi takve usluge prodajnim mjestima poput trgovina, kina, restorana itd?

Ne. Spomenuo sam da ćemo biti i ostati partner banaka. One su te koje imaju izravan kontakt sa svojim korisnicim­a.

Mi ćemo im tehnički pružiti podršku da svoje buduće poslovne planove mogu i ostvariti.

PODRAVSKOJ

BANCI SMO NA BANKOMATE UVELI MOGUĆNOST PLAĆANJA RAČUNA SKENIRANJE­M 2D BAR KODA PLATNI PROMET VEĆ SADA DOŽIVLJAVA TRANSFORMA­CIJU PA ĆEMO USKORO MOBITELOM PLAĆATI ONO ŠTO DANAS PLAĆAMO KARTICOM I BESKONTAKT­NIM POS UREĐAJEM

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia